Evliliğimi Nasıl Kurtarabilirim?

SORU BANKASI | | 18 Kasım, 2011 | 21.102 kere okundu


merhabalar..
biz 6 aylık evliyken bu süreçte tartıştık kavga ettik. evliliğin ilk zamanlarında çok rastlanan bir şeymiş aslında. gerek insanların söylemleri gerek bizim birbirimizi suçlamamız evliliğimizi iyice sorunlu hale getirdi. eşimin ilgisiz oluşundan dolayı yaşadığımız tartışmalarda benim biraz tartışmaları uzatmam onun şiddete başvurması benim bunu kabullenmemem gibi olaylar eşimin sevgisini bitirmiş aslında çok bir şey istememiştim eve geldiğinde 2 sohbet edelim bir yerlere gidelim benimle ilgilensen istemiştim. konuşmam sorunu uzatmak değildi aslında. sorunları çözmek istememden kaynaklanıyordu.
ben şimdi ne yapmalıyım. boşanmak istiyor eşim. sevgim bitti diyor. 3 ayrıdır ayrıyız. 4 gün sonra mahkeme var. eşimle 3 aydır hiç konuşamıyordum. bu bir haftadır gayet güzel bir şekilde benimle konuşabiliyor. ama sürekli beni suçluyor sevgim bitti diyor yapabileceğim bir şey var mı sizce. Arkadaşlarına da ben düzeleceğini nerden biliyim çocuk olursa daha kotu olur inanmıyorum diyormuş… nasıl inandırabilirim nasıl evliliğimi kurtarabilirim
TEŞEKKÜR EDERİM esra / 04 04 2011

CEVAP:

Merhaba,

Ailedeki mutlulukta rıza ve vefa çok önemlidir. Ailesine razı olan rahat eder, vefa gösterenleri yüce Allah mükâfatlandırır.
Bir olaya sadece nefis ile değil, aynı zamanda vicdan, akıl, insaf ve sevgiyle de bakmalıdır. Sevdiğimizi kusuru ile kabul etmek mutluluk için ilk adımdır. Ayrıca onun yükünü çekmek, sıkıntısına sabretmek, hatasını affetmek, onun için hayır dua etmek iyi geçim için vazgeçilmez şeylerdir. Aslında sevginin zevki de bu çile içinde gizlidir.

Bir ailenin çok basit tartışmalardan dolayı birbirine kızıp küserek hemen boşanmayı düşünmeleri doğru değildir. Bu konuda yüce Allah bütün aile reislerini şöyle uyarmaktadır:
“Kadınlarınızla iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmazsanız (hemen boşamaya gitmeyin, sabredin ve şunu bilin) sizin hoşlanmadığınız bir şeyde Allah pek çok hayır yaratır.”[Nisa 4/19.] Aynı şeyler kadından da istenir.

Kusursuz dost arayan kimse yalnız kalır. Kusursuz insan nerede? Bir kimsenin iyi hali kötü halinden daha fazla ise o kimse iyi insan kabul edilir ve kusurları affedilir. Yeter ki bu kusurlar Allah’a şirk koşmak ve namusunu kirletmek gibi affedilmeyecek kusurlardan olmasın. Bu konuda edep Peygamberimiz (s.a.v) aile reislerine şu inceliği hatırlatmıştır: “Kadın aslı itibariyle farklı yapıda yaratılmıştır; onu sürekli aynı halde tutamazsın. Ondan bulunduğu halde istifade etmeye bak. Yoksa onu istediğim gibi dosdoğru yapıyım dersen kırarsın. Onun kırılması boşamaktır.” “Mümin erkek bir kusurundan dolayı hemen hanımına kızmasın. Onun bir huyundan hoşlanmazsa, hoşlanacağı ve razı olacağı başka bir huyu vardır, ona baksın.” En geçimsiz insanda bile hoşa gidecek bir taraf bulunur. Kadın veya koca birbirinin önce iyi taraflarını düşünmelidir. İyi yönüne şükretmeli, kötü yönünü ise sabredip idare yoluna gitmelidir. Eğer bir kadın namus kusuru işlemiyorsa, onun diğer davranış bozukluklarına sabredilmelidir. Sabır ve idare ahlakına sahip olan kimse, hem emanetine aldığı ailesine iyi davranıp sevap alır, hem de çilenin içindeki huzuru yakalamış olur. (Aile Saadeti,Semerkand Yayınları.)

Eşinizin ve sizin değer verdiği bir büyüğünüzden aranızı düzeltmesi için yardım isteyin. Ama bu esnada eşinizi asla suçlamayın. Kendinize hakim olun. Eşiniz sizi suçlasa da siz Allah için evliliğinizi kurtarma adına sabredin. Aracı yaptığınız kişi de haklı haksız aramasına girmesin. Bu, işi daha da zorlaştırır.

Birinci önceliğimiz bu evliliği kurtarmak. Sonrasında da aile ve evlilik iletişimini doğru bir şekilde öğrenmek. Sitemizde konu ile alakalı dosyalarımızı mutlaka okuyun.

Eşinizin güzel yönlerini dile getirmeyi de ihmal etmeyin.

O’na bir hediye alın ve içine de etkileyici bir not yazın. Eşinizi sevdiğinizi ve eksikleriniz olsa da inşallah iyi bir eş, hanım olmak için elinizden geleni yapacağınızı dile getirin.

Kendiniz ve eşiniz için bol bol dua edin.

Rabbimiz hayırla sonuçlandırsın.

Not: Mutlaka güvendiğiniz bir uzmandan destek almayı da ihmal etmeyin.

Paylaşmak Güzeldir

10 Yorum

  1. gamze diyor ki:

    eşime ufak bir yalan söyledim ve bunu ben açığa verdim..eşimin belli miktarda ödemesi vardı benim maaşımın üstüne tamamlıyacaktı açığını fakat bir faturayı otamatik ödeme kesmemiş bende normalden yoldan yatırdım…fakat eşime otamatşk ödemeye kesilmiş diyerek yalan söyledim..ve onuda yanlışlıkla açığa çıkardım..eşim sen bana yalan söyledin dedin..ayrılcam dedi bende kabul etmedim..hatalıyım dedim özür diledim ve her gün de diliyorum..bir daha yalan söylemiyeceğim dedim son sanş istedim fakat cabalarım bşuna cıkıyordu araya en yakın arkadaşımı ve babamı koydum barıtırsınlar diye gene kabul etmedi fakat sonra son sans verdim dedi..bende sevindim ..fakat aradan 1 gün geçti son şansı verdiğin için tesekkür ederim dedim..oda ben öyle bir şey demedim dedi ..ayrılmayacağım yemeğini alıyorum bütün imkanını sağlıyorum dedi benden başka ne istiyorsun dedi arkadaşımın yanında ..fakat arkadaşımın yanında yataklarımızı ayırmayalım nasıl diyebilirdim sonra yanlız kalınca söyledim o olmaz dedi uzatma dedi ben bu evliliğimi ve eşime kendimi nasıl affettirebilirim..

  2. meral diyor ki:

    Mhb bende bir ay evli kaldiktan sonra annemgilden giderken kayinvalidemle kavga ettik esimlede bende esime birak beni dedim geri annemlere birakti ve alti aydirda ayriyiz evliligimi kurtarmak istiyorum ama esim ayrilmak istiyor konusmuyoruzda ne yapmaliyim yardimci olurmusunuz

  3. zehra diyor ki:

    merhabalar ben 3.5 yıllık evlıyım esımle tanısarak ve aılemı karsıma alarak evlendım ancak su an hıc ıı bı durumda deılız.esımde 2. bı evlılık takıntısı var bunu engelleyemıyorum aılemede donemıyorum benı cok sevdıgını ancak boyle bı hayalı oldugunu ve bunu gerceklestırmek ıstedıgını soyluyor ben herseye ragmen esimi sevıyorum bu durumu nasıl atlatabılırım bana bı fıkır verebılecek varmı

Yorum Yapın