Hayatın Kalbini Kur’ân-ı Kerîm’le İhya

KİTAP-YORUM | | 15 Şubat, 2012 | 3.799 kere okundu

Kur’ân, Allah’ın müminlere öğüdü, şifası, rahmeti ve doğru yolun rehberidir. Yüce dinimizin hükümlerinin açıklandığı son ilahi kitaptır. Bu sebeple bir müslümanın Allah’ın kelamından mahrum kalması, onu okuyup öğrenmemesi düşünülemez. Ancak toplumumuzda Kur’an’ı bilmeyen çok sayıda Müslüman var. Kur’an okumayı bildiği halde, onu sadece cenaze törenlerinde ve belli zamanlarda okuyanların sayısı bir hayli fazla. Kur’an tilavetini yapanlar arasında, usûlüne göre okuyanlar göz önünde bulundurulduğunda, karşılaşılan tablo içler acısı.
İşte böyle eşsiz bir kitaba sahip olan Müslümanlar, ne yazık ki gerçek manada elindeki bu hazinenin farkında değiller. Evlerinin en kıymetli yerlerinde, hürmetle korudukları Kur’an’a çok değer verdiklerini söyler niceleri. Ancak bu davranış, değer vermenin değil, İlahi kelamı terk etmenin göstergesidir.

Peki, Müslümanlar olarak Kur’an’a ne kadar değer veriyoruz? Birkaç basit soru ile Allah’ın kelamına verdiğimiz değeri anlamak mümkün: Mümin olarak, Kur’ân’ın nuru hayatımızı ne kadar aydınlatıyor? O yüce kelamı ne kadar okuyoruz? Hükümlerini hayatımıza ne kadar yansıtıyoruz? Her gün kaç sayfa ya da kaç ayet okuyoruz? Duvarda asılıp tozlanan ve kendisine uzanan bir el bekleyen terkedilmiş bir kitap haline mi geldi acaba? Sadece ölülere okunan ve ahir ömürde ihtiyaç duyulan bir kitaba mı dönüştürdük Kur’ân’ı? Bu soruları çoğaltmak mümkün. Eğer cevaplarımız olumsuz ise, bir an bile kaybedecek vaktimiz yok demektir. Çünkü Allah’ın kelamından mahrum olan insanın kalbi şeytanların, kötülüklerin üşüştüğü harabe bir yere benzetilir.

İnsanların en hayırlısının Kur’an’ı öğrenen ve öğreten kişi olduğunu bildiren Hz. Peygamber (s.a.v), Kur’an okumanın büyük ecir kaynağı olduğunu da haber vermektedir. Bu sebeple Her müslümanın, Allah’ın yeryüzüne indirdiği bu eşsiz hazineden hisselerine düşen nasibi almaları dünya-ahiret kendi menfaatlerinedir.

Öyleyse Kur’an’ın sonsuz saadete uzanan rehberliğinden mahrum kalmamak için o yüce kelamı okumayı öğrenmek, anlamaya çalışıp hükümlerini hayata geçirmek ve onu az da olsa her gün okumak müslümanların önemli vazifelerindendir.

Yüce kitabımız Kur’ân-ı Kerim’i genel olarak tanıtmak ve müminlerde Kur’an bilinci oluşturmak eserin temel amacıdır.

Eser şu bölümlerden oluşuyor:
Giriş: Kur’an’ın tanımı ve kısa tarihi verildi.
Birinci Bölüm: Kur’an meşguliyetinin insana kazandırdığı güzellikler
İkinci Bölüm: Kur’an’dan mahrum olmanın insana kaybettirdikleri ve tilavet adabı
Üçüncü Bölüm: Bir müslümanın Kur’an’la ilgili bilmesi gereken temel kavramlar.
Dördüncü Bölüm: Kur’an sûrelerini okumanın faziletleri
Beşinci Bölüm: Kur’an’da geçen peygamber duaları ve dua ayetleri…

Bu kıymetli eseri, Tüm Semerkand İletişim Merkezleri ve www.semerkandpazarlama.com sitesinden temin edebilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın