Kızım Benden Nefret Ediyor

ÇOCUK EĞİTİMİ, SORU BANKASI | | 07 Mart, 2022 | 837 kere okundu

Çocukluğumdan beri annemle geçinemiyorum

Soru

Merhaba,
Eski eşimle boşandık. Hala anlaşamıyoruz. Kızım 14 yaşında. Yaklaşık 7 yıldır görüşemiyordum. Bugün telefonla mesajlaştım. Kızımla iletişimimi düzeltmek istiyorum. Kızımla hiç görüşmeme rağmen benden nefret ediyor. Nasıl yaklaşmalıyım. Nasıl düzeltebilirim. Önceleri annesi ve ailesi görüştürmedi. Davalar polisler fayda etmedi, görüşemedim. Şimdi bu fırsatı kaçırmak istemiyorum. Lütfen bana yardım eder misiniz? Kızımın geleceği için onu nasıl kazanabilirim. Nasıl davranmalıyım. /MURAT

 

Cavap

Murat Bey, cevabımız sizin için biraz geç verilmiş olacak o nedenle kusura bakmayın çünkü zaman zaman yoğunluktan bazı sorular dikkatten kaçabiliyor ama fark ettiğimiz de imkanlarımız ölçüsünde en kısa sürede cevaplamaya çalışıyoruz. Belki sizin için geç olsa da benzer sorunla karşılaşabilecek olan diğer okurlarımız için biz yine de yaşadığınız sorunlarla ilgili size yardımcı olmaya çalışacağız.

Murat Bey, günümüzde boşanan aile ebeveynlerinin sıklıkla karşılaştığı sorunlardan birini yaşıyorsunuz. Anne babalar boşanırken maalesef çocuklarından da boşandığını zannediyor ve sanki onunla ilgili tüm sorumlulukları bitmiş gibi davranabiliyor.

Özellikle de sizin gibi çekişmeli bir şekilde boşanmış iseler ve birbirlerine karşı hala düşmanca tavırlar içindeyseler çocuk kimin yanında kalıyorsa diğer ebeveyne karşı doldurarak ondan nefret etmesine, uzak durmasına sebep olabiliyorlar. Bu elbette çocuk açısından düşünüldüğünde oldukça olumsuz bir durum zira hiçbir kimse annenin yerine tutamayacağı gibi babanın yerini de tutamaz. Ayrıca ilerleyen yıllarda gerçekler tüm çıplaklığıyla ortaya çıktığında çocuk yanında kaldığı ebeveyne karşı da güvenini yitirecek ve daha ciddi sorunlarla karşı karşıya gelecektir.

Gerek siz gerekse de eşiniz şunu unutmayın; her ne kadar sizler boşanmış olsanız da her ikiniz hala kızınızın anne ve babasısınız. Bundan sonraki süreçte kızınızla ilgili meseleleri onun anne ve babası olarak düşünüp hareket etmeniz en doğru ve sağlıklı yol olacaktır. Kızınız için asla aranızdaki anlaşmazlıkları ona yansıtmamalısınız. Aksi halde en büyük kötülüğü birbirinize değil kızınıza yapmış olursunuz. Bu durumu annesiyle güzelce görüşerek sorunların çözümünde ortak tavır sergilemeniz yerinde olacaktır.

Murat Bey ayrıca, kızınızla 7 yıldır görüşmüyor/görüşemiyor olmanız da zaten kızınızın (annesi hiçbir şey yapmasa dahi) sizinle mesafeli durmasına yeter sebeptir. Bu şartlarda kızınız ister istemez çevresinde babaları olan arkadaşlarını gördükçe, tv de vb. yerlerde baba-çocuk ilişkilerini gördükçe sizi yanında göremediği, kendisiyle ilgilenmediğiniz her an için size zaten olumsuz tepki geliştirecektir. Hele ki 14 yaşında tam da duygusallığın yoğun yaşandığı bir dönem olan ergenlik dönemindeki bir genç kız için bu daha da ağır bir durumdur. O nedenle bu süreç için öncelikle kızınıza asla kızmayın, olumsuz tepki vermeyin.

Bunun yanında;

 • -Murat Bey elinizden geldiğince onu bıktırmadan, sabırla kızınızla iletişimde kalmaya çabalayın,
 • -Kızınızla uzun süre görüşememiş olmaktan sizin de muzdarip olduğunuzu her yolu denediğinizi ama bunda başarılı olamadığınızı ama bunu telafi etmek için elinizden geleni yapacağınızı hissettirin,
 • -Kızınıza annesi ile aranızdaki sorunları, sıkıntıları yansıtmamaya çalışın,
 • -Kızınızın tepkilerine olumsuz karşılık vermeyin, onun bunları bilerek ve isteyerek yapmadığının bilincinde olun ve onu suçlamayın, sevgi ve şefkatle davranmaya devam edin,
 • -Eğer imkan bulabilirseniz kızınıza zaman zaman küçük hediyeler alarak, sevgi sözcükleri söyleyerek onun sizin için ne kadar değerli olduğunu hissetmesini sağlayın.
 • - Her ne olursa olsun çocuklarımıza karşı en önemli vazifelerimiz olan sevgi, şefkat ve ilgiyi kızınızdan asla esirgemeyin.
 • -Eşiniz yapıyor olsa bile kızınızı kesinlikle annesine karşı kullanmayın, hiçbir şekilde taraf ve tanık olmaya zorlamayın,
 • - Ne siz ne de annesi birbiriniz için annen şöyle yaptı veya baban böyle yaptı da ayrıldık o şöyle kötü biri seni hiç sevmiyor gibi birbirinizi suçlar tavırlardan mutlaka uzak durulması gerektiğini bilin, bildirin,
 • -Eşinize kızınıza uyguladığı baskıların/görüştürmemelerin veya sizi kötüler tavırların en çok zararı kızınıza vereceğini, daha büyük sorunlar açabileceğini, kızınızın her şeyi anladığı bir yaşa geldiğinde bu tür davranışları yüzünden belki annesinden bile nefret eder hale geleceğini güzelce anlatın.
 • - Kızınıza, biz ayrılsak bile hala senin anne ve babanız, seni çok seviyoruz ve ömür boyunca da hep yanında olacağız mesajını vermek gerektiğini her şeyden önce kızınızın mutluluğu ve geleceği için önemli olduğunu bilin ve kızınızın annesine, eşinize bunu vurgulayın.
 • - Eğer eski eşinizle bunları güzelce konuşma imkânı yoksa her iki tarafında güvendiği sözüne itibar ettiği birine de bunu yaptırabilirsiniz. Eğer gerek sizin aileniz gerekse de eski eşinizin aileleri arasında bir husumet yoksa durumu onlar aracılığıyla da iletebilirsiniz.

Her ne kadar siz anlaşamamış ve ayrılmak zorunda kalmış olsanız da kızınızın her ikinizin sevgi ve ilgisine ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bu nedenle sizin için ne kadar zor olsa da kızınızın mutluluğu ve iyi yetişmesi için eski eşinizle kızınızı ilgilendiren konularda fikir alışverişinde bulunun ve saygı çerçevesinde sıkıntıları, problemleri görüşün birlikte çözüm bulmaya çalışın. Yaşadıklarınızın birçoğunu ayrılmamış aileler bile yaşarken sizin yaşamanız gayet normaldir. Önemli olan bu süreci en az zararla ve olabildiğince yıpranmadan ve yıpratmadan atlatabilmektir.

Sabırla, anlayışla, sevgiyle hareket eder ve Allah’ın yardımını ister; O’na güvenirseniz inş.  bu süreci en güzel şekilde atlatacağınıza eminim. Gerekirse biz uzman desteği almaktan da çekinmeyiniz. Allah yardımcınız olsun.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın