Kulluk Güneşi İle Daha Yükseklere…

MANEVİ GELİŞİM | | 06 Haziran, 2014 | 4.340 kere okundu

İnsanız ve değerliyiz. Çünkü Rabbimiz en güzel yaratılışla var etti bizi ve yeryüzünde halifesi kıldı. Kainatı bin bir çeşit nimetiyle hizmetimize sundu. Bizden sadece rızası doğrultusunda ve kulluk bilinci ile yaşamamızı istedi. Kendi katında ancak o zaman değeli olabileceğimizi ayetleri ile bildirdi bize. Yoksa gözü olup görmeyen, kulağı olup duymayan, kalbi olup hissetmeyen/ürpermeyen zavallılar oluruz. Ruhumuz onun rahmet nurundan mahrum kaldığı için yükselemez, yücelemez. Alçalır, alçalır ve hayvanlardan bile daha aşağı dereceye iner. Allah korusun. Âyet-i kerimede şöyle ifade edilir:

“Andolsun biz, cinler ve insanlardan, kalpleri olup da bunlarla anlamayan, gözleri olup da bunlarla görmeyen, kulakları olup da bunlarla işitmeyen birçoklarını cehennem için var ettik. İşte bunlar hayvanlar gibi, hatta daha da aşağıdadırlar. İşte bunlar gafillerin ta kendileridir” (A’râf, 179)

***

Güneşin kainatta değeri ne ise kulluğun da insan için değeri aynıdır. Çiğ tanesine vuran güneş nasıl onu yükseklere çıkarıyor ve rahmet olarak tekrar yeryüzüne indiriyorsa, insan da kulluğun güneşiyle Hak katında yücelir kendisi, ailesi ve kainat için rahmet, bereket, huzur olur.

Güzellikler yüce Allah’a gerçek manada kul olmakta gizliyse vakit kaybetmeyelim öyleyse. En güzel kulu, alemlere rahmet olarak gönderileni örnek alalım. Adımlarını takip edelim. Buna ilim ve irfan olarak gücümüz yetmiyorsa o nurlu yolu tüm varlığı ile takip eden sadık kulları, velileri takip edelim. Sadıklarla biz de sadık bir kul olalım. İnşaallah.

“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğrularla beraber olun” (Tevbe, 119).

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın