Evlilik İçin Henüz Erken mi?

SORU BANKASI | | 31 Ocak, 2011 | 4.219 kere okundu


Merhaba,

İlk olarak böylesine güzel bir istede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Okudukça insan huzur buluyor. Bugün ise okuduğum yazılardan sonra çözüm bulunabilecek kanatine vardım.

Yaklaşık bir ay kadar önce kardeşimin de tanıdığı kişiliği çok düzgün, saygılı,efendi bir üsteğmen benimle tanışmak istediğini söyledi. Benim için hiç bir zaman dış görünüş öncelik olmadığı için tanışıp konuşmayı kabul ettim. Kendimce önce tanıyacaktım eğer içim ısınırsa ve gönül rahatlığıyla yoluma devam edebileceksem o zaman evet diyecektim.

Ben 20 yaşındayım o ise 31. Bunu hiç sorun etmedim kendisine bunu dile de getirdim sorduğunda.
Kendisi Kıbrıs ta görevde olduğu için ekimin ikinci haftasına kadar internet ve telefondan görüşebilecektik. Bir süre konuşmaya devam ettik. İlk haftalar çok güzel geçti. Aramızdaki sen li benli konuşmalar kalktı biz den konuşmaya başlamıştık. Fakat kendisi birden geldiğinde yüzük takmak istediğini,artık bensiz bir hayat düşünemediğini,önümüze ne engel çıkarsa çıksın bu engelleri kaldıracağına bizim evlenmemiz gerektiğin, beni uzun zamandır takip ettiğini , yaşından dolayı da bir an önce evlenmek istediğini söyleyince beynimde fırtınalar esmeye başladı. Acaba evliliğe hazır mıydım?Çünkü henüz yaşım 20 ve mesleğe geçmeme 9 ay var. Böyle şeyler zaman ister.

Ben kendimi hazır hissetmiyorum desem de ikna edemedim. Ben geldiğimde yüzük takmak istiyorum seneye de nişan ve düğün dedi. Şimdi istanbulda kursta ve her gün defalarca arıyor bense utancımdan açamıyorum. Çünkü bana hesap soracakmış,neden en başta kabul ettin neden biz li konuştun o zaman,ben aileme,arkadaşlarıma bile açıldım bu kadar ciddiyken neden şimdi geri adım atıyorsun diyeceğinden korkuyorum açıkçası.

Ben ömür boyu yaşayacağım insanı iyice tanıdıktan sonra ona evet diyebilirim. Çünkü evlilik denen şey gerçekten hayati bir karar. İki cihanda da birlikte olacağım eşimi seçme olayını böylesine basite indirgeyemem. İlk zamanlar da da bu konu hep aklımdaydı ama karşılıklı birşeyler paylaşıldıkça kaynaşırız,kişiliği çok düzgün çünkü dedim her seferinde ama olmadı. Hani derler ya elektrik alamadım, benim ki de öyle. Karşındaki insanın kişiliği her ne kadar güzel olsada yüreğin ona karşı ısınmadıkça olmuyor. Belki yanlış düşünüyorum ama benim şuanda bulunduğum durum bunu ifade ediyor.

Bana bu yaşına kadar ciddi sadece bir ilişkisinin olduğunu söyledi oda 8 ay sürmüş. ondan sonra kimse olmamış gerek işinden gerek yaşından dolayı. Şimdi ise bana hayattan kopacakken sen çıktın karşıma tutunacak dalım oldun sen gidersen yapamam ben artık,ayrıca benim yaşım geçiyor artık o yüzden seneye evlenmek istiyorum diyor. Bense bu hissettiklerimi bu söylediklerinden dolayı ona ifade edemiyorum. Oysa benim için önemli olan bir an önce evlenmek değil gerçekten istediğim insanla karşılaşmak.

Okadar çaresizim ki. Ona ifade etsem tekrar kopacak hayattan diye korkuyorum bir yandan da kendi geleceğimi düşünüyorum. Çünkü bu öyle bir karar ki bu dünyada ve ahirette de birlikte olacağın o biricik eşin olacak kişiyi seçiyorsun. Bense henüz evliliğe hazır değilim. .

Kararım için sizin gibi uzman kişilere başvurma gereği duydum. Yardımınıza ihtiyacım var. Şimdiden Allah razı olsun diyorum. Okuyan bazı beyler bana tepki gösterebilir. Ama gerçekten bunu yaşayan biliyor.  Rabbim yar ve yardımcınız olsun. Tuğçe


Merhaba,

Evlilik sizin de bahsettiğiniz gibi olana kadar çok düşünülmesi olduktan sonra ise devamının sağlanması gereken çok ciddi bir kurum.
Suçluluk duygusu yaşadığınıza göre ona gerçekten çok ümit vermiş olmalısınız. Bu sizin hanenize düşülmüş olumsuz bir hesap olarak duracaktır tabi ki. Ve günün birinde bunun bedelini ödemek zorunda kalacaksınız. Fakat bedelini ödeme pahasına dahi olsa ömür boyu yaşanacak bir pişmanlıktansa zararın neresinden dönülürse iyidir.

Ona daha fazla acı çektirmeden tatlılıkla şu anda evliliği düşünmediğinizi, aranızdaki ilişki ile ilgili kalbinizin mutmain olmadığını ve kendisine mutluluklar dilediğinizi bildirin.

O da yaşı geçiyor duygusunun baskısı ile size manevi baskı uyguluyor. Belki de kendisi için yanlış olacağını bile bile sizi zorlamak istiyor. Keşke görüşmelerinizde evlilik kararı almış ciddiyetle samimi konuşmalar etmemiş, ümitlendirmemiş olsaydınız ancak artık geçen geçti.

Şimdi ileriye bakmanız gerekiyor fakat kesinlikle daha fazla sürüncemede bırakmayın.

Sevgiler…

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın