Kontrolsüz İnternet Başa Beladır

ÇOCUK EĞİTİMİ | | 05 Mayıs, 2014 | 2.873 kere okundu


Günümüzde çocuk yetiştirmenin en büyük zorluklarından ve tehlikelerinden biri de internetteki sosyal ağ vb.lerin çocuklarımızı olumsuz etkilemesi ve esir almasıdır. Bizler belki evimizin kapısını, penceresini kapatarak ailemizi dış etkenlerden koruyoruz ama ondan daha tehlikesini yani interneti serbest bırakarak çocuklarımızı her türlü tehlikeye karşı savunmasız bırakıyoruz. İnternet günümüzde evimizin her daim dışa açık kalan kapısı hükmündedir. Bu kapı kontrol altına alınmadıkça birçok ailede gerek ebeveynlerin birbirleri arasında gerekse de çocuklar ile ebeveynler arasında çok ciddi problemlerle karşı karşıya kalınmaktadır.

Maalesef günümüz şartları ve imkânlarında çocukları ve gençleri sosyal ağlardan uzak tutmak neredeyse imkânsız hale gelmiş durumda. Buna karşın çocuklar internetle tanıştıklarında anne ve babalarıyla kurdukları doğru iletişim sayesinde nasıl bir kullanıcı olacakları konusunda bilinçlendirilebilirse, olası pek çok tehlikeden uzak kalabilirler.

Tanımadıkları insanlarla iletişime geçmemeleri konusunda bilgilendirilmeleri de önemlidir. Bilindiği üzere günümüzde tanıdığımızı sandığımız kişiler bile bizim için tehlike olabilirken, sosyal ağlarda birçok sahte profille bazı insanlar ağına düşürdükleri masum insanlara tehlike saçmaktadır. Sonuç olarak internet ve sosyal ağlar vasıtasıyla tanıdığımız her insan yanlış insan olabilir, her bilgi de doğru olmayabilir. Bu durumu gençlere ve çocuklara çok iyi anlatmak gerekir. Dolayısıyla burada en önemli görev yine ebeveynlere düşmektedir.

Önceden internet yalnızca bilgisayarlardan girilebilen bir ağ iken günümüzde belki bir gelişmişlik emaresi olarak algılansa da tabletlerden, küçücük cep telefonlarından da girilebilen ve kontrol edilmesi oldukça zor olan bir güce dönüştü. Bazen sırf iyi ve güzel niyetle çocuğumuza ödül olarak aldığımız tablet veya akıllı bir cep telefonu eğer çocuğumuzu buradan kaynaklanacak tehlikelere karşı eğitmediysek ve kontrolsüz kullanmasına izin veriyorsak birde bunlar internetle birleştiyse geri dönülmez, önü alınamaz ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmamız an meselesidir.

Daha ilkokul çağındaki çocukların bile sahte müstehcen facebook hesapları açmaları, oyun sitelerinde level yapıp bunların ticaretini yapmaları, facebook hesaplarından birbirlerine ağza alınmaz kötü sözler yazmaları vb. işin vahametini göstermesi için çok küçük örneklerdir.

Elbette ki internet kötü değildir yasaklamak asla çözüm değildir. Önemli olan bizim interneti kullanmamız onun bizi değil! Nasıl dış tehlikelere karşı evimizin penceresini, kapısını kapatıp kilitliyorsak lütfen internetin kapısını da sürekli kontrol edelim gerektiğinde de kapatıp kilitleyelim. Evimizin en sinsi, tehlikeli kapısını açık unutmayalım.

İnternet kullanımıyla ilgili alınabilecek bazı basit önlemler:

  • Mutlaka internetin kullanıldığı bilgisayar, tablet veya akıllı cep telefonlarına yasak, müstehcen ve zararlı sitelere erişimi engelleyen aile koruma filtre programlarını yükleyin.
  • Çocuğunuzun yaş seviyesine göre mutlaka internet kullanımını sınırlandırın. Mesela ilkokul çağındaki çocuğunuza ödevlerini bitirdikten sonra 30dk. internet kullanma izni vermek gibi…
  • İnternetin kullanıldığı bilgisayarın çocukların odasında değil herkesin rahatlıkla görebileceği bir ortamda olmasını sağlayın.
  • Çocuklarınız interneti kullandıktan sonra onlara hissettirmeden gezindiği siteleri vb. ya özel bir programla veya tarayıcıların geçmişinden takip edin…
  • Mutlaka bilgisayara bir şifre koyun ve sadece siz bilin kontrol sizde olsun. Hatta çocuğunuzun kullandığı sosyal ağlar varsa mümkünse şifrelerini alın ve zaman zaman kontrol edin.
  • Sosyal Medya Ağları konusunda çocuklarınızı mutlaka uyarın özel bilgi, özel fotoğraf vb. kesinlikle arkadaşlarıyla da olsa paylaşmamaları konusunda bilgilendirin. Çok masum olarak paylaştığı bir bilginin veya resmin montajlanarak hiç beklemediği bir şekilde başka yerlerde karşısına çıkabileceğini hatırlatın.
  • Sosyal Medya Ağlarını kullanan çocuklarımıza yalnızca bizzat tanıdığı güvenilir arkadaşlarını eklemesini onun haricinde tanımadığı hiç kimseyi sayfasına eklememesi gerektiğini hatırlatın..
Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın