Oğlum Çok Hareketli Sadece Uyuduğu Zaman Sabit Duruyor :)

SORU BANKASI | | 18 Kasım, 2013 | 9.795 kere okundu

Merhaba bebegim 15 aylık çalışan bir anneyim.  Oğlum çok hareketli sadece uyuduğu zaman sabit duruyor kesinlikle yerinde durmuyor.  Çok sinirli ağlayarak her istediğini elde etmeye çalışıyor.  Nasıl zaptedecegimi bilemiyorum yemek verince bile arkasında gezerek veriyorum 2 saniye durduğu yok.  Uykuları çok kısa gün içinde. gecede sık sık uyanır emziririm. Aşırı yoruluyorum ve buda sinirlerimi yıpratıyor kızmaya başladım son zamanda ve bu duruma çok üzülüyorum.  dayanamıyorum sinirlerime hakim olamıyorum.  ileride kişiliginde problem olacağından kaygılarım var. sakin olmak istiyom ama bunu yapamıyorum. Çok hareketli ne yapacagımı bilmiyorum. çok üzülüyorum. ilk 8 ay çalışmadım ben baktım 8 aydan sonra babası üçretsiz izne ayrıldı babası bakıyor babası çok sakin ama ben öyle degilim. oglumun sakinleşmesi için ne yapmam lazım söz dinlemiyor, durmuyorrrr /Dilşah D

Merhaba Dilşah Hanım,

Oğlunuz doğduğundan beri hep bu şekilde hareketli idiyse muhtemelen söylediklerinize bakarak oğlunuzun hiperaktif olma ihtimali yüksek; böyle bir durumun olup olmadığını da bir uzmana danışarak öğrenebilir ve aldığınız tavsiyelere göre hareket ederek olumlu yönde gelişim sağlayabilirsiniz.  Şayet oğlunuz normalde sakin bir gelişim izlerken veya normal bir hareketlilik yaşarken bu aylarda birden bire bahsettiğiniz şekilde anormal bir hareketlilik sergilemeye başladıysa muhtemelen oğlunuz inat dönemine girmiştir.

Genelde çocuklarımız bu yaş seviyelerinde uzmanların ifadesiyle 2 yaş sendromu adı verilen döneme girer.  Bu dönem her ne kadar 2 yaş olarak söylense de her çocukta illaki 2.  yaşta değil daha erken de görülebilir.  Bu yaş dönemi anne-babaların çocuk gelişiminde en çok zorlandıkları ve yoruldukları dönem olarak da bilinir.  Bu dönem çocuğunun yemek yemede direnme, uyumak istememe, söz dinlememe, anne-baba-arkadaşa vurma, ne denirse tam tersini yapma, kendisini yerlere fırlatma gibi genel belirleyici özellikleri vardır.  Bunun sebebi çocukların artık ebeveynlere bağımlılıktan kurtulup özerk olma çabasıdır.

Özerklik dönemi (12-36.  aylar) oğlunuzun kendisini ön plana çıkardığı, her şeyin kendisinin olmasını istediği bir dönemdir.  Bu ısrarlı, zorlu ve yorucu hareketleri sizi ne kadar bunaltsa ve sinirlendirse de tüm bunları bir geçiş süreci olarak görmek işinizi kolaylaştıracaktır.  Ancak yine de eşinizle ortak tavır belirleyerek çocuğunuzun uyması gereken bazı kurallar belirleyin mesela uyku, yemek ve oyun saatleri gibi bu saatlere olabildiğince uymasını temin etmeye çalışın.  Bazen bu kurallara uymamak için ağlasa bile taviz vermeyin çünkü çocuklar genelde ebeveynleri ağlayarak test ederler eğer ebeveynlere ağlayarak dediklerini yaptırdıklarını anladıklarında bunu kullanırlar o nedenle ilk başlarda çok zorlansanız da ağlasa dahi taviz vermeyin.

Ayrıca çok yorulduğunuzda, bunaldığınızda eşinize durumu izah ederek yardım isteyin ve kendinizi dinlendirin aksi halde bahsettiğiniz gibi bu ruh halini çocuğunuza yansıtırsanız hem sizin için hem de çocuğunuz için iyi olmaz.

Bunlara ek olarak;

 • Oğlunuzun var olan enerjisini boşaltabilmesi için gün içerisinde imkânlar ölçüsünde bol bol dışarı çıkarabilir, güvenliğini tehdit etmediği sürece istediği her şeye dokunmasını böylece onun mutlu olmasını ve gün içinde size daha uyumlu davranmasını sağlayabilirsiniz.
 • Eşinizle çocuğunuza karşı ortak tavırlar belirleyerek hareket etmeye çalışın.
 • Olumsuz davranışlarından ziyade olumlu davranışlarını görün ve hemen takdir edin.  Bu dönemde biraz sabırlı olunuz 3 yaş sonuna doğru bu sıkıntılarınız inşaallah bitmiş olacak.
 • Her çocuk mutlaka az çok hareketlidir hatta birçok uzmana göre çocukların hareketli olması zekâlarına da işarettir.  Önemli olan sizleri aşırı derecede yoracak, bunaltacak kadar anormal bir hareketliliğin olmamasıdır.  Eğer her şeye rağmen olumlu anlamda bir ilerleme olmazsa mutlaka bir uzmandan destek almanızı öneririm…
 • Ayrıca (http://www. ailedanismanim. com/?p=452) ve (http://www. ailedanismanim. com/?p=997) yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Rabbimden sabır ve kolaylar dilerim.

Recep Murat
Eğitim Uzmanı

Paylaşmak Güzeldir

3 Yorum

 1. Sevcan diyor ki:

  Merhaba oğlum 26 aylık aşırı hareketli her yer altı üstüne geliyor evde ne yapsam anlamıyor ve dinlemiyor 15 kelime biliyoruz düzgün konuşma yok ben yaramazligina yine bişey demiyorum da karıştırması hırçınlığı ne yapacağımızı şaşırdık 9 yaşında birde kızım var ben onda hiçbirşey görmedim çok yavaştı şimdi oğlan kızımı vuruyor ısırıyor kızında aksine onunla konuşmak istiyor ama dinlemiyor tuvalet eğitimine başlayamıyorum böyle bir durum olunca ne yapmalıyız yardımlarınızı bekliyorum lütfen

 2. Recep Murat diyor ki:

  Merhaba Ayşe Hanım,

  Cevabımız sizin için biraz geç verilmiş olacak o nedenle kusura bakmayın çünkü zaman zaman yoğunluktan bazı sorular dikkatten kaçabiliyor ama farkettiğimiz de imkanlarımız ölçüsünde en kısa sürede cevaplamaya çalışıyoruz.

  Aslında sorduğunuz soruyla hemen hemen aynı olan yukarıdaki sorunun cevabı sizin için de birebir geçerlidir. İnşallah bu geçen süreçte sorununuza çözüm bulabilmişsinizdir.

 3. Ayşe diyor ki:

  Merhabalar benim çocugumda 16 aylik ve doğduğundan beri çok hareketli asla yerinde durmuyor sürekli bir yerlere tırmanıp koşturuyor.Çocuğumu annem baķiyor ve her akşam kadıni yorgunluktan bitmiş buluyoruz.
  Lütfen bizi yönlendirir misiniz?
  Nereye götürmeliyiz.

Yorum Yapın