Kavgamızdan Olumsuz Etkilenen Kardeşim….

SORU BANKASI | | 03 Eylül, 2018 | 1.550 kere okundu

 

Çocukluğumdan beri annemle geçinemiyorum

Merhaba ben 14 yaşındayım ve 3 yaşında bir kardeşim var. Bugün ben kuzenimle tartıştım (evde ve kardesimin yaninda). Bu yüksek sesli bi tartışmaydı ve sonunda kuzenim bana şiddet uygulamaya başladı. Kardeşim bunu gördü annem onu (kardesimi) odadan çıkarttı ama kuzenimi üstümden almak için kardeşimi ortamdan alıkoyamadı. Bu arada kuzenimin psikolojik sorunları var davranışının nedeni buydu. Neyse sonuç olarak kardeşim benim taklidimi yapmaya başladı. Kavgadan sonra nefes alamadım için çok hızlı solumuştum kardeşimde bunun taklidi yapmaya başladı ve çok ağladı . Biz ona bunun bi oyun olduğunu ve onun yanlış anladığını ,bizim birbirimizi gıdıkladığımızı söyledik ama o buna inanmadığını söyledi. Kardeşimin bu olaya bakış açısını değiştirip nasıl en aza indirebilirim?

Simdiden tesekkurler / Yasemin G.

 

 

Sevgili Yasemin, öncelikle geçmiş olsun. Küçük çocuklar bu tür durumları yetişkinlerin algıladığından çok daha farklı algılayabilir hatta bunlara çok farklı anlamlar yükleyebilirler. Her ne kadar senin ve kuzenin için yaşadığınız bu tartışma belki de çok olağan olsa da daha önce bu tür durumlara hiç şahit olmamış kardeşin için çok ciddi bir durumdur. Elbette bu tartışmadan her ne kadar sizler birinci dereceden etkileniyor gözükseniz de asıl etkilenen tartışmanın ötesinde fiziksel şiddete şahit olan kardeşindir. Bu etkilenmeyi senin şiddet sonrasındaki hızlı nefes alıp verişini taklit etmesiyle de açıkça göstermektedir.

Yasemin kuzeninle birlikte kardeşine bir oyun oynadığınızı, birbirinizi gıdıkladığınızı söylemişsiniz ancak kardeşiniz inanmamış evet şuan için inanmamış olabilir ancak bunu davranışlarınızla da gösterirseniz, yapmacık değil doğal bir şekilde aranızda aslında ciddi bir problem olmadığını gösterebilirseniz zamanla kardeşin sizlere inanacaktır. Elbette bundan sonra tartışmalarınızın şiddete dönüşmemesine ve özellikle de kardeşinin bu olumsuz durumlara şahit olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca bir tartışma yaşadığınızda kardeşinin şahit olduğu bu tartışmayı mutlaka çözmeniz, sonuca bağlamanız lazım ve bunu da kardeşiniz görmeli. Mesela sen veya kuzenin “Bayağı tartıştık, gel sana bir çay ısmarlayayım da şöyle bir keyfini çıkartalım” diyebilecek duruma gelmelisiniz veya en azından sen kuzeninin de psikolojik sorunları olduğunu da bilerek bir noktada frene basarak “Ya ben seni bu kadar yoracağımı bilseydim başlangıçta ben de biraz hazırlıklı olurdum. Benim enerjim tükendi. En iyisi bu işi, bu tartışmayı başka zaman devam ettirelim” diyerek işin şiddete dönüşmesine engel olmalısınız.

Sevgili Yasemin, şiddetin her türlüsü çocuklar için zararlı ve üzerlerinde onarılması çok zor izler bırakabiliyor. Kardeşinle etkilendiğini düşündüğünüz bu durum hakkında onunla samimi şekilde konuşun ve davranışlarınızla da bunu destekleyin eğer zaman içinde olumlu bir ilerleme görmezseniz gerekirse profesyonel bir yardım almayı da ihmal etmeyin…

Paylaşmak Güzeldir
Anahtar Kelimeler: , , ,

Yorum Yapın