İnternet Vasıtasıyla Biriyle Tanıştım…(Soru)

SORU BANKASI | | 04 Ocak, 2011 | 6.706 kere okundu


Merhaba,
Öncelikle bu tür hizmetlerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Ben aslen Konya’lıyım. İstanbul’da memurum. Bundan 2 buçuk sene önce internet vasıtasıyla bir bayan arkadaşla tanıştım. Kendisi Ankara’lı fakat Konya’da okuyor. Kapalı dinine bağlı tam aradığım insan. 5 ay süren birlikteliğimiz ufak tefek kavgalar ve internetten tanışmanın verdiği güvensizlikle bitti. 4 ay ayrı kaldıktan sonra kendisi tekrar başlayalım diye geldi ve yine devam etme kararı aldık. İlk tanışmamızın üzerinden bir yıl geçtikten sonra beni sevdiğini söyledi.

Yaklaşık 8 ay birlikteliğimiz içinde yine ufak tefek kavgalarımız yersiz düşüncelerimiz oldu. Sonunda birbirimize bittiğini bile söylemedik ve birbirimizden soğuduk. Bir iki ay görüşmedik. Sonrasında yine devam ettik. Fakat ben bu kez daha dikkatli davrandım hiçbir şekilde onunla sıkı tartışmalara girmedim, uzun süreli küslükler yaşamadım. Bu görüşmemizden biraz zaman sonra bana ısınamadığını söyledi.

Bende zamana bırakmak gerektiğini ve daha sık görüşmemiz gerektiğini söyledim. Artık her ay 2 gün istanbuldan konyaya gelip gidiyor onunla görüşüyordum. Fakat Konya’ya geldiğim birinci günün gecesi ayrılalım olmuyor dedi. Ben tekrar yüz yüze görüşelim, konuşalım öyle karar verelim dedim ve yüz yüze geldiğimizde ben sadece neden diyebildim. Sonrasında konuşamadım ve orayı ağlayarak terk ettim. Beni görünce o da ağladı. Sonra sakin bir şekilde yine görüştük bir süre askıya alalım diye karar aldık. Beni özlerse geri dönecekti. Nitekim öyle de oldu.

Şimdi ben onunla birkaç ay içinde nişan yapmak istediğimi söylüyorum (Okulu da bu sene bitti). O da beni sevdiğini fakat duygularının yetersiz olduğunu, daha yoğun duygular içinde olmasını istediğini söylüyor, tarihi daha ileri atmaya çalışıyor. Bana karşı hiçbir şekilde güven eksikliği olmadığını, benimle mutlu olacağını, benim iyi bir eş olacağımı söylüyor.
Ailesine durumu açarsa internetten dolayı çok kötü tepkilerini alacağından korkuyor ve soğukluğun bir sebebi de belki bu olabilir diyor. Bazen de duygularım yoğun olsa aileme falan bi şekilde açarım diyor. Aramızda ailesiyle benim tanıdığım ailelerimizi tanıştıracak aracı yok.

Yaşadığımız illerin farklı olması da cabası. Bu durumdan nasıl kurtulabiliriz? Yani ondaki bu soğukluğun nedeni nedir? Nasıl bi çözüm yolu bulunabilir? Ailesine evlenmek istediğimiz yalansız nasıl söylenebilir? Benimle bu kadar zaman görüşmesini ailesine söylemekten de korkuyor ayrıca. Babasının “Ben seni okumaya gönderdim sen erkek bulmuşsun demesinden korkuyor” Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederimÇaresiz

Merhaba,

İnternet üzerinden tanışma şimdilerde çok sık çıkıyor karşımıza. Fakat bu tarz başlayan tanışma ve akabinde gerçekleşen evliliklerde, sorun çıkma olasılığının yüksek olduğu gözlemleniyor. Evliliklerde özellikle sanal alemde tanışarak yapılanlarda önemli olan çiftlerin birbirlerini çok iyi tanımaları, kendilerini neyin beklediğini iyi bilmesidir. İki taraf da birbirini araştırmalı, öğrenmesi gerekenleri soruşturmalıdır. Hanım kardeşimle sizin birbirinizi sevdiğiniz anlaşılıyor ancak Allah’tan korkan, haramı hayatından uzak tutan kimseler bu tarz bir ilişkiye ister istemez girdikten sonra pişmanlık yaşarlar.

Soğuma hissi olması bu durumdan kaynaklanmış olabilir. Sizi dış görünüş anlamında yeteri kadar beğeniyorsa, kişiliğinizi de onaylıyorsa soğuması ancak ilişkinizdeki –kendisine ve yakınlarına ters gelen- yanlış yakınlaşmalardandır diye düşünüyorum. Artık internetten de tanışılıp evlilik yapılabildiğini toplumumuz az da olsa benimsedi. Siz ailenizle talip olun. Aile büyüklerini, hatırı sayılır kimseleri araya koyun Allah’tan da hayırlısını isteyin. Bazen bizim hayır bildiğimizde şer; şer bildiğimizde hayır olabiliyor.

Eş adayınızı da süreçle ilgili sıkıntı yaşamayacağına dair ikna edin. Yani ailesi sizin yakınlaşmanızı bilmemeli. Sadece tanıştınız ve ciddi düşünmeye uygun kişiler olduğunuzu fark ettiniz şeklinde bilmeliler. Detaylara girmenize gerek yok. Sizi seviyorsa cesur olmalı ve ailesine açık ve net şekilde usule ve edebe uygun şekilde medeni cesaretini ortaya koyarak tercihini bildirebilmeli. Ailesinin istediği adayı kendisi beğenebilecek; onunla uyum sağlayabilecek mi?

Şunu özellikle belirtmek isterim ki siz internetten tanışıp birbirinize hep güzel ve olumlu yanlarınızı gösterdiniz. Son derece anlayışlı olmaya özen gösteriyorsunuz. Evlenmeye karar verirseniz mutlaka Evlilik sonrası için danışmalık almanızı ve ilişkinizi sağlam zemin üzerine inşa etmenizi öneririm. Sitemizdeki eş seçimi (http://www.ailedanismanim.com/?p=51) dosyasını da mutlaka okuyun.

Bunu başarabilen sağlam karakterli insanlar var.

Umarım her şey hayırlı bir şekilde gönlünüze göre olur.

İyi haberlerinizi bekliyorum.

Neslihan BEYHAN

Paylaşmak Güzeldir

3 Yorum

 1. ayhan diyor ki:

  internet üzerinden evlilikler kesinlikle doğru degil , ben evlendim 5 yıle vli kaldık 1 cocugumuz var ayrıldık , kültür uyuşmazlığı fıtrat uyumsuzluğu bunlar çok büyük etken, ikimizde dindar insanlarız ama olmadı mı olmuyor.

 2. Aslı diyor ki:

  Ölçü helal ve harama dikkat etmek. Gizli yapılan işlerde mutlaka bir sorun çıkıyor diye düşünüyorum. Çevremde bu durumdan canı yanan o kadar insan var ki… Her ne olursa olsun dinimizin emirlerini uygulamak ve sünnet doğrultusunda bir hayat çizgisi oluşturmak bir çok konuda bizi pişmanlıklardan koruyor.

  Bir şey nasipse dağların altında da olsa insan ona ulaşıyor. Ama nasip değilse iki dünya bir araya gelse elden bir şey gelmiyor. Neslihan hanımın da dediği gibi araştırma ve dini konularda hassasiyet işin temel esprisi.

 3. ayşe diyor ki:

  merhaba arkadaşım.bende konyalıyım 2005′de ünv.okurken stajda vakit geçirmek için girdiğim sitede biriyle tanıştım.bikaç ay sonra durum farklılaştı sevgiliye dönüştük.iki üç ayda bir konyaya geldi kendisi kastamonuda oruruyor. birbuçuk yıl sonra evlenmeye kara verdik. biz de çok kavgalar ettik ama ayrılmadık hiçbir zaman. sürekli görmediğin birisi için aklına herşey geliyor malesef. aileme internetten tanıştığımı bende aynı düşüncelerle söylemedim arkadaş aracılığıyla tanıştık biliyorlar. 2006′da evlendik pişman olmadık mutluyuz ufak tefek şeyler her evlilikte olur bunun internetten tanışmayla ilgisi yok.

Yorum Yapın