Mutlu Olmak İçin Bir Cümle Yeter

MANEVİ GELİŞİM | | 15 Aralık, 2010 | 8.462 kere okundu

Kânuni Sultan Süleyman, sarayın bahçesinde armut ağaçlarını kurutan karıncaların öldürülebilmesi için Şeyhulislâm Ebussuûd Efendi’den aşağıdaki beyitle fetvâ istedi:

Dırahta ger ziyân etse karınca,
Zararı var mıdır ânı kırınca

Pâdişâh’ın bu fetvâ talebine, Ebussuûd Efendi de bir beyitle şöyle cevap verdi:

Yarın Hakk’ın dîvânına varınca;
Süleyman’dan hakkın alır karınca!…

Bir karıncayı bile incitmekten çekinecek kadar mükemmel bir mânevi terbiye ile gönülleri yoğrulan kâmil mü’minler, bütün mahlûkâta rahmet pınarı oldular. Şefkat ve merhametleri bütün mahlûkâtı kucaklayacak kadar genişledi. Gölgesi her yere ulaşan rahmet bulutları hâline geldiler. [Osman Nûri Topbaş, Altınoluk Dergisi, Ocak 2010, 287. Sayı, Sayfa 37]

Alemlere rahmet olarak gönderilen iki cihan güneşi sevgili Peygamberimiz’in (s.a.v) ümmeti olarak bizler de rahmet vasfını kuşanmalıyız.”Bir karıncayı bile incitmeme” şuuruyla dostlarımızı, akrabalarımızı, tüm Müslümanları özellikle de ailemizi tatlı sözümüz, güler yüzümüz ve hoş bakışımızla kucaklamalıyız. Zira mümin olmanın sırrı burada gizlidir.

Peygamber Efendimiz müslümanı tanımlarken (s.a.v), dilinden ve elinden diğer müslümanların emin olduğu/zarar görmediği kimsedir.”, diyerek onun sözünün ve davranışlarının yaralayıcı değil, onarıcı etkiye sahip olduğunu dile getirmektedir. Güven veren, huzur getiren ve etrafına mutluluk saçan kimsedir gerçek müslüman. Mutluluğu sadece Peygamberimiz’in (s.a.v) bu sözüyle yaşayabilir ve herkese de yaşatabiliriz.

Kaynak: www.ailedanismanim.com

Paylaşmak Güzeldir

3 Yorum

  1. rukiye diyor ki:

    tüm canlıların hakkı vardır..karınca bile olsa..şeyhülislam ne güzel söylemiş..hepimize örnek olur inşallah..

  2. Hakan Bilir diyor ki:

    Hikmetli sözleriniz gönlümüze şifa oluyor, teşekkürler

  3. Yakup Polat diyor ki:

    Hukuk-i ilahi bunu gerektirir. İnsanın bir sünneti yapma mecburiyeti felsefi bir düşünce olarak yoktur. Ancak sünnet O’nun davranışları olması hasebi ile yapılır. Sevginin icabı olduğundan ve sevgi de itaati gerektirdiğinden sünnet olan fiilleri yapma mecuriyetini kamil akıl kabul eder. Kişi sevgilinin dileklerinde titiz olmalıdır. Aksi halde sevgili incinebilir.

Yorum Yapın