İdeal Anne-Baba Olmak Zor Değil

ETKİLİ ANNE-BABA OLMAK | | 14 Ağustos, 2010 | 8.879 kere okundu

İdeal anne-babayı tanıtmak zor olmakla beraber başarılı anne-babalar, çocuğun ihtiyaçlarını sezen, onlara uygun yanıtlar veren, aşırı hoşgörülü veya katı olmayıp, çocuğa karşı esnek bir yaklaşım içinde olan, davranışlarında belirli bir kararlılık ve devamlılık sağlayan, karşı çıkmadan önce her zaman çocuğunun isteklerini dinleyen anne-babalardır.

Anne-baba öncelikle çocuğunu bağımsız bir birey olarak kabul eden, ona sevgi ile yaklaşan ve olumlu ilişki kurmaya çalışan kişiler olmalıdırlar. Bilinmelidir ki ancak sevgi temeline dayanan eğitim sağlam ve başarılı eğitimdir. Anne-baba öyle bir ortam hazırlamalıdır ki, çocuk sanki her zaman anne ve babası yanındaymış gibi kendini güvenli ve hiç yanında değilmiş gibi özgür hissedebilsin, böyle bir aile ortamı çocuğun kendine özgü anlayış ve düşüncesini ifade etme imkânı sağlar. Buna karşılık sağlıksız bir aile, çocuğun nasıl algılaması, düşünmesi ve davranması gerektiğiyle ilgilenir. Çünkü bu ana-baba için, çocukları belirli bir kalıba sokmak, onu bağımsız olarak gelişmesinden daha önemlidir.

Yine başarılı anne-babalar, çocuğunun kendi kendisini denetlemesini ya da iç denetim demek olan ahlak gelişimine ortam hazırlayan, çocuktaki sorumluluk duygusunu geliştiren, olayların sonuçlarıyla onları baş başa bırakan, onlara hak ve özgürlüklerinin sınırını öğreten, çocuklarına korku silahını çevirmeksizin, kendi kendilerini disipline eden ve düşüncelerini özgürce anlatabilen birer birey olarak yetişmelerine imkân hazırlayan kimselerdir.

Paylaşmak Güzeldir

4 Yorum

 1. Recep Murat diyor ki:

  Çok teşekkür ederim Ayten Hanım,
  Birçok anne babanın gönlünden geçenleri çok güzel ifade etmişsiniz. Her anne baba’nın bu güzel özeleştiride ve dua da bulunması dileğiyle…

 2. ayten diyor ki:

  küçücük çocugumdam kocaman düşünmesini beklemekten, zaman zaman ona haksız yere bagırmaktan, onu dinlememekten, herşeyden önce ALLAHın bana lütfettiyi o güzel armagana gereyi gibi davranamamaktan dolayı kendimden utanıyor rabbimden affımı istiyorum..beni anlamasını bekledim ben onu anlamaktan uzakken ..emeğinize saglık hemşerim…

 3. Recep Murat diyor ki:

  Kesinlikle katılıyorum Hakan bey çok haklısınız. İlginiz için ben teşekkür ederim…

 4. Hakan Bilir diyor ki:

  Bunun için herhalde önce bizim dengeli ve tutarlı bireyler olup çocuğumuzdan daha sonra birşeyler beklememiz gerekiyor.
  Teşekkürler kaleminize sağlık…

Yorum Yapın