Evlilikte Dış Görünüş Ne kadar Önemli?

SORU BANKASI | | 22 Aralık, 2017 | 9.166 kere okundu

sorun-payla-al-m-resmi

Benim bir sevdiğim var 2 yıldan beri konuşuyoruz bu yıl yüzyüze görüştük daha önce onu uzaktan görmüştüm yüzyüze görünce ona karşı duygum çok karmaşıktı.Ben onun içini çok seviyorum dışından etkilenmedim.Sonra dedim kendime dış görünüş önemli değil iç önemli değil ve hala konuşmaya devam ediyoruz dış görünüşü hakkımda hala tereddüt içindeyim istediğim gibi değil dış görünüşü. ne yapacağımı bilmiyorum. Ama yine de devam ediyoruz konuşmaya felan. Ona çok alıştım içi çok güzel sevdiğimin. Ben üniversite de okuyorum 1. sınıf okulu bitirmeden evliliği düşünmüyorum 4 yıl boyunca hep konuşcaz arada bir yüzyüze görüsücez bu dinimizde günah mı ne yapmam gerekir. Ciddi düşünüyoruz evlilik konusunda./ Yaralı Gül

 

Evlilik niyetiyle bile düşünseniz bu tür görüşmeler helal değildir. Ayrıca yolun daha başındasınız. Eğer güzel bir gelecek ve iyi bir aile yuvası düşünüyorsanız şuan sizin için çok erken. Dikkatli olmanızı ve iffetinizi muhafaza etmenizi öneririz. İçinde bulunduğunuz durum çok tehlikeli. Çünkü yüce Allah, “zinaya yaklaşmaşmayın” buyuruyor. Buradaki uyarıyı dikkatli okumak lazım.

Gençler arasında güzel duygular ve heveslerle başlayan bu tür yakınlaşmalar maalesef zinaya götüren tehlikelerle dolu. Bu konuda daha dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Gelelim yapacaklarınıza:

  • Evet, iç güzellik çok önemli. Fakat eş adayında içinize sinmeyen durumlar varsa iki kere düşünmeniz gerekir. Dış görünüş, beğenme, gözlerinizin bakınca sevmesi önemli bir kriterdir. Burada eş adayının dış görünüşü sizin beğeni kriterlerinizin üzerinde bir orana sahip olmalı. Aksi durumda gözleriniz başka tarafa meyledebilir. Evliliğinizde zor durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu kriteri gözardı etmeyin. Unutmayın aynı evi ve aynı hayatı paylaşacağınız ve bir ömür beraber olacağınız kişiyi seçiyorsunuz.
  • Olayı bir de tersten düşünelim: Dış görünüşü iyi olup içi yani ahlakı kötü olan kimselere nasıl yaklaşmalı? Ki çoğunlukla gençlerin aldandıkları nokta burası oluyor. Bu konudaki tavsiyemiz ise, ahlakı kötü olanın yanına dahi yaklaşmayın, olur.
  • Önünüzde daha uzun bir zaman var. Bu zaman içinde sevdiğinizi söylediğiniz -aslında bu konuda emin değilsiniz gibi- kişiyle telefonla ve yüzyüze görüşmemenizi tavsiye ederiz.
  • Daha birinci sınıftasınız. Okulunuza odaklanın. Gönül işlerini sonraya bırakın. Hatta gündeminizden çıkarın, deriz.
  • Bu işleri ailenizden habersiz de yapmamanızı öneririz. Eğer ailelerinizin haberi olursa bu yolda daha emin adımlarla yol alırsınız.
  • Eğer dini konuda hassassanız ki öyle anlıyoruz. Harama götürecek bu tür durumlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.
  • İçinde bulunduğunuz durumun helal olmadığını ve günaha düştüğünüzü biliniz.

Size hayırlı ve helallerle dolu bir ömür yaşamanızı dileriz.

 

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın