oğlum 22 aylık dikkat bozukluğu ve ayına göre konuşma sıkıntısı var

SORU BANKASI | | 18 Aralık, 2013 | 6.356 kere okundu

merhaba.benim sorum oğlumla ilgili olacaktı.oğlum 22 aylık dikkat bozukluğu ve ayına göre konuşma sıkıntısı var.örn ona bir nesnenin adını öğretmeye çalıştığımda beni duymuyor gibi,ses vermiyor,oralı olmuyor.bazen de tam tersini yapıyor.bi kaç kelime dışında konuşamıyo.yani söylemeye çalıştıkları anlaşılmıyor.sayı saymaya başladığında veya şarkı söylediğinde o kelimeler hep Dİ Dİ diye çıkıyor.ona soru sorduğumda cevapları anlaşılır biçimde çıkmıyor. televizyona bakıyor oturduğumuz yer itibariyle arkadaş çevresi yok ama elimden geldiğince her gün dışarıya çıkarıyorm,ilgili olmaya çalışıyorm.bilmiyorum benmi abartıyorum yoksa gerçektn bi sorun varmı cevaplarsanz çok sevinirm.teşk ederim.) yeliz

Yeliz Hanım,

Çocuklar genelde ilk altı ayında yavaş yavaş heceleri çıkarmaya, 12. aydan itibaren de kelimeleri söylemeye ve 18. aydan itibaren de basit cümleler kuraralar. Elbette ki bu gelişimler çocuktan çocuğa değişimler gösterebilir bazı çocuklar bu evreleri daha erken geçirirken bazıları ise gecikebilir. Bu gelişim dönemlerinin bariz bir şekilde gerisinde kalan çocukların elbette genel olarak konuşma yönünden incelenmesi gerekir. Çünkü gözden kaçırılacak basit bir durum ileride çocuğun çok yönlü sıkıntılar (iletişim sorununa ek olarak, normal zekâ ve sosyal gelişim sorunları) yaşamasına sebep olabilir.

Geç konuşmaya sebep olan bir çok etken vardır. Bunların başında zekâ, işitme, görme ve diğer biyolojik sorunlar, sık sık havale geçirme, kendi haline bırakılma, ilgilenilmeme, çevrenin uyarıcı etkisinin az olması, evde konuşulan dilin niteliğinin bozuk olması, örnek olacak kişilerin azlığı, yanlış öğrenmeler ve alışkanlıklar, uyum problemleri, içe kapanıklık, kaza ya da benzeri şoklar, dilin sürekli tartışma aracı olarak kullanıldığı huzursuz ortamlar, gelişimsel bazı yetersizlikler, ailede dil ve konuşma gecikmesi yaşayan bireylerin var olması gelmektedir.

Oğlunuzda dikkat bozukluğu teşhisi konduysa zaman zaman sizin tepkilerinize cevap vermiyor olması anlaşılabilir bir durum. Muhtemelen o sırada başka bir şeye dikkatini yoğunlaştırmıştır. Ayrıca dikkat bozukluğu da konuşma sıkıntısına önemli bir etkendir. Çünkü dikkatini bir yere tam olarak veremediğinden ister istemez öğrenmesi de zorlaşacak, sesleri, heceleri ve kelimeleri özümsemesi gecikecektir.

Yeliz Hanım, bence öncelikle bir uzmana başvurarak oğlunuzun konuşma gecikmesinin hangi sebepten kaynaklandığını öğrenmeye çalışın ve uzman tavsiyelerine göre hareket edin ayrıca daha önce sitemizde yayınlanan “Çocuğum Konuş(a)muyor” adlı yazıyı da okumanızı ve oradaki tavsiyeleri de uygulamanızı öneririm.

Yüce Rabbimden kolaylıklar dilerim…

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın