Kızım Anaokulunda Uyumlu Evde Sorunlu

ANNE-BABA OKULU, SORU BANKASI | | 06 Mart, 2017 | 2.386 kere okundu

Cezalandırmak Çare Olmuyor

 

Merhaba

Benim kızım 4,5 yaşında bu sene anaokuluna başladı. Anaokulunda kurallara uyuyor ve öğretmeni çekingen ve sessiz durduğunu söylüyor. Amâ evde çok hırçın ve ağlaması hiç bitmiyor her şeye ağlıyor yaptıramadığı bir şey olmayınca susmuyor sabırlı olmaya çalışıyorum ama çok zorlanıyorum Ne yapmam gerekiyor?

 

Merhaba Şebnem Hanım,

Kızınızın okulda kurallara uyması ve sakin olmasına rağmen evde aynı tavırları sergilemiyor olması kızınızın bilinçli bir tavır sergilediğini gösteriyor. Çocuklar her ortamdaki sınırları çok iyi gözlemler ve ona göre tavır belirlerler. Kızınız okuldaki kuralların kendisine göre değişmeyeceğini gözlemlemiş ve ona göre kurallara uyan; sessiz ve sakin bir tavır takınmış olmalı. Ancak muhtemelen evde sizin, eşinizin ve varsa diğer aile üyelerinin takındıkları tavır ve tutumların farklılıklarından veya değişebileceğini tecrübe ettiğinden kuralları kendi istediği şekilde yönlendirebilmek için bu tür olumsuz tavırlar sergiliyor olabilir.

Bu sıkıntıyı gidermek için öncelikle evde mutlaka uyulması gereken kurallar; sınırlar konulmalıdır. Bu kurallar herkesin uyduğu ve rahatlıkla anlayabileceği şekilde açık ve net olmalıdır. Çocuk da bu konuda desteklenmeli; O’na gerektiğinde seçenekler sunulabilmeli; tercih hakkı verilmelidir.

Çocuk anne-baba ve varsa diğer aile bireyleri tarafından kabul ve onay görmelidir. Aksi halde ailede okuldaki gibi uyulması gereken kurallar ve sınırlar yoksa ve aile bireyleri de bu konularda farklı tutum ve tavır sergiliyorlarsa çocuğun uyum problemleri yaşaması ve evde farklı okulda farklı tutumlar sergilemesi kaçınılmaz olacaktır.

Çocuklar belli kuralları ve sınırları olan ortamlarda kendilerini daha güvende ve mutlu hissederler. Her istediklerini yapmalarına izin vererek onlara iyilik değil aslında çok büyük kötülük yapmış oluruz. Kızınızın istediği bir şeyi yapmamanız gerektiğinde bunu güzelce izah ettikten sonra eğer çocuğunuz hala ağlıyorsa ve inatlaşıyorsa bırakın ağlasın, bunu sorun etmeyin, sabırlı olun, asla geri adım atmayın. İnanın zamanla bunlar bir iki sefer devam edecek ama kızınız sonuç alamadığını görünce bu davranışında belirli bir azalma görülecektir. Ancak dediğim gibi sizin davranışlarınız çok net olmalıdır. Şayet başta “hayır” dediğiniz bir şeye daha sonra “evet” derseniz çocuğunuz bunu size karşı sürekli kullanacaktır. Eğer böyle yaparsanız aynı zamanda kızınızın kafası karışacak büyüklerin de pek o kadar tutarlı olmadığı yolunda bir kanaate varacaktır. Kurallar daima geçerli olmalı çocuğun çevresinde onunla temasta olan her kişi de sizin belirlediğiniz doğrultuda hareket etmelidir.

Bunun yanısıra okulda söz hakkı olan ve kendini ifade edebilme fırsatı bulan çocuklar şayet evde aynı imkânlara sahip olamıyorsa da hırçın, sürekli ağlayan tavırlar sergileyebilir. Çünkü çocuklar fark edilmek, değer görmek ve övülmek isterler. Şayet bu ihtiyaçları doyurulmayan çocuklar bu eksikliklerini, mutsuzluklarını en sevdikleri insanlara yöneltirler bu kişi de genellikle anneler olur. Anneler de bu durumda çok zorlanırlar. Bu nedenle kızınıza özellikle onu ilgilendiren durumlarda söz hakkı vermeli; onu dinlemeli ve kendini ifade edebilmesine fırsat vermelisiniz. İmkânlar ölçüsünde gerek siz gerek babası ve gerekse de diğer aile üyeleriyle birlikle oyun oynamasına ve etkinlikler yapmasına fırsat verilmeli olumlu davranışları takdir edilmelidir.

Kızınızın sergilediği hırçınlığa, her dediğini yaptırma isteğine hangi sebeplerin etken olduğu tam olarak bilindiğinde ve bu etkenlere göre davranışlarınızı düzenlediğinizde, gerektiğinde bir uzmandan yardım aldığınızda kızınızın bu tür istenmeyen davranışlarının önüne geçebileceğinizi unutmayın.

Rabbimden sabır ve kolaylıklar dilerim…

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın