Kızım Sinirlerine Hakim Olamıyor

ÇOCUK EĞİTİMİ, SORU BANKASI | | 14 Aralık, 2017 | 3.062 kere okundu

sorun-payla-al-m-resmi

15 yaşında bir kızım var. her şeye tepki veriyor ve nerdeyse her şeye bağırıyor argo kelimeler konuşuyor. kısacası sinirlerine hakim olamıyor. okulda ve dışarıda çok sessiz hiç konuşmuyor. derslerini zamanında yapmıyor. her şeyin zıttını yapıyor ve her zaman olmasa bile ağlıyor ne yapabilirim. n’olursunuz beni bu konuda bilgilendirin. yorumlarınız için teşekkürler… /Mesut

 

Merhaba Mesut Bey,

Günümüzde bu yaşlarda çocuk sahibi olan birçok ebeveyn benzer sorunları sıklıkla yaşamaktadır. Çünkü bu yaşlarda çocuklar ergenlik çağına adım atmakta ve ailenin bilinç durumuna göre bazen çok ciddi sıkıntılar yaşamakta ve yaşatmaktadır.

Mesut Bey, ilk adım olarak öncelikle bu yaş çocuğunun özelliklerini öğrenmeli, ona uygun davranmalı ve özellikle bu dönemde biraz sabırlı olmanız gerekmektedir.

15 yaşındaki bir kız çocuğu için hem bedensel hem de psikolojik açıdan birçok temel değişikliklerin meydana geldiği bir yaştır. Bu nedenle ön plana çıkma isteği, benmerkezcilik, çabuk kızma, depresif davranma ve alınma gibi ebeveynleri üzen ve zor durumda bırakan bazı davranışları kolayca sergileme dönemidir. Bu dönemde genç kızlar bir yetişkin gibi davranarak, çocukluktan kurtulmaya, bağımsız olmaya çabalar. Bu dönemde genç kızlara çocuk muamelesi yapmak, onları kızdırır ve daha fazla asi olmalarına sebep olur. Bu yaştaki kız çocuklarının arkadaşlık ilişkileri aileden daha fazla önem kazanmaya başlar.

Özellikle ailede argo konuşmalar yapılmadığı halde bu tür konuşmaları rahatça yapabiliyorsa akran çevresine dikkat etmek gerekir. Bu noktada arkadaş seçiminde kızınızı iyi takip etmelisiniz.

Mesut Bey, ihmal etmemeniz gereken diğer bir husus da kızınızla iyi bir iletişim içinde olmaktır. Ayrıca bu dönemde etkin dinleme yapmak da önemlidir. Kızınız, sizinle ve annesiyle iyi bir iletişim içinde olursa yaşanabilecek olumsuzlukları daha rahat aşabilirsiniz. Bir de daha önce de ifade ettiğimiz gibi mutlaka bu süreçte sabırlı olmak bu yaşananların aslında geçici bir durum olduğunu ve zamanla uygun tavırlar sergilenerek atlatılacağını akıldan çıkarmamak gerekir.

Bunun yanında, yazdıklarınıza göre kızınızın her şeye tepki vermesi, nerdeyse her şeye bağırması, rahatlıkla argo kelimeler konuşuyor olması, sinirlerine hâkim olamaması, okulda ve dışarıda çok sessiz olması, her şeyin tersini yapması ve her zaman olmasa da çoğunlukla ağlaması, ergenlik sıkıntılarının yanında kızınızın depresyon geçiriyor olması kanaatini güçlendirmektedir. Çünkü bunlar genelde depresyon belirtileridir. O nedenle kızınızı mutlaka bir uzmana gösterin. Eğer böyle bir durum varsa bunun sebepleri bulunup mutlaka onlar giderilmelidir.

Özellikle kızınıza, olumsuz düşüncelerini fark edip değiştirme becerileri kazandırmalı, ümitsizlik duyguları giderilmeli, problemlerini nasıl çözeceği öğretilmelidir. Ayrıca kendine güveni arttırılmalı, yeterlilik duygusu kazandırılmalı, toplum içinde daha iyi olmasını sağlayacak yöntemler üzerinde durulmalıdır. Bunları da ancak bir uzman yardımıyla yapabilirsiniz.

Mesut Bey, öncelikle yukarıda verdiğim tavsiyelere göre hareket ediniz ancak bunları uygulamanıza rağmen olumlu yönde bir gelişme elde edemezseniz mutlaka bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederim…

Paylaşmak Güzeldir
Anahtar Kelimeler: , , , , ,

Yorum Yapın