Kayınvalidemlerle Aynı Evde Kalıyoruz

SORU BANKASI | | 23 Ocak, 2011 | 18.566 kere okundu

 

26 yaşında 6 senelik evli bir bayanım, kayınvalidemlerle kalıyoruz. Kayınpederim gıda üzerine esnaf. Eşim de babasıyla çalışıyor. Eşimin hiçbir mal varlığı yok. Kayınpederimin maddi durumu oldukça iyi. Kirada evi var yine ev alacak. Biz ayrı eve çıkmak istiyoruz ama izin vermiyor. Dükkandan eşime birşey de vermiyor. Ayrıca kızımızı kreşe vermeyi düşünüyoruz ama para veremem diyor. Hatta kızımın kumbarasındaki parayı da istiyorlar. Akraba gelinleri şöyle iyi böyle iyi. Çıldıracağım artık.

Evde büyük olay çıktı bayıdım. İntahara teşebbüs ettim eşim arada kaldı. Eşimle birbirimizi seviyoruz ,eşim babasına da karşı çıkmak istemiyor. Kaınvalidem depresyonda, 35 yaşındaki kızını 4 sene önce kanserden kaybetti.

Antepten 3 oğlu tatillerde bize geliyorlar 10,13,17 yaşlarındalar.

Ayrı düzenim olsun istiyorum ama izin yok zamanı varmış. Kayınvalidem dengesiz anı anını tutmuyor.
Yardım edin lütfeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeen azize / 11 07 2010

********************************************************************************************************************

Merhaba,

Öncelikle yaşadığınız üzücü durumdan dolayı geçmiş olsun diliyor bir an önce maddi manevi huzurlu bir yuvaya kavuşmanızı temenni ediyoruz.

İntihara teşebbüs edecek kadar kontrolünüzü kaybetmeniz acilen bir psikiyatr desteği almanızı gerektirir.

Eşinizle birlikte güvenilir bir psikiyatri doktoruna görünmüşsünüzdür. Uzman desteği ile birlikte hayatınızı yeniden şekillendirecek, kendi ayaklarınızın üzerinde durabilecek güce ulaştığınızda ise ayrı iş ve ayrı ev tutma önerisinde bulunuyoruz. Eğer eşiniz babasının yanında çalışmaya devam edecekse düzenli olarak ailesini geçindirecek maaş almalı.

Eğer eşiniz durumunuzu babasına açmaya çekiniyorsa (ki ilk o açmalı) babanızın da sevdiği ve fikirlerine saygı duyduğu birini araya koyarak sizin durumunuzu onunla konuşmasını sağlamanız sorunların daha kolay halledilmesini sağlayacaktır.

Eşinizle beraber babanızın vereceği sert tepkilere hazırlıklı olmalısınız. Ama siz her zaman saygı ve sevginizi ihmal etmeyin. Sitemizdeki “Kendinize Bir İyilik Yapın” yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

Hatta babanız bir süre sizinle ilişkiyi dahi kesebilir. Zaten hem islam büyükleri hem de konunun uzmanları tarafından tavsiye edilen de ayrı evde oturmanız.

Ayrıca şunu da belirtmeden geçemeyeceğim: Bir kaç ay sonra babanız da ayrı bir evde olmanın daha iyi olduğunu anlayacaktır. Eminim şu cümleyi de söyleyecektir: Keşke başta oğlumu ayrı bir eve çıkarsaydım. İnanın bu yaşanmış bir tecrübe. Tecrübeyi bir daha tecrübe etmeye gerek yok. Aile ilişkilerinizin, çocuklarınızın, sizin ve eşinizin mutluluğu için bu adımı kararlı ve uygun bir şekilde hayata geçirmeye çalışın. Kimseyi incitmeden inşallah çözülür.

O ortamdan uzaklaşıp kendi yuvanız için kafa yormaya, gerçekten aile olmaya başlayacaksınız. Görümcenizin ölümü siz orada olduğunuz sürece ilişkileri etkilemeye devam edecektir.

Ayrıca geçim kaynağınız, düzenli maaşınız ve ev alma imkanınız belirsiz olduğu için kayınatanız ve kayınvalidenize karşı güzel duygular besleyemeyebilirsiniz. “Azıcık aşım, kaygısız başım” demiş büyükler. Kurt’a ensen niye kalın demişler: Kendi işimi kendim görürüm ondan demiş.

Eşiniz artık babaya bağımlı olmaktan kurtulup sizi oradaki kasafetli ortamdan uzaklaştırmanın yollarını bulmakta gecikirse hem kendisini hem sizi riske atmış olacaktır.

Girişimde bulunmak için güvendiği sağlam karakterli insanlarla görüşüp gerekeni yapmakta kararlı olursa ve durumunuzun ciddiyetini anlayıp ailesinin huzuruna odaklanırsa imtihanlı günlerinizin nasıl geçiverdiğini siz dahi anlamazsınız.

Ne olursa olsun intihar düşüncesi müslümanla birarada olmaz. Yunus (a.s) balığın karnında iken dahi dua etti ve Allah onun tövbesini, sabrını kabul etti. İmtihanı kaldırdı. Onu balığın karnından sağ salim çıkardı.

Sabırla ve duayla yardım isteyerek bu sıkıntıdan biran önce kurtulmanız eşiniz ve evlatlarınızla iki cihan saadeti yaşamanız duasıyla Allah’a emanet olun.

Paylaşmak Güzeldir

5 Yorum

 1. duygu diyor ki:

  arkadaşlar ben 8 senelik evliyim 3 tane kızım var biri 6 biri 3 biri 2 yaşında çok küçük yaşta evlendim evlendiğimde17 yaşındaydım zaten çocuksun bunun üstüne ailem 14 saatlik yolda sene 2 sefer görüşüyorum ve bunda üstüne kayın validemle sorunlar yaşıyom eşim ailemi yalnız bırakamam diyor ve bizim evimiz dublex sadece benim yukarda mutfağım yok ve sadece ondan mutfak istiyorum ve onu bile yapmam diyor istemiyosan ailenin yanına git diyor evde herşey üstümde çamaşır bulaşık yemek ütü vs herşey yani delicem artik çok çıkmazdayım yardım yazlarınızı bekliyorum çok yalnızım ve öyle hisdiyorum yuvamı ben mi sadece kurtarıcam yada berabermi çok yalızımmmmmmmmmmmmmm

 2. Kader diyor ki:

  Öncelikle rabbim yardımcınız olsun .. Bende aynı sorunu yaşıyorum 16 yıldır eşim babasıyla bırlıkte çalısıyor. Kayınpederime bağımlıyız onca mal varlıgına ragmen bizi avcunun içine almış durumda .. Oglunu gormuyor damatlarının ve kızlarının kölesi olmus sanki.. Eşim yıllardır sıkıntı cekıyor yaptırdıgı bınaların borcları bırlıkte odeniyor.. ve buna ragmen buyuk kızına daire verdii ve eşimin rizası olmadan..Kurtulmak ıstıyorum bu insanların içindenn ne yapacagımıda bılmıyorumm 3 tane yavrum var onlar ıcın bırseyler yapmak ıstıyorum artık o kadar sıkıntı yasıyorum kı hep boyle dewam edecek zannedıyorum .. Çok sabırla birlikte bol bol duaya ihtiyacım var.. Selametle..

 3. masum gelin diyor ki:

  of of bend eevlendigimden beri kayinvalidemlerle oturuorum hamileyoim ayri eve ayri hayatim olsun istiyorum ama cahiller ya zamani varmis ve cok zenginler cok cnm cok skkn kaynanam cok kötü kalbli bir insan inanilmaz derecede hamileligimi dugunumu nisanimi kinami herseyimi burnumdan getirdi hic sevmedi ve yasim kucuk dayanamiyorum piskolojim artik yetmiyor sabah yedid ekalkiyorum uyuyamiyorum skintilardan dusuncelerden kaynanamin manali sokucu laflarindan offf off ne yapayim ya ne elim kolum bagli allaha havale ediyorum

 4. ayhan diyor ki:

  tek çözüm eşinizin bir an önce babasını ikna edip ayrı eve çıkmanız , ayrıca maddi noktada da eşinizin babasına bağlı kalmayın çoook sıkıntısını çekersiniz bunun çevrede örneği çok . bir an önce bir karar verip icraata geçmeye bakın. Allah yardımcınız olsun. mutluluklar.

 5. RUHİ FEDAKE diyor ki:

  Allah yardımcınız olsun.Allah en kısa zamanda sizin ve sizin gibi sıkıntıları olanları feraha çıkarsın.
  Ama ne olur sizden daha beter durumda olanları düşünün, sabredin. Allah korusun çocuğunuzun dermanı olmayan bir hastalığı olsaydı…Ne derdiniz? O iyi olsun da herşeye razıyım. Herkesin bir imtihanı vardır. Kimi canla, kimi malla, kimi aileyle…
  Allah dermanı olmayan dert vermesin.

Yorum Yapın