Kayınvalidesiyle Oturan Eşim Artık Kendine Zarar Veriyor

SORU BANKASI | | 21 Şubat, 2011 | 4.491 kere okundu

Merhaba Neslihan hanım,

Ben ve eşim Annemgillerle oturmak zorundayız. Çünkü kredi ile ev aldık. O yüzden babamla bana destek olmak için bereber yaşıyoruz aynı evde. İlk zamanlarda sıkıntı yoktu, çünkü annem gelinini kızı gibi görüyordu. Ne olduysa birden kavgalar başladı ama işin içinden çıkılacak gibi değil. Annem eşime bu niye böyle diye bir şey söylediğinde kesin arkasında kavga çıkıyor evde. Eşim çok inat birisi annemle inatlaşdıkça arada tatsız olaylar… Ne yaptıysam da iletişimi sağlayamadım.

Herhangi bir kavgada eşim kendine zarar vermeye başladı. Odanın camını kırıyor, duvara ve buzdolabına kafasını vuruyor. İş artık çığrından çıkmaya başladı.

Psikologa götürdüm eşimi bişey yok sadece evin içerisindeki olayları yatışdırın diyor ama yapamıyoruz evi ayırmak kesin çözüm ise onada başvurayım. Ama benim kendi kanaatimçe çözüm değil, ne yapmam gerekiyor? halit

CEVAP

Merhaba,
Bu konuda o kadar çok şikayet geliyor ki artık çok iyi gelin ve kayınvalideler için dahi birlikte yaşamayı tavsiye etmiyoruz. İmkanınız varsa durum daha da kötüye gitmeden mutlaka ayırın evinizi. Fakat imkan yoksa eşinizin yanında iken ona destek olup idare etmesini söyleyin. Tatlı dil ve hediye ile gönlünü alın sık sık. Annenize de aynısını yapın.

Bunlar doğal, ancak eşinizin fazla tepki vermesi durumunda kendisi ile güzel bir dille konuşun. “Seni anlıyor ve sana hak veriyorum ancak tepkilerini aşırı ve çocuksu buluyorum biraz daha kontrollü davranman bende de çevrende de daha iyi bir imaj bırakmanı sağlar.

Davranışlarını kontrol edemeyen, aciz bir görüntü sergilemektense akıllıca çözümler üretebilirsin. Burada istikbalimiz için, ileride daha refah içinde yaşamak için geçici olarak yaşıyoruz. Kendi evimize çıktığımızda ardından güzel şeylerin konuşulmasını sen de istersin eminim. Tam tersine pişmanlıklar bırakmayalım” türünden ifadelerle eşinize olgunlukla ve nasihatvari yaklaşın. Tercihi ona bırakırcasına yaklaşın.

Mecbur bırakıp bir de kötü dil ile şiddete başvurursanız onu kendinizden uzaklaştırırsınız. Tam tersine o sizi ezen tutum içine girmişse böyle davranışları ile güzel duygulara zarar verdiğini mutlaka ciddiyetle söyleyin.

Eşinizle, ailenizle ve tüm sevdiklerinizle iki cihan saadeti dilerim.

Paylaşmak Güzeldir

1 Yorum

  1. leman diyor ki:

    Merhaba ;ben 2 yıllık evliyim.Sorunum ise eşim.Yani onun hobileri zevkine düşkünlüğü.Av hastası evlenmeden önce bana söz vermişti evlenince av bitecek diye ilk bir yılda pek gitmedi ama son dönemlerde iyice artırdı.haftanın 3 günü sabahın 5 inde kalkıp ava gidiyor.Çalışıyorum ve bir pazar günüm var tatil o günde evde tek başıma kalmak çok sinirimi bozuyor.Defalarca konuştum,kavgada ettim ama nafile.Artık katlanamıyorum ondan uzaklaşmaya başladığımı hissediyorum.Bu sebepten yuvamı yıkmak istemiyorum ama sadece benim fedakarlığımlada bu evlilik yürümez sinir hastası oldum artık.Ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım.Birde eşim benimle konuşmaktan kaçıyor en ufak birşeyde hemen bağırıp kendini savunmaya alıyor.İçmeye gidiyor ve beni daha da çileden çıkarıyor.

Yorum Yapın