Fitili Ateşleyen Kıvılcımdır İlk Adım

BİREYSEL DANIŞMANLIK | | 25 Haziran, 2012 | 6.977 kere okundu

İlk adımla başlar uzun yollar. İlk adım sonraki adımları atmayı zorunlu kılar. Fitili ateşleyen kıvılcımdır ilk adım. Sonrasında kopacak gürültüler ilk adımın eseridir hep. Hayatta pişmanlıklarımız yanlış attığımız ilk adımlarımızın eseridir zira. Okulda, evlilikte, işte, eğitimde, terbiyede…hayatın her alanında önemlidir ilk adım.

Bu sebeple, ‘Bismillâhirrahmânirrahîm/Allah’ın adıyla’ diyerek başlarız her işimize. Attğımız adımların doğru, bereketli olması için yardım dileriz yüce Mevlâmız’dan. Biliriz ki, başarı ve tüm güzellikler bize Allah’ın (celle celâlüh) bir bağışıdır.

Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil gençlere şöyle seslenir:

Genç Okuyucum!

Alışkanlıklara doğru atacağın ilk adıma bilhassa çok dikkat et. İyice düşün ve irâdene sahip ol; kötülük yolunun çamuruna basmamaya çalış; tâ ki sonra ayağını yıkamak zahmetine katlanmaya mecbur olmayasın. Kumar masasında, meyhâne köşelerinde, kahve peykelerinde (sedirlerinde) ömür geçiren nice bedbaht görürsün ki, bunlar hep ilk adımın kurbanıdırlar. (Gençlerle Başbaşa, Kubbealtı Neşriyat, İstanbul 2009, s.42,)

İlk adım doğru atılırsa sonraki adımlar da güzel olur.

Kaynak: www.ailedanismanim.com

Paylaşmak Güzeldir

2 Yorum

  1. *Eyyüp Beyhan diyor ki:

    Osman Abi,
    Dediğiniz gibi inşallah biz sağlam bilgi birikimi ile yeni neslin keşke demeyecekleri adımlar atmasına yardımcı oluruz.

  2. Osman Köseoğlu diyor ki:

    Evet, ilk adım, dev bir binanın temeli gibidir. Bir binanın sağlamlığı temelde yani ilk adımda gizlidir. Kullanılacak demir, çakıl, çımonta. vs ilk adımdır, daha sonra yükselen bina da depreme, rüzgara, yangına karşı vs. alacağın önlemler gerçekten tatmin edici olmayacağı için bunların iyi olması gereklidir mutlaka. Bir binanın olmazsa olmazı bu ilk adım mahiyetindeki şeylerdir. Temel yani ilk adım sağlam olursa uzun ve huzurlu bir yaşam sürer insanlar. Aksi durumda sıkıntılar eksik olmaz. İnsanın hayatı da aynen böyledir. Biz keşke dedik bari yeni nesle keşke dedirmemek için zemin etüdünü temelde/ilk adımda mutlaka iyi yapmamız gerekiyor. Selamlar…

Yorum Yapın