Kur’an Okumayı Öğrenmek Artık Çok Kolay

KİTAP-YORUM | | 10 Haziran, 2014 | 25.748 kere okundu

Semerkand Yayınları’ndan çıkan “Uygulamalı ve Alıştırmalı Kur’an Alfabesi” Eğitimci İlahiyatçı yazar Eyyüp Beyhan tarafından hazırlandı. Çağdaş eğitim tekniklerini ilahiyatçı kimliğiyle birleştiren Beyhan, kitabını yaş ayrımı yapmadan Kur’an okumayı öğrenmek isteyen herkes için hazırlamış.

Yaklaşık on yıldır devam ettiği din eğitimi programlarında, klasik elifba kitaplarının öğrencilerde öğrenme ve kavrama yerine ezberleme eğilimi oluşturduğunu belirten Beyhan, bazı öğrencilerin elifba cüzünü bitirdiği halde Kur’an’ı seri bir şekilde okuyamadığını fark etmiş. Bu nedenle derslerde kendisine has eğitim metotları uygulamaya karar vermiş ve bu yöntemden çok verim aldıklarını gözlemlemiş. “Kitabımız bu çalışmaların bir sonucu olarak Kur’an’ı daha rahat öğrenme ve okuma ihtiyacına binaen hazırlandı. Bu anlamda uzun bir hazırlığın ve çalışmanın ürünü olduğunu söyleyebiliriz” diyen Beyhan, elifba kitabını hazırlarken klasiğin dışına çıkan, öğrenci merkezli bir yöntem takip ettiklerini kaydediyor.

Ezberleme yerine kavrama mantığıyla daha etkili öğrenme ve Kur’an’a geçer geçmez seri okumayı sağlama, konuların içinde verilmiş tecvid uygulamaları, hafıza tekniklerinden faydalanma, bol örnekli uygulamalara yer verilmesi ve konuların kolaydan zora doğru devam eden eğitim felsefesi çerçevesinde ele alınması, kitabı benzerleri arasında farkı kılan en önemli özellikleri.

Rahat tasarımı ve bol alıştırmalarıyla öğrencilerin beğenisini kazanan kitapta 15 günlük bir öğrenme programı bulunuyor. Gün içerisinde hangi uygulamaya ne kadar zaman ayrılması ve neler yapılması gerektiği konusunda bilgi veren programa uyulduğunda ise 15 gün içerisinde Kur’an okumaya geçilebileceği belirtiliyor. Neyi niçin öğrendiğimize dair kısa açıklamalara yer veren kitap, bu özelliği sayesinde tek başına Kur’an okumayı öğrenmek isteyenlere de önemli bir yardımda bulunuyor. Derya COMBA/SEMERKAND AİLE DERGİSİ 22. Sayı

Paylaşmak Güzeldir

8 Yorum

  1. nuray diyor ki:

    s.a..ben bu sene kuran kursuna başladım..cok şükür kurana geçtim.surelerimide sizin videolarınızla talim yaparak calısıyorum.o kdar güzl bi anlatımınz varki ALLAH razı olsun sizden..sürelerimi takılmadan geciyorum..yanlız tevcid kurallarınfa kafam cok karısıyor..keşke sizin tecvid anlatımınzda olsa.yada varsada bn bulamadım..tecvid kurallarını anlatan videonuz varsa lütfen bana yazın…inanın bana cok yardımcı olacaksınız..teşekkürler…

Yorum Yapın