İdealimiz Uğruna Çocuklarımız Solmasın

ÇOCUK EĞİTİMİ | | 24 Eylül, 2011 | 5.382 kere okundu

“Adamın biri kuş pazarına gider. Bir papağan almaya karar verir. Beğendiği papağanın özelliklerini satıcıya sorar, o da anlatır:

-Bu papağanın sağ ayağını çekince İngilizce, sol ayağını çekince Almanca konuşur.

Adam tekrar sorar:

-Peki, iki ayağını çekince ne konuşur?

Bu soru karşısında papağan dayanamaz:

-Düşerim be! Der.”

Okulların açılmasıyla öğrenci ve öğretmenler kadar veliler de çok heyecanlılar. Dershaneler ve etüt merkezleri de bir hayli yoğun. Şimdi çocuklarımızın yapması gereken bir sürü ödevleri ve çözmesi gereken deste deste testleri olacak. O da yetmeyecek derslerde gördükleri konuların tekrarını evlerinde yapacaklar. Dahası hafta sonları da bu tempoyla devam edecekler.

İyi, güzel de bu çocuklar çocukluklarını nasıl, nerede ve ne zaman yaşayacaklar?

Tamam, biz onların anne ve babası olarak evlatlarımızın hep iyi yerlere gelmesini isteriz. Hatta laf arasında, “Biz çektik, onlar çekmesin” deriz. O da yetmez oğlumuzu, kızımızı başkalarının çocuklarıyla kıyaslarız ve üstüne basa basa deriz ki:

-Bak, falancanın çocuğu şu okulu kazanmış. Komşumuzun kızını en iyi dershaneden çağırmışlar. Halanın oğlu yine takdirle gelmiş…

Biz ha bire onların iki ayağını da çekip duruyoruz galiba.  Bırakalım, onlar da çocukluğunu doya doya yaşasınlar.  Elleri, ayakları toprağa değsin, varsın elbiseleri biraz çamur olsun, yeter ki çocuklukları solmasın, soldurulmasın…

Paylaşmak Güzeldir

1 Yorum

  1. RUHİ FEDAKE diyor ki:

    Çok önemli bir konuya değinmişsiniz..Birçoğumuz kendini görür gibi oldu. Zaman zaman kendimi şöyle bir yokluyorum acaba hangisi doğru diye…Çocuklarımızı aman çocukluklarını yaşasınlar diye de parklara, eğlencelere salmamalı…Bir orta yol bulmalı diye düşünüyorum.

Yorum Yapın