Evlilik Yazıları Kifayetsiz Kaldığında

EVLİLİK ve İLETİŞİM | | 06 Temmuz, 2012 | 9.909 kere okundu

“O kadar çok evlilik yazısı okuyup tavsiyeler dinlediysem de hiçbiri işe yaramadı gibi serzenişlerde bulunanlar çok önemli bir noktayı gözden kaçırdıkları için sonuç alamıyor olabilirler mi dersiniz?

Yayın dünyasında evlilikte mutluluğu ve uyumu yakalamak için pek çok kitap ve dergi yazı; anın yanı sıra farklı uzman görüşleriyle de karşılaşabiliyoruz. Verilen altın formül ve reçeteler çoğunlukla işe yarıyor fakat bu tavsiyeleri n evliliğinizde anlam bulabilmesi, önerilen uygulama yöntemlerinin sizin ve eşinizin kişiliğine uyarlanabilmesiyle doğrudan ilgili. Belki de “O kadar çok evlilik yazısı okudum, tavsiyeler dinledim ama bu iş böyle şeylerle olmuyor”; “Evlilik uzmanları çözsün bu sorunu da göreyim!” gibi serzenişlerde bulunanlar belki de önemli bir noktayı gözden kaçırdıkları için sonuç alamıyorlar. Unutmayalım ki her insan ayrı bir dünya ve siz bu dünyayı keşfedemezseniz, hangi altın formülleri ezberlerseniz ezberleyin, öğrendikleriniz eşinizle ilişkinizde anlamlı olmayabilir.

Eşinizi Tanıyabildiğinizde İşler Kolaylaşır

Öncelikle kendinizi sağlıklı olarak gözlemleyebildikten sonra, eşinizin mizaç ve davranışlarını tanımanız daha kolay olur. Kişiliğinizi ve karakter özelliklerinizi doğru olarak tespit ettikten sonra sıra eşinizi tanımaya ve kendinizi ona etkili ve olumlu bir üslupla anlatmaya gelir. Eşinizin kişilik özelliklerini tanımak ve davranışlarını yorumlamak aslında hiç de o kadar zor değil. Tartışma, kırgınlık ve anlaşmazlık gibi zamanlara, eşinizi daha iyi tanımada fırsat anları olarak bakabilirseniz, böylesine sıkıntılı durumları bile evliliğinizin lehine çevirebilirsiniz. Böyle anlarda eşlerin ikisi de kendisine nasıl davranılmasını beklediği mesajını verir. Eşiniz en çok nasıl davrandığınızda mutlu oluyor ya da üzülüp kızıyor? Bu soruların cevabını göz önünde bulundurarak davranışlarınızı onun mizacına göre ayarlamanız iletişiminizi olumlu etkiler. Eşinin duygularını anlayan, verdiği tepkilerin kaynağını sezebilen birinin hayat arkadaşına kızması zorlaşır. Aksi halde kişi, eşinin davranışlarını kendine göre, çoğunlukla da olumsuz bir şekilde yorumlar ve anlayış göstermesi gereken bir konuda tam tersi bir tavır sergileyebilir.

Fikir Ayrılıkları Makul Görülmeli

Bazıları için eşinin farklı bir kişiliğe sahip olması büyük bir mutsuzluk kaynağı olarak kabul edilir, Oysa farklı kişiliklere sahip olmak hayatımıza zenginlik katıp yaşantımızı renklendirir, Kişilik farklılığımızı, bizi mutsuz edecek bir olumsuzluk olarak görürsek sonunda gerçekten mutsuz oluruz, Unutmamamız gereken çok önemli bir gerçek de eşimizin kişiliğini değiştiremeyeceğimizdir, Karşımızdaki kişinin huyu karşılıklı hoşgörü ve anlayışla, zaman içinde daha esnek hale gelebilir, istenmeyen davranışlar değiştirilebilir veya kontrol altına alınıp yönlendirilebilir olsa dahi temelde eşimizin yapısı aynıdır.

Diyelim ki titiz bir eşe sahipsiniz. Eşinizin evde her şeyi dağıtmanızdan rahatsızlık duyması gayet normal. Sizden her şeyin tertipli ve düzenli olmasını isteyip yapılacak işlerin önceden planlanmasını, rastgele yapılmamasını da bekleyebilir. Bu durumda size onun kişiliğine saygı duymak ve elinizden geldiğince düzenli olmak düşüyor. Fikir ayrılıkları makul görülmeli.

Eşimizi hangi yollarla daha iyi tanıyabileceğimiz konusunda Memory Center Nöropsikyatri Merkezi uzmanlarından Çiğdem Demirsoy şunları bildiriyor:”işe önce kendimizden başlamalıyız. Kişi önce kendini tanımalı. Ardından insanların farklı değer yargılarına sahip olabileceği gerçeğini kabullenmek geliyor, iyi-kötü, doğru-yanlış değerlendirmesi kişiden kişiye değişebiliyor, Sağlıklı bir evlilik için farklı fikirleri anlayabilecek iletişim becerileri ile donanımlı olunmalı. Aksi halde fikir ayrılıkları sonunda çatışmaya dönüşebiliyor. Karşımızdakini anlayabilmek için ise kendi duygularımızı gözden geçirip değiştirebilmek, gerektiğinde esnek olmak çok önemli, Her zaman biz doğru olamayabiliriz.

Uzlaşmacı Tavır En Güzel Çözüm

Kendini sorgulayabilen, uzlaşmacı, uyumlu ve kolay adapte olabilen kimseler evlilikte başarıyı daha kolay yakalıyor, Böyle bir davranış, kendimizi eşimizin kişiliği içinde eritmek anlamına gelmiyor, Evlilikte esas olan bir şekilde ortak karara ulaşabilmek, Ortak karar alınamadığında birinin ihtiyacı yerine getirilmemiş oluyor, Bazen biri diğeri için fedakarlık ediyor, Bu güzel ve gerekli bir davranış olsa da evliliğin genelinde her zaman aynı tarafın fedakarlık etmesi dengeyi bozacağından sağlıksız sonuçlar doğurabiliyor.”

Farz edelim ki eşlerden biri gezmeyi çok seviyor diğeri ise evde oturmayı. Biri hediye alındığında sevildiğini düşünüyor, diğeri kendisine yardımcı olunduğunda. Psikiyatr Demirsoy’a göre böyle bir durumda isteklerin dayatmacı bir tarzda bildirilmesi çok tehlikeli, Eşinizi tanıyabilmek için kendinize şu soruları sorabilirsiniz: “Yaşanan olaya eşim nasıl bakıyor? Eşim dışa dönük biri mi, yoksa içe dönük bir yapıya mı sahip? Olaylara gerçekçi mi yaklaşıyor duygusal mı? Sakin mi, heyecanlı ya da kızgın mı?” Bunun gibi daha birçok soru sorulabiliyor kişilik analizi yapılırken, iletişim sanatına dair yazıların, kişisel gelişim ve evlilik kitaplarının yaptığı kişilik analizleri ve sınıflandırmalar eşimizi tanımada belli ölçülerde faydalı olabiliyor, Ne var ki böyle bir durumda karşınızdakini kalıplara sokma gibi yanlış bir tutum sergilememeye dikkat etmelisiniz. Eşinizin kişiliğini etiketlediğinizde işler daha da sarpa sarabilir. Bu yöndeki yazıları doğru analiz edebilmeli ve bakış açımızı geliştirmesi niyetiyle okumalıyız. Ancak bu şekilde etkisini hissedebiliriz.

Allah Teala’nın, sana istediğin şekilde lütuf ve ihsanda bulunmasını istiyorsan kullarına O’nun istediği gibi davranman lazımdır, Salih bin Beşir el-Mürri (k,s)Kaynak: Aile Okulunda İletişim Muhabbet Olsun, Eşik Yayınları
Neslihan BEYHAN’ın bu yazısı Ekim 2006 tarihli SEMERKAND AİLE DERGİSİ’nin 12. sayısında yayınlanmıştır.

Paylaşmak Güzeldir

3 Yorum

 1. göksu diyor ki:

  meraba öncelikle eşim çok sinirli bize karşı çok sabırsız ama başkalarına çok iyi sakin güler yüzlü eskiden böyle degildi şimdi benimle kavga edip evden çıkmak için bahane arıyor bugün ilk defa kızımızın yanında bile bagırıp küfür tehditler etti onları bile düşünmüyor ben çok üzgünüm ve ne yapıcağımı bilmiyorum ona nasıl davranıcagımı bilmiyorum yada onu nasıl umursamadan yaşıyabilirim bana bir fikir verin herşeyi denedim olmuyor bir anda canavara dönüşüyo ailesinin fikri çok önemli

 2. admin diyor ki:

  Kişiliğinizin ve hatalarınızın farkında olmanız çok güzel. Olumsuz duygularınızı aşabilmek için eşinizden destek isteyin. Ayrıca ben merkezci düşüncenizden bir an önce kurtulmalısınız. Evliliklerde çoğunlukla bu yakaşım büyük pişmanlıklara sebebiyet sonuçlar doğuruyor. Evlilik önce iki sonra üç dört… kişilik düşünmeyi gerektiriyor.
  Kendi nefsinizin hoşuna gitmesede eşinizi mutlu etmek için onun isteklerini özellikle yerine getirmeye çalışın. Bu sizi bahsettiğiniz olumsuz duygudan zamanla kurtaracak önemli bir adımdır. Kıskançlık güzel bir duygu. Ancak dozajı iyi ayarlandığında… Aşırı kıskançlıktan korunmanın en güzel yolu da güvenmek. Eşinize güvenin, sevgisine güvenin…

 3. ayça diyor ki:

  çok asabiyim çok kıskanç herşey benim istediğim gibi olsun istiyorum. dün eşime çok bağırdım bugün pişmanım ne yapmalıyım..

Yorum Yapın