Hızır Gibi Yetişirdin…

MEKTUP | | 08 Aralık, 2017 | 1.749 kere okundu

Canıhızır gibi yetim Babam,

Akşam,   yine akşam,   yine akşam
Bir sırma kemerdir suya baksam;
Üstümde semâ kavs-i mutalsam!(tılsımlı yay) meşhur şairimiz Ahmet Haşim ile başlamak istedim. Nedenini bilmiyorum ama akşamları severim ben. En çok da geceleri. Çocukluğumdan kalan bir alışkanlık olsa gerek diye düşünüyorum.

Şöyle bir el ayak çekiliversin,   herkes yatağına girip mışıl mışıl uykusuna yatsın da geceler bana kalsın. İyi mi,  kötü mü bilmem ama bana ilham hep bu vakitlerde gelir oldu.

Lafı fazla uzatmadan bugünün kritiğine geçelim artık dediğini duyar gibiyim babam. Gerçi yaşadıklarımın bazıları dünden birazı da bugünden. Cuma iş çıkışı Fatma’nın özel ders gidişinde annemle sana geldik. Sana fısıldadım. Laf aramızda annemin ruhu bile duymadı. Sevindiğini hisseder gibi oldum. Paran var mı dediğini duyar gibiyim. Ahh baba ah. Sen en sıkıştığım anda Hızır gibi yetişirdin.

Hatırlar mısın bilmem ki? Şu an içinde oturduğum evi yeni almıştım. Oturma odası bomboştu. Gittin geldin bu böyle olmaz oğlum diyerek oturma gurubunu sen almıştın. Allah senden ebeden razı olsun. Ben sonuna kadar razıyım. Sen orasını hiç düşünme. Ve Allah nasip ederse ben, kızım dediğin Ayşe,  Mübiş ve Seriş el birliğiyle bu işi kotaracağız.

Borçlarım yavaş yavaş bitiyor. Müberra ile akşam onu konuştuk. Baba dedem su kuyusunu ne yapacak diye sordu. Dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım. Onun aklı kumbarasındaki küçük birikimlerini oda takımına çevirmek ama sen söz konusu olunca akan sular durdu. Tabiiki olur babacığım dedi. Adım kadar eminim ki sen sağ olaydın o boynu bükük garip gönlü tez zamanda mutlu ederdin. Şimdiye çoktan alırdın ona bir oda takımını. Aman, senin yerine ben söz verdim. Ha sen, ha ben. Senin cebin benim cebim.

Yarın diyemeyeğim bugüne adım attık artık. Kursum var. Hemi de saat 15. 00’a kadar. Anlayacağın 6 gün büyük şehir gibi çalışıyoruz. Hayat her zamanki mecrasında akmaya devam ediyor. Serra iki dersten de 95 almış. Müberra bugün de 100 almış. Dikte yazılısı oluyor her Cuma. Garibim dedesi göremedi ilkokula gidişini, forma giyişini,  kalem tutuşunu…

 

18 KASIM 2017

CUMARTESİ

Paylaşmak Güzeldir
Anahtar Kelimeler: , , ,

Yorum Yapın