Kur’an Okumayı Öğrenmek Artık Çok Kolay

KİTAP-YORUM | | 10 Haziran, 2014 | 22.240 kere okundu

Semerkand Yayınları’ndan çıkan “Uygulamalı ve Alıştırmalı Kur’an Alfabesi” Eğitimci İlahiyatçı yazar Eyyüp Beyhan tarafından hazırlandı. Çağdaş eğitim tekniklerini ilahiyatçı kimliğiyle birleştiren Beyhan, kitabını yaş ayrımı yapmadan Kur’an okumayı öğrenmek isteyen herkes için hazırlamış.

Yaklaşık on yıldır devam ettiği din eğitimi programlarında, klasik elifba kitaplarının öğrencilerde öğrenme ve kavrama yerine ezberleme eğilimi oluşturduğunu belirten Beyhan, bazı öğrencilerin elifba cüzünü bitirdiği halde Kur’an’ı seri bir şekilde okuyamadığını fark etmiş. Bu nedenle derslerde kendisine has eğitim metotları uygulamaya karar vermiş ve bu yöntemden çok verim aldıklarını gözlemlemiş. “Kitabımız bu çalışmaların bir sonucu olarak Kur’an’ı daha rahat öğrenme ve okuma ihtiyacına binaen hazırlandı. Bu anlamda uzun bir hazırlığın ve çalışmanın ürünü olduğunu söyleyebiliriz” diyen Beyhan, elifba kitabını hazırlarken klasiğin dışına çıkan, öğrenci merkezli bir yöntem takip ettiklerini kaydediyor.

Ezberleme yerine kavrama mantığıyla daha etkili öğrenme ve Kur’an’a geçer geçmez seri okumayı sağlama, konuların içinde verilmiş tecvid uygulamaları, hafıza tekniklerinden faydalanma, bol örnekli uygulamalara yer verilmesi ve konuların kolaydan zora doğru devam eden eğitim felsefesi çerçevesinde ele alınması, kitabı benzerleri arasında farkı kılan en önemli özellikleri.

Rahat tasarımı ve bol alıştırmalarıyla öğrencilerin beğenisini kazanan kitapta 15 günlük bir öğrenme programı bulunuyor. Gün içerisinde hangi uygulamaya ne kadar zaman ayrılması ve neler yapılması gerektiği konusunda bilgi veren programa uyulduğunda ise 15 gün içerisinde Kur’an okumaya geçilebileceği belirtiliyor. Neyi niçin öğrendiğimize dair kısa açıklamalara yer veren kitap, bu özelliği sayesinde tek başına Kur’an okumayı öğrenmek isteyenlere de önemli bir yardımda bulunuyor. Derya COMBA/SEMERKAND AİLE DERGİSİ 22. Sayı

Paylaşmak Güzeldir

8 Yorum

 1. feyza diyor ki:

  s.a biz bir gurup arkadaş kuranımızı düzeltmeyi istiyoruz. kuran, cüz, sure,v.s biliyoruz ama hem ilerletmek hem de eksiklerimizi görmek istiyoruz. internetten size ait bu tarz birşey araştırdık ama bulamadık. bize bu konuda yardımcı olur veya bizi yönlendirirseniz çok memnun oluruz. teşekkürler. Allaha emanet olun. Allah sizlerden razı olsun.

 2. Eyyüp Beyhan diyor ki:

  Teşekkürler Faik Bey. İnşallah interaktif CD’si ile birlikte bol görsel ve oyunları ile Kur’an’a daha güzel hizmetler etmek planlarımız arasında.

 3. faik saylan diyor ki:

  elifbanız çok güzel hazırlanmış. bir bilgisayar proğramı yani e-elifba olarak da hazırlansaydı çok daha gözel olurdu.

 4. Eyyüp Beyhan diyor ki:

  Merhaba,
  Çok kıymetli bir işe niyetlenmişsiniz. Tebrik ederim. Kitabımıza http://www.semerkandpazarlama.com/Uygulamali-ve-Alistirmali-Kuran-Alfabesi,PR-1214.html adresinden uaşabilrsiniz. Ayrıca size yakın en yakın Semerkand İletişim Merkezleri’nden de temin edebilrsiniz. Kitabımızı bir hoca eşliğinde muteala ederseniz kısa zamanda (5 gün) Kur’an okumaya başlayacağınızı tahmin ediyorum. Ayrıca kitaptaki uygulamalı alıştırmaları mutlaka yapınız. Harfleri karıştırdığınızı söylemişsiniz yazı çalışması ile daha iyi pekiştirme yapabilirsiniz. Zamanla, hergün biraz okuyarak okumanızı daha da ilerletmeniz mümkün. Başarılar dileriz.

 5. Eren diyor ki:

  30 yaşındayım kuran öğrenmeye yeni başladım 3 gündür kursa gidiyorum, öğrencilik yıllarım çok geride kalmış olacakki harfleri bile doğru düzgün ezberleyemedim. çok hevesle başladım ama başaramamaktan korkuyorum. Kitabınızdan edinmek istedim ama kitapyurdu.com da bulamadım. Bana tavsiyeniz ne olur kuran öğrenimi için. Teşekkürler, kolay gelsin.

 6. Eyyüp Beyhan diyor ki:

  Ne mutlu size! İnsanların en hayırlısı olma şefine erdiniz. Çünkü Sevgili Peygamberimiz (s.a.v), “sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerîm’i öğrenen ve öğretendir” buyuruyor.
  “Darısı bilmeyenlerin başına” diyelim.

 7. feyza diyor ki:

  Ben Kur’an alfabesini öğrenmek istiyordum. İnternete girdim kitabınıza ulaştım. Sayenizde BAŞARDIM, ÖRENDİM.

Yorum Yapın