O Ümmete Aşık Ümmet O’na…

YAZI DEFTERİ | | 08 Haziran, 2010 | 3.439 kere okundu

Hz. Ebubekir (r.a) Peygamberimiz’in (s.a.v) acı çektiği ve vefatına sebep olan hastalığı sırasında ashâba namaz kıldırmak için İki cihan güneşi tarafından görevlendirilmişti. Bir Pazartesi günü ashâp Hz. Ebubekir’in (r.a) imamlığında namaz kılarken kıyâmda oldukları vakit Resûlüllah (s.a.v) odasının perdesini aralayarak ashâbını büyük bir hayranlıkla seyretmeye başladı. Saadetli yüzleri mushaf yaprağına dönmüştü sanki.

Efendimiz bu güzel manzara karşısında çok duygulandı tebessüm etti ve güldü. Ashâp Resulüllah tarafından seyredildiğinin farkına varınca, sevinçlerinden dolayı az kalsın namazı terk edeceklerdi.

Âlemlerin rahmeti, gönüllerin sevgilisi, bakışı her derde şifâ olan on sekiz bin âlemin Mustafâ’sı onları seyrediyordu. Nasıl sevinmesin, hasretiyle tutuştukları sevgiliyi görünce o müstesnâ topluluk… Hz. Ebubekir (r.a), Efendimiz (s.a.v) namaza çıktı zannederek topukları üzerinde safa yaklaşmak için geri çekildi. Efendimiz (s.a.v) bizlere namazı tamamlamamız için mübârek eliyle işaret etti. Biz de namazımızı tamamladık. Daha sonra Efendimiz (s.a.v) perdeyi kapattı. O gün rahmeti rahmana kavuştu.

İşte Peygamber’in (s.a.v) ve dostlarının hali…

Aşık maşukunu görmek ister, onu görmeden rahat edemez.

Resûlüllah (a.s) hastalığının en şiddetli anında güçlükle ayağa kalkıp perdeyi aralayarak ashâbından ayrılmanın vermiş olduğu ızdırâbı gidermiş bir dakika da olsa.

O, şiddetli bir acı içinde olduğu, devamlı baygınlık geçirdiği bir durumda bile ashâbını görünce gülmüş, tebessüm etmiş ebediyete kadar beraberiz müjdesini verircesine.

Ölüm döşeğinde inlediğinizi hayal edin. Acaba o anda sizi güldürecek, ağrılarınızı sızılarınızı dindirecek bir şey olur muydu?…Düşünün sedece.

***

Bu nasıl sevgidir ki, acıları unutturan, ölüm döşeğinde bile güldüren, kendi benliğini hiçe saydıran…

Bu nasıl sevgidir ki, dostların yüzünde çiçekler açtıran, düşmanını dahi ağlatan, kainata hayat veren, nasıl sevgidir bu..

Sözün özü, O ümmete aşık ümmet O’na…

Not: 8 Haziran Peygamber (s.a.v) Efendimiz’in Vefatı (Miladi 632)

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın