Fedakarlığın Zirvesi: Annelik

BEBEĞİMİN GÜNLÜĞÜ | | 13 Ocak, 2011 | 4.739 kere okundu


Yavrum,
“Anne” olmadan önce nasıl da bihabermişim gerçekten “verebilmenin” anlamından. Sevgi, şefkat vermek hatta canını vermek… Hiçbir şey beklemeksizin bağlanmamışım kimseye. Elbet annemi, kardeşimi, arkadaşlarımı, babanı çok sevdim ama sizin sevginiz bambaşka.

Önceki gün küçük bir kaza geçirdim annecim; kendime çay yapmak isterken kaynar su üzerime döküldü. Kardeşin kucağımda, sen Allah’tan diğer odadaydın. Nasıl dayanılmaz bir acı anlatamam. (Allah cehennemin ateşinden muhafaza etsin bizleri.) Ama o acı halinde bile ilk düşündüğüm kardeşine bir şey olup olmadığıydı. Hemen kontrol ettim, O’na kaynar su gelmediğini anlayınca o halimde bile ferahladım.

Bu bana mahsus bir durum değildir elbette yavrum, bütün anneler çocuklarının başına gelebilecek herhangi bir olumsuzluğun kendi başlarına gelmesini dilerler. Bir anne için gözünün önünde yavrusunun acı çekmesi bin kere daha ağırdır çünkü.

Tabi bu merhameti içimize veren Rabbimiz… O’nun kullarına merhametinin milyonda biri belki de. Bazen umutsuzluğa kapıldığımda, “Rabbim gerçekten beni seviyor” diyorum bana verdiklerini düşünerek.

Bütün günahlarımıza rağmen, bilerek veya bilmeyerek isyan etmemize, nimetine nankörlük etmemize rağmen veriyor. Sağlık veriyor, sevdiğimiz eşler, neslimizi devam ettirecek evlatlar, sonsuz nimetler… Ve böyle kazalar da veriyor ki, hem işlediğimiz hataları telafi edelim hem de daha beterini yaşamayalım.

Çok sevdiğim bir ev arkadaşım vardı, “başımız bile ağrısa hamd etmeliyiz Rabbimize” derdi. Gençlik neşesiyle makaraya sarardık inanmakla birlikte. Ama insanın yaşı ilerledikçe makaraya sarmayacak kadar hassas konular olduğunu anlıyor.

O zaman şöyle bitireyim annecim: Hamd olsun (Allah tüm kaza ve belalardan bizi muhafaza etsin) bacağım yandı ve çok şükür size bir şey olmadı….

Paylaşmak Güzeldir

1 Yorum

  1. Hulfi diyor ki:

    Anneler… Hakkı asla ödenemeyen; cennet, ayaklarının altında olan, kendisine iyilik yapılmaya en layık olunan eşsiz bir kişiliğe sahiptir anneler.
    Çok geçmiş olsun. Allah, tüm belalardan sizi ve tüm anneleri korusun.

Yorum Yapın