Kızım Kimse İle Anlaşamıyor ve Saygısız…

SORU BANKASI | | 23 Aralık, 2014 | 12.664 kere okundu

sorun-payla-al-m-resmi

mrb 7 yaşında kızım var 2. sınıfa gidiyor. dikkat dağınıklığı var, dersleri çoook kötü, çokk şımarık.

artık ders olayından geçtim hemen hergün şikayet alıyorum , arkadaşlarına kötü davranıyor, kurallara uymuyor, sorumluluklarını yerine getirmiyor, çok üzülüyorum günden güne birbirimizden uzaklaşıyoruz. Artık beni sevmediğini düşünüyorum, misafir gelince ve biz misafirliğe gidince de çok saygısız, hata bende diyorum ben iyi bir anne değilim sanırım kızıma güzel şeyler öğretemedim kendimi çok kötü hissediyorum. En azından arkadaşlarına zara verip onları rahatsız etmesin okulda uslu olsun yeter :(((( lütfen bi yol gösterin.

 

Halime Hanım,

Çocuğunuzla ilgili yaşadığınız sıkıntılar genelde birçok ailenin yaşadığı genel sorunlar. Önemli olan bu sorunların altında yatan sebeplerin neler olduğudur. Acaba bu gösterdiği sorunlar şımarıklığının, ailede gerektiği gibi disipline edilmeyişinin doğal sonucu ortaya çıkan tepkiler mi yoksa ciddi bir rahatsızlığın habercisi mi? Bunun sebebini bilmek ve ona göre hareket etmek sizi daha çabuk çözüme yaklaştıracaktır.

Halime Hanım, dikkat eksikliği veya dikkat dağınıklığı bir rahatsızlıktır. Çocuğunuz şayet evde çok yaramaz, okulda çok sessiz, sakin ise, muhtemelen evde her istediğini yapıyor ve sınır koymuyorsunuz. Çünkü kuralların hiç öğretilmediği, her dediği yapılan çocukların, davranışlarını kuralsızca sergilediğini görürüz. Dürtülerini kontrol etmeyi öğrenmedikleri için akıllarına her geleni anında yapmak ister, bir istekten bir diğerine atlarlar. Bu da size çocuğunuzun dikkat dağınıklığı olduğu izlenimini verir halbuki bunun en büyük sorumlusu sizin ona yaklaşım tarzınızdır.

Eğer çocuğunuz evde olduğu gibi okulda yaramaz, hareketliyse siz kurallar, sınırlar koysanız da uymak istediği halde uyamıyorsa elinde olmadan düşünmeden hareket ediyorsa büyük ihtimalle çocuğunuzun dikkat eksiliği hiperaktivite bozukluğu vardır. Küçük yaşta böyle bir sorun olduğunu bilmek ailenin çocuğun geleceği için danışmanlık alması açısından önemlidir. Asıl teşhis altı-yedi yaşında konur ve genellikle okul hayatında sorunlar ortaya çıkarır. Erken yardım almak, sorun ortaya çıkmadan önlemek açısından önemlidir. Bunun için mutlaka biz uzmandan destek almalısınız.

Çocuğunuzda dikkat dağınıklığı varsa doğal olarak derslerinin çok kötü olması gayet normal. Rahatsızlığından dolayı kendini derslerine veremeyecek, kurallara uymayacak sınıfın düzenini bozacak ve sınıfta istenmeyen veya problemli öğrenci olarak anılacaktır. Öncelikle bu sorunu gidermeye çalışmalısınız. Bu nedenle mutlaka okulda sınıf öğretmeninden ve rehber öğretmenden yardım alın, onların tavsiyelerini mutlaka uygulayın. Ayrıca dikkat dağınıklığı konusunda bir uzmandan da destek ve yardım almayı ihmal etmeyin. Bu sorunu çözdükten sonra dile getirdiğiniz birçok sorunun da kendiliğinden çözüldüğünü göreceksiniz. Çünkü dile getirdiğiniz sorunların büyük kısmı birbirleriyle bağlantılı sorunlar.

Ayrıca;

-Evde ebeveynler olarak ortak hareket edip kızınızın uyması gereken kurallar ve sınırları belirleyin ve tavizsiz uygulayın.

-Kızınızın olumsuz tavırlarında ben dilini kullanarak ne kadar çok üzüldüğünüzü hissettirin.

-Kızınız ne yaparsa yapsın onu çok sevdiğinizi ancak bazı davranışlarının sizi çok üzdüğünü belirtin.

-Olumlu davranışlarını ödüllerin, teşvik edin.

-Kızınızı disipline etmede babanın otoriterliğini ön plana çıkarın.

-Yaptığı olumsuz davranışların sonuçlarıyla yüzleştirin.

-Kendinizi suçlamayı bırakın, her anne-baba hata yapar sonuçta annelik veya babalım doğuştan gelmiyor tecrübe ile öğreniliyor, önemli olan varsa hatalarınızı fark etmek ve telafi yoluna gitmektir.

Ayrıca sitemizde konuyla ilgili yayınlanan diğer yazıları da okumanızı özellikle tavsiye ederim.

Paylaşmak Güzeldir
Anahtar Kelimeler: , , ,

Yorum Yapın