Haydi Çocuklar Yaz Okuluna!

ÇOCUK EĞİTİMİ | | 15 Haziran, 2014 | 6.325 kere okundu


Yorucu bir ders yılının ardından üç aylık yaz tatiline giren çocuklarımızın başarısını, karnesine bakarak değerlendirebiliriz. Peki ya biz ebeveynlerin karnesi nasıl? Dilerseniz çocuklarımızın başarı veya başarısızlığındaki etkimizi görebilmek için bir de kendi notlarımıza bakmayı deneyelim. Çocuğumuzla yeteri kadar ilgilendik mi? Sorunlarına doğru çözümler sunabildik mi? Başarısını veya başarısızlığını ne kadar paylaşabildik? Biz ebeveynlerin karne notunu işte bu sorulara verilecek cevaplar belirliyor. Eğer ebeveyn olarak karnenizde düzeltilmesi gereken kırık notlar varsa yaz tatilini geçen yılın eksikliklerini telafi etmek için büyük bir fırsata dönüştürebilirsiniz. İşe, çocuğunuza uygun, aktiviteli yaz okullarını ve yaz kamplarını araştırmakla başlayabilirsiniz.

Kurs programlarını ayrıntılı araştırın

Beklenmedik bir sonuçla karşılaşmamak ve yaz tatilini çocuğumuza işkence haline getirmemek için onları kayıt ettireceğimiz kamp, kurs ve yaz okulu gibi sosyal ortamları ayrıntılı bir biçimde araştırmamız gerekir. Böyle bir sosyal organizasyona karar vermek için soracağımız sorular şunlar olmalı: Çocuğumu nasıl bir kamp veya kursa göndermek istiyorum? Spor okulu, yabancı dil kampı, ahlaki eğitim veren kurslar vs. olabilir. Göndereceğim kamp veya kurs çocuğumun ihtiyaç ve beklentilerini karşılayabilecek bir yer mi? Hangi aktiviteler yapılıyor; bunlar çocuğumun katılabileceği aktiviteler mi? Göndereceğim kamp çocuğumun hangi özelliğinin gelişimine katkıda bulunacak? Görevlilerin eğitim ve tecrübesi yeterli mi? Bir öğretmen veya görevli kaç çocukla ilgileniyor?

Çocuğunu ahlaki değerler ve din eğitimi veren kurslara gönderenlerin ayrıca dikkat etmesi gereken bazı hususlar var. Çocuğun tatilde olduğu unutulmamalı. Ahlaki değerler ve din eğitiminin yanı sıra bol aktivitesi olan kurslar daha faydalı olur. Havuz, halı saha maçları, geziler, turnuvalar, bilgi yarışmaları ve daha birçok sosyal faaliyete sahip kurslarda, çocuklar hem eğleniyor ve sosyalleşiyor hem de öğrenme ayrı bir zevk haline gelmiş oluyor.

Çocuğunuzun fikrini alın

Aileler çocuklarını kampa veya kursa gönderirken, onların fikirlerini almayı ihmal etmemeli. Çünkü onları istemedikleri bir yere gitmeye zorlamak, kamp veya kurstan fayda görmek bir yana, psikolojilerini olumsuz yönde etkileyebilir. Zorlama yerine uzlaşmacı bir yaklaşımla, göndermeyi düşündüğünüz yerin özellik ve güzelliklerini anlatarak çocuğun zihnindeki negatif tabloyu tam tersine çevirebilirsiniz. Önceki yıllarda yaz kursu veya kamplarına katılan çocuklar, daha okullar tatil olmadan bu faaliyetlere tekrar başlayacak olmanın heyecanını yaşarlar. Çünkü yaz kursu onlara keyifli bir tatili, güzel vakit geçirmeyi, farklı yerler görmeyi, yeni dostlar edinmeyi, güzel davranışlar kazanmayı, kendine güvenmeyi, zamanı iyi değerlendirmeyi, yeni bilgiler ve oyunlar öğrenmeyi çağrıştırır.

Çevrenizde yaz kursu yoksa

Çevresinde yaz kursu ve kampı bulunmayan aileler kendi kendilerine yaz programı düzenleyebilirler. Ancak aynı duygu ve düşünceleri paylaşan birkaç aile ile birlikte küçük gruplar oluşturarak böyle bir programı yürütmek daha eğlenceli olacağı gibi çocuklar üzerindeki etkisi daha fazla olur. Çünkü çocuklar kendi ebeveynlerinin verdiği eğitime pek ciddi yaklaşmayabilir; fakat tanıdığı başka bir öğretmen olursa bu işe daha sıcak bakar ve ciddi davranmaya çalışır.

Evde yapacağınız yaz okulu etkinliğinde çocuğu sıkmayacak bir ders programı hazırlamalısınız. Haftada iki gün, öğle ile akşam arası vakitte futbol, piknik, gezi, tiyatro gibi sosyal faaliyetler düzenleyebilirsiniz. Ders programının dışında kalan saatlerde çocukların kendi programlarını yapmalarını isteyebilirsiniz. Bu programlara kitap okuma gibi verimli etkinlikler koyduklarında onları takdir edip, ödüllendirmeyi de unutmamalısınız! Arkadaşları ile eğlenmenin onların en doğal hakkı olduğunu da unutmayın ve programınıza buna göre şekil verin. Bilinçli geçirilmiş bir yaz tatilinden sonra çocuklarınızdaki değişim ve gelişimi bir sonraki sene içinde daha iyi fark edeceksiniz. Çocuklar derslere daha çabuk ısınarak zaman kaybetmeden yeni şeyler öğrenmenin keyfini yaşayacaklar. İyi tatiller…

Hüseyin bey “veli karnesine” pekiyi yazdırmayı başarmıştı

Görevli olduğum bir yaz kursunda velilerimizden Hüseyin Bey yanıma gelerek “Oğlum çok içine kapanık, okulda öğretmeni, evde de biz bu durumdan çok endişeleniyoruz” dedi ve çocuğu için bir şeyler yapmak istediğini belirterek yaz kursuna kaydettirdi. Hüseyin Bey’in hedefi yaz kursunda çocuğunun daha sosyal olması, içine kapanıklığını yenmesi idi. Beş hafta içinde onlarca aktiviteye katılan Yasin, kursun son haftası arkadaşlarına ve hocalarına ilginç hikaye ve fıkralar anlatmaya başlayan, cıvıl cıvıl biri oldu. Oğlundaki değişimi gören Hüseyin Bey, “Bu kadar kısa zamanda böyle bir sonuç elde ettiğimize inanamıyorum” diyerek görevli arkadaşlara defalarca teşekkür etti. Hüseyin Bey çocuğundaki gelişme ve dalgalanmaları iyi gözlemleyen, ilgili, sorumluluk sahibi bir baba olarak “veli karnesine” pekiyi yazdırmayı başarmıştı.

Eyyüp BEYHAN’ın bu yazısı Haziran 2007 tarihli SEMERKAND AİLE DERGİSİ’nin 21. sayısında yayınlanmıştır.

Paylaşmak Güzeldir

1 Yorum

  1. RUHİ FEDAKE diyor ki:

    Bize önerebileceğiniz bir yaz okulu var mı?13 yaşında bir kızım var ..Güvenilir olduktan sonra yatılı da gönderebilirim.Şehir içinde her yaz 1 aylığına gönderiyorum.Ama artık onlardan sıkılıyor daha değişik aktiviteler istiyor..İçinde ahlaki dini bir eğitimin de olduğu bol aktiviteli bir kamp kurs önerebilirseniz sevinirim.

Yorum Yapın