Mutluluk, Zamanı Doğru Kullanmada…

BİREYSEL DANIŞMANLIK | | 24 Eylül, 2010 | 3.142 kere okundu


Çocuklar okula, baba işe gittiğinde anne ev işleri için kolları sıvar. Akşama kadar evini düzene koyup eşini ve çocuklarını karşılama hazırlığı yapar. Anne de dışarı çıkıp çalışma durumundaysa iş dönüşü çoğunlukla, asli vazifelerinin yani ev işlerinin başına geçer. Bu durumda aile bireylerinin evde birlikte olduğu saatler iş yerinde veya okulda geçirilen süreden daha kısadır genellikle.

İlk Dakikalar Önemli

Beyler akşam eve gelince kısa bir dinlenme izni ister. Hanım ve çocuklar ise evin reisi kapıdan girdikten sonraki ilk anlarda onunla iletişim kurmazsa kendilerini iyi hissetmez. Bu nedenle çoğunlukla eli kumandalı baba portreleri eleştirilir.

Aslında herkes haklıdır fakat zamanlama hatası yaşanmaktadır. Babanın unutmaması gereken şey, eve ulaşır ulaşmaz TV’nin karşısına geçmemektir. Ne kadar yorgun olursa olsun elinden geldiğince ilk yarım saatte hiçbir şeyle meşgul olmaz, eşi ve çocuklarıyla sohbet eder, onların hasretini giderirse gerçekten ilgili bir baba olduğu kanaatini kuvvetlendirir. Daha sonra günün yorgunluğunu atmak, zihnini dinlendirmek için dilediğini yapabilir. Babanın iş yorgunluğuna rağmen kendileriyle ilgilendiğini gören anne ve çocuklar ona istediği ortamı gönüllü olarak sağlayacaklardır.

Evde çocuklarınıza ve eşinize gösterdiğiniz yakınlık ve onlarla geçirdiğiniz zaman, paylaşımlarınız aile ilişkilerinin sağlıklı yürümesi için önemlidir. Allah Rasûlü (s.a.v) zamanı ve içinde bulunduğu ortamı en güzel şekilde değerlendirirdi. Evde hanımına her konuda destek olmayı seven mükemmel bir eş, çocukları ile ilgilenen mükemmel bir baba, ümmeti için her konuda en güzel örnekti.

Sonuç olarak ailedeki ve hayattaki mutsuzluğumuz, yapmamız gerekip de yapmadığımız şeylerin bir yansıması olarak çıkıyor karşımıza. Dolayısıyla mutlu bir aile yuvası için elimizdeki en küçük fırsatı bile değerlendirmenin gayreti içinde olalım.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın