Kızım Herkese Zarar Veriyor

ÇOCUK EĞİTİMİ | | 13 Mayıs, 2015 | 4.750 kere okundu

Benim Sorunum Eşimin Ailesi

Merhaba,
2 tane çocuğum var 2009 doğumlu diğeri 2012 doğumlu. İkisi de kız. Ablasınında hiç bir sorun yaşamadım. Uyumlu sakin bir çocuktur. Küçük kızım yemesi uykusu normal ama çocuklara saldırıyor. Ablasının da saçını çekiyor, yüzünü tırmalıyor. Parkta misafirlikte çocuklara zarar veriyor. Ben ne yapcağımı bilemiyorum, ilgisini dağıtmaya çalişsam da olmuyor. Konuyl ilgi yardım ederseniz çok sevinirim.

CEVAP:

Emel Hanım,
Kızınız 2 yaşında ve uzmanlar tarafından iki yaş sendromu diye tabir edilen tam da zorlu bir süreçte. Bu süreçte bu türden sıkıntılar yaşanması gayet normal önemli olan bu durumlarda ona nasıl yaklaşacağınızdır. Elbette büyük kızınızda bu tür sıkıntılar çekmediğinizden size anormal gelebilir. Ama takdir edersiniz ki her çocuk aynı anne-babadan olsa dahi tamamen birbirlerinden farklıdır. Herkes bu yaşları problemli geçirmeyebilir ancak ablası çok rahat geçirdi diye kardeşi de aynı şekilde rahat geçirir diye düşünmek de doğru değildir.

Emel Hanım,

Bazı çocuklar 1–2 yaşlarından itibaren kendi veya başkalarının saçlarını çekip yolabilir, koparabilir. Bu davranış uyumsuzluk ve huzursuzluğun önemli belirtilerinden kabul edilir. Kız çocuklarında daha fazla görülen bu durum anne çocuk ilişkisindeki duygusal yetersizlikler veya çocuğun duygusal gelişiminin engellenmesi nedeniyle meydana gelir. Bu çocuklarda duygusal alandaki gerilimin ifade edilememesi, boşaltılamaması, saldırganlık dürtüsünü artırmakta ve bu davranışa yönelmektedir.

Ayrıca kızınız şuan sizi deneme sürecinde, genelde 1,5-2 yaş civarında çocuklar sınırları zorlarlar. Ebeveynlerinin davranışlarını engellemeden ne kadar ileriye gidebileceklerini görmek isterler. İki yaş çocuğu benmerkezcidir, olayları diğer kişilerin bakış açılarından göremezler. Çevreyi araştırmak için özgürlük isterler. Amacına ulaşamadıkları zaman öfkesini ağlayarak, bağırıp ısırarak ifade ederler. Çocuğun bağımsızlık ihtiyacı, yetişkinin güvenliği sağlama eğilimiyle çakışınca güç mücadelesi ortaya çıkar. Çoğu kez çocuklar istediklerini elde ettiklerinde saldırganlıklarını durdururlar. Ebeveynler için en zorlu taraf saldırganlık sergileyen çocuklarla anlaşmanın çok zor olmasıdır.

Emel Hanım, eğer durum çok ciddi ise mutlaka bir uzmandan yardım ve destek alın. Çünkü bu saldırganlığının temelinde iki yaş sendromunun geçici sıkıntısı da olabilir farklı bir ruhsal sıkıntı da olabilir, sağlık problemi de olabilir bunu da ancak bir uzmana danışarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca sitemizde gerek iki yaş sendromuyla ilgili gerekse de çocuk saldırganlığıyla ilgili yayınlanan diğer yazıları da okumanızı ve oradaki tavsiyeleri de uygulamanızı öneririm.

Paylaşmak Güzeldir

2 Yorum

  1. Recep Murat diyor ki:

    Teşekkürler Gençpdr, amacımız insanlara faydalı olabilmek, sizlere yardımcı olabiliyorsak, örnek olabiliyorsak ne mutlu bize…Bu şekildeki olumlu dönüşler bizlerin bu yoldaki azmini daha da artırmaktadır.Dualarını esirgemeyiniz…

  2. Gençpdr diyor ki:

    Hepsi çözüm odaklı, yol gösterici ve bizlere gerçekten örnek teşkil edebilecek başarılı yazılar olmuş.

Yorum Yapın