Eyvah! Çocuğum Korkuyor

ÇOCUK EĞİTİMİ | | 02 Mayıs, 2011 | 19.565 kere okundu

Birçok anne baba, çocukların korkuları olduğunu bildikleri halde bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi değildirler. Aslında korku çocukların görünen ve görünmeyen tehlikeler karşısında gösterdikleri doğal bir tepkidir ve normal bir gelişimin parçasıdır. Kişinin kendini tehlikelerden sakınmasını sağlar.

Çocukların en çok korktukları şeyler genelde; karanlık ortamlar, gece gürültüleri, bağrışma ve kavgalar, tanımadıkları kişiler, televizyonda izledikleri sahneler, uzun süren sessizlikler, hayvanlar, çok yüksek yerler, hayali yaratıklar ve tabiî ki doktorlardır.

2 ile 6 yaş grubunda çocuklar, daha çok korku yaşamaktadırlar. Hayal güçleri bu dönemde yoğundur ve sürekli akıllarını meşgul eden bazı sorular onların korkularını tetikler. Bir süre korkmadığı şeylerden birden bire korkmaya başlayabilir. Korku kötü bir tepki değildir ama korkunun oluşturduğu ortam ailenin ve çocuğun huzurunu kaçırabilir.

Peki böyle bir durumda neler yapılabilir:

1- Çocukta korkunun uzamasını ve olumsuz etkilerini önlemek için korkunun nedenleri araştırılabilir ve bu nedenler ortadan kaldırılabilir.

2- Anne- babalar çocukların korkularını yok saymamalı, asla küçümsememeli ve alay etmemelidir.

3- Korkuları olan çocuğa sabırlı davranmalı, korkularını yenmesi için zaman tanınmalıdır. Aşırı koruyucu bir tutum ile çocuğu her şeyden korkar hale getirmemelidir.

4- Çocuğa “Aman düşersin!”, “Sen tek başına karşıya geçemezsin” vb. sözlerle çevrenin tehlikelerle dolu bir yer olduğu duygusu aşılanmamalıdır.

5- Fiziksel temasın çocuğun korkusunu kontrol altına almasında yardımcı olacağı unutulmamalıdır.

6- Çocuğun arkadaş grubuna girmesine ve öz güven duygusunu geliştirmesine yardımcı olunmalıdır.

7- Çocuk korkuları konusunda, konuşmaya hazır olduğu zaman onunla açıkça konuşulmalıdır.

8- Çocuk korktuğu şeye yavaş yavaş alıştırılmalıdır. Örneğin köpekten korkan bir çocuğa, çoban köpeği okşatmak korkuyu artırır, ama işe yavru bir köpekle başlarsanız, çocuktaki korku duygusunu en başından yenmiş olursunuz.

9- Çocuklara korkulu masallar anlatılmamalı, korkulu filmler izletilmemelidir.

10- Korkuyu hafifletmek amacıyla “Erkek adam hiç korkar mı?”, “Sen artık kocaman oldun” gibi sözlerden kaçınılmalıdır.

11- Ve en önemlisi de KORKU ASLA BİR DİSİPLİN ARACI OLARAK KULLANILMAMALIDIR!

Çocukluk döneminde görülen korkuların çoğu geçicidir. Çocuk korkularına karşı sabırlı olmalı ve onları anlamaya çalışmalıdır.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın