Kişilik Gelişiminde 0-1.5 Yaş Neden Önemli?

ÇOCUK EĞİTİMİ | | 06 Ekim, 2010 | 86.621 kere okundu


Yeni doğan bebeğin çok önemli iki özelliğinden biri yaşayabilmesi için tümüyle başkalarına bağımlı ve muhtaç olmasıdır. Ona bakan, onu doyuran, koruyan biri olmazsa bebek yaşamını sürdüremez. Bu temel özellik çocuğun daha yaşamının ilk anlarından itibaren başka insanlarla (anne veya anne yerini tutan bir başka kişi v.b) bir sosyal ilişki içerisinde olduğunu göstermektedir.

Yeni doğan bebeğin diğer bir önemli özelliği de tümüyle kendi ihtiyaçlarını gidermeye yönelik olmasıdır. Bu özelliğine egosantrik (Ben merkezlilik) de denebilir. Ancak burada söz konusu olan bencillik insanlar tarafından hoş görülmeyen kendini beğenmişlik veya kendini yüceltme anlamında bilinçli bencillik değildir.

Kişilik Gelişiminde Anne Ön Plandadır: Bebek ilk ilişkisini annesi ya da annelik görevini yapan kişi ile kurar. Bu nedenle kişilik oluşumu ve gelişiminde anne veya anne görevini üstlenen kişi ilk zamanlarda ön plandadır. Çocuğun bu ilişki içinde iki temel ihtiyacı vardır: fiziksel bakım (yani doyurma ve korunma) ve sosyal bakım (yani sevgi ve duygusal yakınlık). Bu iki temel ihtiyacın yerinde ve zamanında giderilmesi çocuğun kişiliğinin temelinin sağlam atılması anlamına gelir.

Anne Davranışlarında Tutarlı ve Olumlu Olmalı: Olumlu bir anne çocuk ilişkisinde çocuk zamanla annesini ve ona doyum veren, onu koruyan, rahat ettiren bir kişiyi ödül kaynağı olarak öğrenir, ona değer verir. Anne yokken arar, görünce sevinir ve ona sımsıkı bağlanır. Anne çocuğa karşı davranışlarında tutarlı ve olumlu ise çocukta genel olarak yaşamda doyum bulacağına ilişkin bir temel güven duygusu oluşmaya başlar. Ama anne tutarsız, olumsuz ya da kaygılı ise çocuk bu temel güveni oluşturmakta oldukça zorluk çeker ve kişilik oluşumu olumsuz yönde etkilenir.

Anne Çocuğuna Sevgisini ve Değer Verdiğini Göstermeli: Sağlıklı kişilik oluşumunda bir annenin bebeğinin fiziksel bakımını mükemmel yapsa bile bu temel güveni oluşturmada tek başına yeterli değildir. Sevgi ve duygusal yakınlık görmeyen çocuğun kişiliği bu durumdan oldukça olumsuz etkilenir. Sevgi ve duygusal yakınlık gören çocuk insanlarla ilişki kurmayı tatmin edici bir olay olarak görür. Annesinin ona değer vermesi onda değerli olduğu kanısını uyandırır. Genellikle insanlarca sevileceğine, sevilmeye değer bir insan olduğuna ilişkin temel güven oluşturur.

Anne çocuk ilişkisindeki bu süreklilik, tutarlılık ve aynılık çocukta “Temel güven duygusunun” özünü oluşturur.

Duygusal Gelişimini Önemsemeli: Kişilik gelişimini etkileyen diğer bir faktör ise duygusal gelişimdir. Bu dönemde ses, korku veren uyarıcılar arasında ilk sırada gelir. Altıncı ayda veya daha sonraki aylarda bebeklerin yaşındaki ilerlemeye bağlı olarak uçurum görüntüsüne karşı korku tepkileri artar. Diğer bir korku türü ise bebeklerin yabancılara karşı gösterdikleri korku tepkileridir. Yedinci ve sekizinci aylarda yabancılara karşı hissettikleri korku duyguları birinci yaşın sonuna doğru yoğunluk ve sıklık gösterir.

Engellemenin Sonuçlarına Dikkat: Bebeklik çağında öfke ve saldırganlık tepkisi çocuğun bir kimse ya da olay tarafından engellenmesinden doğar. Bu engeller en belirgin şekilde şu alanlarda ortaya çıkar; yemek yeme, temizlik, tuvalet eğitimi, uyku, oyundan alıkonma. Bu tür engellere karşı bebeğin ilk tepkisi, hedefi belli olmayan bir ağlama ve çırpınmadır. Zamanla çevresinin ödüllendirdiği yönde davranışları yapmaya başlar bu yüzden anne veya anne görevini üstlenen bireyler bebeğin olumlu davranışlarını ödüllendirmeye gayret etmelidir.

Not: Yazarın bir sonraki yazısı:“Kişilik Gelişiminde 1.5-3 Yaş Neden Önemli?”

Paylaşmak Güzeldir
Anahtar Kelimeler: ,

73 Yorum

 1. ARZU diyor ki:

  merhaba;

  on yedi aylık oğlum var yanında biri olduğu zaman kendi halınde oynar sessi bir çocuk anne kelimesi ve bir kaç kelime söyler fakat diğer çocuklarla biraraya geldiği zaman oyununu oynar karşı taraftan şiddet gördüğü zaman kendisi hiçbir şekilde tepki vermez sadece bana ağlayarak gelir içine kapanık gibi geldi bunun için ne yapabilirim

 2. esra diyor ki:

  1.5 yasında bı oglum var cok hareketlı ve yaramaz sınır tanımıo dıyebılırım sıddete cok meyımlı bı cocuk ya vuracak ya kıracak devamlı bu sekılde yaklasık son bır aydır dedıgı olmadıgında bagırıo yaptırana kadar severken operken bıle vurmaya caısıo telefon ve kumanda hastası gıbı elınden dusurmuo ben kızıorm ama baba dede anane ondan yana oluolar o zaman ısım dahada zor oluo tabı sızce ne yapabılırım nasıl davransam daha dogru olur.

 3. Recep Murat diyor ki:

  Filiz Hanım, şiddetle ilgili sorunuz için sitemizde yayınlanan (http://www.ailedanismanim.com/cocugum-sinirli-ve-kendine-zarar-veriyor) bağlantısındaki “Çocuğum Sinirli ve Kendine Zarar Veriyor…” isimli yazımızı; beslenme konusundaki sorunuz içinde (http://www.ailedanismanim.com/uyumuyor-yemek-yemiyor-ve-huysuz) “Bebeğim uyumuyor, yemek yemiyor ve huysuz” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

 4. Filiz sari diyor ki:

  15 aylık bi oğlum var son bir aydır şiddete megili arttı sinirlendiginde yada ilgilenmedigimiz de kafasını sert yerlere masa,duvar,kapı gibi vuruyor gün içinde bir kaç kez tekrarliyor. Isırmaları,sıkmalari ve vurmalari cok arttı. Aktif bi cocuk 10 aylık yürüdü 9.5 kilo yemek yemekte sorunlar yaşıyoruz oyun oynayarak yemek yiyebiliyor.Ama yeterince değil nasıl kendine zarar vermesini önleyebilir ve kilo alımını nasıl geliştirmebilirim şimdiden cok tesekkurler…

 5. Recep Murat diyor ki:

  Sevgili Okurumuz Şirin Tedik, aslında yaşadığınız sıkıntıların yeğeninizin şuan bulunduğu yaş seviyesiyle de bağlantısı vardır. Genelde tüm çocuklar, bu aylarda ve özellikle de 2 yaş civarında uzmanların adına “2 yaş Sendromu” dedikleri dönemde (ki yeğeniniz yavaş yavaş bu döneme girmekte) az çok bahsettiğiniz sıkıntıları yaşamaktadır. Mesela, yeğeninizin istediği bir şey yapılmadığında ya da yeğeninizin istemediği bir şey yapılmak zorunda kalındığında hatta çoğu zaman hiçbir sebep yokken huysuzluk ve ağlama krizlerine girebilir. Elbette bu durum diğer insanlarla bir arada bulunduğunuz zamanlarda gerçekleştiğinde ebeveynlerini daha çok yıpratır. Örneğin çok kalabalık bir hastanede, muayene olmak için beklerken yeğeniniz aniden ağlamaya, annesinin kucağında sinirle kendini ileri geri atmaya adeta tepinmeye başlayabilir. Her ne kadar böyle bir durumda size göre hiçbir sebep yoksa da yeğeniniz beklemekten sıkılmış, ağlama seslerinden korkmuş, oradan oraya koşturan yüzleri gülmeyen insanlardan tedirgin olmuş ya da elindeki bisküvinin yere düşmesinden ya da tadını beğenmemesinden bu davranışı göstermiş olabilir.
  Bu tür davranışların sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı uzmanlar bu durumun bebeklikle çocukluk arasında yaşanması gereken ve normal olan bir geçiş süreci sancısı, bazı uzmanlara göre ise, küçük çocuklar için çözemedikleri ya da anlayamadıkları durumlar karşısında bir rahatlama, içlerindeki sıkıntıyı dışa vurma biçimidir.
  Araştırmalarda bu tür davranışların daha çok çocuk açken, yorgunken ya da aşırı uyarılmış durumdayken meydana geldiği tespit edilmiştir. Ancak sebep ne olursa olsun, yeğeniniz büyürken bu tür davranışlarla karşılaşmak maalesef kaçınılmazdır ancak bunların çoğu geçicidir.
  Yeğeniniz bu tür davranışlar sergilediğinde bunları daha kolay atlatabilmenize yardımcı olacak tavsiyelere gelince:
  * Yeğeninizin sizi rahatsız eden davranışlarını inceleyerek sebeplerini tespit etmeye çalışın. Hangi durumlarda daha sık bu davranışları sergiliyorsa bunları belirleyip onu bu durumlardan uzak tutmaya çalışabilirsiniz.
  * Yeğeninizle birlikte yaptığınız bir etkinliği bitirirken bunu aniden değil, alıştıra alıştıra yapın. Mesela yeğeninize hikâye okurken aniden evet hikâye bitti hemen uyuyacaksın demek yerine canım birazdan hikâyemiz bitecek sonrasında uyku zamanımız gelmiş olacak ve uyuyacağız denilerek uykuya geçişe hazırlanabilir. Çünkü çocuklar genellikle ani değişikliklerden hoşlanmazlar ve bunlara karşı olumsuz tepkiler verirler.
  * Eğer yeğeninizin yapmasını istemediğiniz bir davranışla sonlanacak bir etkinlik ya da oyun içinde olduğunu fark ederseniz, bu davranışı sergilemesine fırsat vermeden etkinliği sonlandırıp yeğeninizin dikkatini başka bir yöne kaydırabilirsiniz. Ancak dikkati başka bir yöne kaydırma yapılan son araştırmalarda dikkat eksikliğine, bir şeye kendini verememe gibi sıkıntılara yol açtığı belirlendiğinden çok fazla ve mecbur kalmadıkça başvurulmamalıdır.
  * Eğer yeğeninizin diş çıkarma durumu varsa bundan kaynaklı huysuzlukları da olacaktır bunları da dikkate alın.
  * Bu yaşlardaki çocukların inatçı olmalarının bir sebebi de bazı durumları oyun olarak algılayabilmeleridir. Bunda belki ebeveynlerinin yaklaşımlarının da etkisi olabilir, yanlış yaptığında uyarırken jest ve mimikler ona oyun gibi gelmemelidir bazı anne-babalar çocuklarını uyarırken gülerek veya gayri ciddi hareketlerle ifade ederler çocuklar da doğal olarak işin ciddiyetini anlamaz ve bunu bir oyun olarak algılarlar.
  * Yeğeninizin ağlayarak istediği şeyleri zaruri değilse yerine getirmeyin bırakın ağlasın bunu sorun etmeyin, normal olarak istediği şeyleri destekleyin, sabırlı olun, asla geri adım atmayın. İnanın zamanla bunlar bir iki sefer devam edecek ama yeğeniniz sonuç alamadığını görünce bu davranışında belirli bir azalma görülecektir.
  * En önemlisi yeğeniniz bu tür olumsuz davranışlar sergilediğinde her ne kadar bu çok zor bir durum olsa da soğukkanlı ve sabırlı olmaya çalışın. Sinirlenip bağırmanızın sadece durumu daha da kötüleştireceğini aklınızdan çıkarmayın.
  Bunun yanında bazen çocuklar ebeveynlerini test ederler, ağlayarak, huysuzluk yaparak sabrınızı zorlarlar bu konuda sabırlı olun ve sırf çocuk sussun diye dediğini yapmayın yoksa her durumda aynısını yapmak zorunda kalırsınız ayrıca bu konuda aşağıdaki linkteki yazıları okumanızı da tavsiye ederim.
  http://www.ailedanismanim.com/?p=904
  http://www.ailedanismanim.com/?p=452
  Allah’tan sabır ve kolaylıklar dilerim…

 6. şirin tedik diyor ki:

  Benim 14 aylık bir erkek yigenim var son bir aydır hem çok fazla huysuzluk çok agrasif şiddete yönelik davranışlar sürekli elleriyle vurmalar bagirmalar istediği birşey olmadığı zaman direk ağlama ve zorla istediğini yaptırma çabaları elimizden geldiğince hareket alanını kisitlamamak için elimizden geleni yapıyoruz ama o merak duygusundan heryere girip çıkıyor bunlar gayet normal şeyler ama bunlar çok aşırı olmaya başladı bu son zamanlarda siz neler yapmamızı onerirsiniz

 7. Recep Murat diyor ki:

  Esra Hanım,
  Sizin gibi her anne-baba çocuğunun sınıfında ödevlerini en iyi yapan, öğretmenlerinin takdirini kazanan, arkadaşlarına da iyi örnek olan bir öğrenci olmalarını ister. Ancak genelde bir çoğumuz bunu başaracak olanın yalnızca çocuğumuz olduğunu düşünerek: “Ben ders çalış demezsem asla ders çalışmıyor”; “Aslında benim çocuğum çok zeki ama çalışmıyor”; “Yarın yazılısı var ama hiç umurunda değil”; “Ders için odaya girmesiyle çıkması bir oluyor”; “Ödev var mı diyorum, öğretmen vermedi diyor” gibi şikayetlerle hep onu suçlarız elbette çocuğumuzun bu konuda yapması gerekenler var ama bizim de yapmamız gerekenler var öncelikle bizler bu konudaki sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz.
  Mesela çocuğunun sınıfını bile bilmeyen babalar var, öğretmenini tanımayan, okulunun nerede olduğunu bilmeyen, hangi dersleri gördüğünü bunlardan ne kadar sınav olduklarını vb. bilmeyen ebeveynler var yada sırf öğretmenden olumsuz cümleler duymamak için çocuğun yerine ödevini yapan anne-babalar var yada çocuğunun yapmadığı ödevleri veya yerine getirmediği sorumlulukları dolayısıyla alacakları düşük notları bizzat devreye girerek adeta bir defalığına affedin diye yalvararak öğretmenden olumsuz değerlendirme yapmamasını isteyen veliler var dolayısıyla bizler öncelikle çocuklarımızın yapacaklarından değil de kendi üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmekle başlamalıyız bu konudaki problemleri çözmeye…
  Esra Hanım, yaşadığınız sıkıntının temelinde yatan problemi (Ben ona taviz verdikçe) diyerek belirtmişsiniz tavizler her zaman yeni tavizleri beraberinde getirir. Eşiniz sıkıntıyı çözmüş sizde aynı şekilde hareket edin. Eğer oğlunuz ödevlerini yapmazsa yapmayı sevdiği şeylerden mahrum edin mesela ödevini bitirmeden oyun oynayamazsın, arkadaşlarınla sinemaya gidemezsin, internete giremezsin gibi…
  Bunun yanında sıkıntılarınızı çözüme kavuşturmada aşağıdaki tavsiyeleri de dikkate almanızda fayda görüyorum:
  1. Çocuğunuzun dersleri ve öğretmenleri hakkında bilgi sahibi olun,
  2. Çocuğunuzun öğretmenlerinden ve rehber öğretmenden onun hakkında bilgiler alın, toplantılara katılın, imkân buldukça okulunu ziyaret edin,
  3. Çocuğunuzda dikkat eksikliği, hiperaktivite ve öğrenme güçlüğü gibi problemleri olup olmadığını öğretmenleri ve rehber öğretmeniyle görüşerek tespit edin. Eğer varsa bu konuda onların ve uzmanların yardımını alın,
  4. Büyükanne ve büyükbabalar kuralları uygulama noktasında torunlarına karşı oldukça esnektir. Bu noktada babaanneyi de oğlunuzun ödevleri yapması noktasında güzelce uyarın,
  5. Çocuğunuzun olumlu yönlerini ön plana çıkarın yaptığı iyi şeyleri takdir edin,
  6. Çocuğunuzun kapasitesini aşan beklentiler içine girmeyin,
  7. Çocuğunuzun ödevlerini yapabileceği uygun mekân hazırlayın. Bu çocuğa ait bağımsız bir oda olduğu gibi, ders çalışma köşesi de olabilir. Ve kesinlikle o ders çalışırken sizler Tv seyretmeyin böyle bir durumda sizlerde kitap okuyabilirsiniz mesela,
  8. Ev ödevi için oğlunuzun her gün düzenli “ödev saati’’ oluşturmasını sağlayın. Bunu uygulama noktasında kararlı olun. Ödev saati sona ererken, çocuğun yapmış olduğu çalışmayı kontrol edin,
  9. İmkânlarınız ölçüsünde önceden şartlandırmamak koşuluyla zamanında tamamlanan ödevlerin, başarılı olunan sınavların ardından birlikte yapmaktan hoşlandığınız ortak bir faaliyeti gerçekleştirin (Sinemaya, tiyatroya gitmek gibi),
  10. Çocuğunuzun ödevlerini asla siz yapmayın ancak yönlendirmelerde bulunabilirsiniz,
  11. Belirli bir saate kadar ödevin bitirilmesi konusunda çocuğunuzla görüş birliğine varın. İstisnalar dışında çocuğunuzu, zaman sınırlamasına sadık kalması için uyarın,
  12. Ders çalışması ve ödev yapması konusunda ona baskı yapmayın. Önemli olan çocuğunuzun ders çalışırken keyif alabilmesi, desteğiniz ve teşvikinizle yapabileceğinin en iyisini ortaya koyabilmesidir.
  13. Kesinlikle çocuğunuza yaklaşımınız olumlu ve yapıcı olmalıdır; sert, agresif ve sinirli yaklaşımlar çocuğunuzun size ve söylediklerinize tepki geliştirmesine sebep olur bunlar çözüme katkı sağlamak yerine bilakis çözümsüzlüğü körükler. Çocuğunuzla gerektiğinde bir arkadaş gibi konuşup yapmasını istediğiniz şeyleri güzelce onun anlayacağı şekilde anlatmanızda fayda var. Olumsuz durumlarda hemen sinirle karşılık vermek yerine sakin olup sonuçlarını görmesine izin vererek ona destek olursanız bu problemleri rahatlıkla aşacağınıza eminim.
  Allah kolaylıklar versin…

Yorum Yapın