Kızım Babasıyla Görüştükten Sonra Hırçınlaşıyor

ÇOCUK EĞİTİMİ, SORU BANKASI | | 19 Aralık, 2017 | 2.443 kere okundu

sorun-payla-al-m-resmi

Merhabalar! Eşimle 1 sene önce boşandık. Kendisi şu an başka bir bayanla evli.4 yaşında bir kızımız var ve şu en için eşim her hafta pazar günleri kendisi ile görüşüyor. Kızım eve geldiğinde bana ve beraber yaşadığım anne ve babama olumsuz ve hırçın tavırlar sergiliyor. Babasının beni anneanne ve dedesini kötülediğini, kendisinin onun yanına gidip onunla  yaşamasının gerektiğini söylediğini söylüyor. Daha önce bu şekilde davranmamasına rağmen görüşme sonrası tuhaf davranıyor. Dün bana ve anneme babası ile zaman geçirirken babasının eli ile gözlerinin üzerine uyu ve uyan şeklinde emirler vererek uyuttuğunu ve bu esnada bir şey hatırlamadığını uyan diyerek uyandırdığını bunu her hafta tekrarladığını söyledi. Yalnız mısınız dediğimde kafede otururken yapıyor dedi. Eşim kızıma telkin ya da hipnoz yapıyor olabilir mi? Ne yapmalıyım? Eşimle bu konuda konuşmadım çünkü kızıma psikolojik olarak baskı ve şiddet uygulayabileceğinden endişelendim. LÜTFEN YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?  / Aslı

 

CEVAP:

Aslı Hanım,

Boşanan ailelerde çok sık rastlanan problemlerden birini yaşıyorsunuz. Anne babalar birbirinden boşanırken maalesef çocuklarından da boşandığını zannediyor ve sanki onunla ilgili tüm sorumlulukları bitmiş gibi davranabiliyor. Ve sırf çocuğu kendi tarafına çekebilmek için çocuğun psikolojisini düşünmeden başlıyorlar mücadeleye…

Muhtemelen kızınız bu mücadelelerden etkilendiğinden dolayı bu tür olumsuz tavırlar sergiliyordur. Çünkü genelde gerek anne veya baba çocuğa kendini sevdirmek ve kabul ettirmek için bilinçli veya bilinçsiz her dediğini yapma, her kusurunu görmezden gelme daha da kötüsü boşandığı eşini çocuğuna karşı kötüleme gibi davranışlar sergileyebiliyor hatta bunun için varsa eğitimi vb telkin, hipnoz vb. kullanıyor da olabilir. Elbette bunların hiç biri sizin aranızda yaşanmıyor veya bazıları yaşanıyor olabilir ancak yazdıklarınıza göre kızınızın aile içindeki böyle bir karmaşadan dolayı bu şekilde davrandığı anlaşılıyor. Her ne kadar önceki eşinizden boşanmış olsanız da her ikiniz hala kızınızın anne ve babasısınız. Her şeyden önce bu sorunu çözmek için babasıyla güzelce görüşerek sorunların çözümünde ortak tavır sergilemeniz yerinde olacaktır.

Aslı Hanım, anladığım kadarıyla kızınızın velayeti sizin elinizde muhtemelen mahkeme babasıyla kızınızın görüşme şartlarını, olumsuz durumlarda da ne şekilde hareket edileceğini belirlemiştir. Eğer yazdıklarınız doğruysa muhtemelen babası kızınıza kendi yanında kalması için açıkça telkinde bulunuyor, sizleri açıkça kötülüyor hatta kızınız doğru ifade ettiyse hipnoz bile yapıyor. Bu durum her şeyden önce kızınızın psikolojik durumu için çok vahim bir durumdur. Eğer imkânınız varsa bir psikologla görüşüp ondan yardım almanızı öneririm. Eğer gerçekten kızınızın anlattıkları doğruysa ve kızınızın babasıyla normal görüşebiliyorsanız, sizi anlayabilecek durumdaysa olanları anlatın ve ortak çözüm bulmaya çalışın. Şayet böyle bir imkân yoksa önce bir avukatla hukuki durumu görüşün ve bu durumda nasıl hareket edebileceğinizi öğrenin ona göre babasını bu konularda uyarın aksi halde yasal yollara başvuracağınızı belirtin.

Bunun yanında;

  • Kızınıza elinizden geldiğince boşanmış olmanın getirdiği stresi, sıkıntıları yansıtmamaya çalışın,
  • Kızınız bir yanlış yaptığında sevginizi koz olarak kullanmayın, yanlış davranışı üzerinde durun, mesela “ben seni çok seviyorum ama bu davranışın beni üzüyor” gibi
  • Kızınızla ne kadar yorgun olsanız bile az da olsa nitelikli, güzel vakit geçirmeye çalışın bu hem sizin hem de kızınız için iyi olacaktır. Hem bu davranışınız kızınızın sevilmediği düşüncesinin oluşmasını engellemeye yardımcı olacaktır.
  • Her ne olursa olsun çocuklarımıza karşı en önemli vazifelerimiz olan sevgi, şefkat ve ilgiyi kızınızdan asla esirgemeyin.
  • Ne siz ne de babası birbiriniz için annen şöyle yaptı veya baban böyle yaptı da ayrıldık o şöyle kötü biri seni hiç sevmiyor gibi birbirinizi suçlar tavırlardan mutlaka uzak durulması gerektiğini bilin, bildirin.
  • Kızınıza, biz ayrılsak bile hala senin anne ve babanız, seni çok seviyoruz ve ömür boyunca da hep yanında olacağız mesajını vermek gerektiğini her şeyden önce kızınızın mutluluğu ve geleceği için önemli olduğunu bilin ve kızınızın babasına, eşinize bunu vurgulayın.
  • Eğer eski eşinizle bunları güzelce konuşma imkânı yoksa her iki tarafında güvendiği sözüne itibar ettiği birine de bunu yaptırabilirsiniz. Eğer gerek sizin aileniz gerekse de eski eşinizin aileleri arasında bir husumet yoksa durumu onlar aracılığıyla da iletebilirsiniz.
  • Her ne kadar siz anlaşamamış ve ayrılmak zorunda kalmış olsanız da kızınızın sizin sevgi ve ilginize ihtiyacı olduğu gibi babasının sevgisine ve ilgisine de ihtiyacı vardır. Bu nedenle sizin için ne kadar zor olsa da kızınızın mutluluğu ve iyi yetişmesi için eski eşinizle kızınızı ilgilendiren konularda fikir alışverişinde bulunun ve saygı çerçevesinde sıkıntıları, problemleri görüşün birlikte çözüm bulmaya çalışın. Yaşadıklarınızın birçoğunu ayrılmamış aileler bile yaşarken sizin yaşamanız gayet normaldir. Önemli olan bu süreci en az zararla ve olabildiğince yıpranmadan ve yıpratmadan atlatabilmektir.
Paylaşmak Güzeldir
Anahtar Kelimeler: , , , , ,

Yorum Yapın