İyilik Hazinemde Neler Var?

MANEVİ GELİŞİM | | 18 Nisan, 2013 | 4.379 kere okundu


2011 biterken ömrümüzden bir yaprak daha eksiliyor. Zaman rüzgârının önünde durmak ne mümkün? Geçip giden zaman karşısında birçok şeyin eskiyen yüzüne inat, yenilenmenin yollarını aramak en doğrusu sanıyorum. Hz. Mevlana’nın da söylemiş olduğu gibi; “Her dem yenileniriz biz. Bizden kim usanası.” Ama saatler, akrep ve yelkovanın durmaksızın süren yarışında bizi de önüne katarak yolculuğuna devam ediyor. Zamanın buharlaşmasının hakikatini yarın, duvarlarımıza astığımız yeni yılın takvimlerini koparmaya başladığımız vakit daha iyi anlayacağız.

Koca bir yıl daha biterken “Bugün Allah için ne yaptım?” sorusunu kendisine sorup nefsini her gün hesaba çekenlerin, 365 günün hesabını vermeleri zor olmasa gerek. Belki bir yıl boyunca maişet derdinden yorgun düşüp başımızı yastığa koyar koymaz uyuduğumuz anlar çok olmuştur. Geçici sevinç ve üzüntülerimiz yüzünden gaflete düştüğümüz zamanları telafi etmek için gene de geç kalmış sayılmayız.

Hiç değilse bu yılın son günü unutkan olmayalım!

12 ay boyunca hangi işlerin peşinden koşturduğumuzu bir düşünelim. Aramızdan ayrılan sevdiklerimizin bize bıraktığı hatıraları mektup gibi okuyalım. Oturup adam akıllı düşündüğümüzde belki bir hatamızdan döneriz, belki bir günahımızı terk ederiz, belki de kendimizi her gün hesaba çekmeyi öğreniriz. Ama önce oturup bir düşünelim ve şu soruları kendimize soralım:

Ben bu yıl Allah için neler yaptım?

Hangi borçluyu sevindirdim?

Hangi yoksulun kapısını çaldım?

Hangi yetimin başını okşadım?

Sahi, ben bu yıl bir iyilik yaptım mı?

Evet yaptın. Şu anda en büyük iyiliği kendine yapıyorsun. Dinimizde ve kültürümüzde yeri olmayan yılbaşı kutlamalarını elinin tersiyle itip nefsini hesaba çekiyorsun. Ve tekrar dönüp kendine soruyorsun:

Ben bu yıl Allah için neler yaptım? İyilik hazinemde neler var?

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın