Hiç Bitmeyen Bahar

MANEVİ GELİŞİM | | 30 Eylül, 2010 | 5.065 kere okundu


Yeryüzünü temizlemek için çisil çisil damlar rahmet pırıltıları. Gönlü arındırmak ve iç temizliği sağlamak ise naz-niyaz sahibi Allah dostlarının işidir.

Bu sanatkarlar nasıl olur da gönül cenneti derer, gül bahçeleri biçer; kendi iç alemlerini aydınlatmakla kalmaz karanlık, paslı kalplere merhem olurlar?

Dervişin biri, bir dere kenarında oturmuş tefekküre dalmıştı. Oradan geçmekte olan bir tanıdık haline acıyıp “A mübarek, bunca güzellik içindesin. Niçin kendini bunlardan mahrum ediyorsun? Başını kaldır da çevrendeki şu nimetleri bir gör.” dedi.

Bunun üzerine derviş “Gerçek bağlar bahçeler gönüldedir. Senin o gördüklerinse gönül bahçelerindeki silik gölgeden başka bir şey değil” diye ibretli bir cevap verdi.

Dervişin haklılık payı her sonbaharda ortaya çıktı. Canım bağlar bahçeler bir hazan rüzgarıyla soldu sarardı da gönülde yeşeren gülizar ömür boyu sürecek bir taze bahar şenliği yaşadı.

Paylaşmak Güzeldir

2 Yorum

  1. Şaban ÖZDEMİR diyor ki:

    Mest oldum doğrusu.

  2. RUHİ FEDAKE diyor ki:

    Bahar boldu ve gül meyli kılmadı gönlüm,

    Açıldı gonca velakin açılmadı gönlüm…diyor ya şair. Dışarıya bahar gelmiş banane benim gönlüme gelmedikten sonra…

    Hepimizin gönüllerinde hiç bitmeyen baharlar olsun inşallah..ve o bitmeyen baharlara Rabbim hep beraber sevdiklerimizle birlikte kavuştursun inşallah..

Yorum Yapın