Oğluma Hayat Mücadelesini Nasıl Öğretebilirim?

SORU BANKASI | | 02 Kasım, 2016 | 2.672 kere okundu

sorun-payla-al-m-resmi

Merhabalar benim 15 yaşında bir oğlum ve 13 yaşında bir kızım var eşim ile 2006 senesinde ayrıldık. Oğlumu 4 ay evvel yanıma aldım küçük bir yuva kurdum çocuklarımla kendim çalışıyorum kızım 8, sınıfta okumakta lakin oğlum liseye devam etmedi açık öğretimden devam etmek istedi maddi olarak evime yetersiz kalıyorum. bunu da bir tarafa bırakıp oğlumun evde 7/24 uyuması hiçbir faaliyette bulunamaması beni çok rahatsız ediyor .

iş buldum bir kaç kere sabah kalma sıkıntısından bir gün gitti ikinci gün gitmedi ne yapabilirim bu çocuğa hayat mücadelesini öğretebilmek için lütfen yardımcı olun/ Nezaket

 

Nezaket Hanım,

15 yaşındaki biri artık çocuk değil yetişkinliğe adım atmak üzere olan bir ergendir. Ergenlik döneminin özellikleri arasında kurallara karşı olma, genel bir tembellik, aileden uzaklaşma gibi genel sıkıntılar vardır. Ergenle ebeveynlerin kuracağı iletişim genelde pek olumlu sonuç vermez. Heleki kültürümüzde otoriteyi temsil eden babanın olmayışı işinizi daha da zorlaştıracaktır.

Şayet çocuklarınız konusunda babayla da hala görüşüyorsanız ve oğlunuz üzerinde hala bir otoritesi varsa oğlunuzun babasıyla bir akşam dışarı çıkıp yemek yiyip sakin bir şekilde bu konu üzerine konuşması fayda sağlayabilir. Eğer bu mümkün değilse sizde böyle bir uygulamadan netice alamıyorsanız oğlunuzun sevdiği bir abi, öğretmen, rehberlik uzmanı, amca, dayı gibi kişileri devreye sokarak çözüm üretmeye çalışabilirsiniz inanın bu çok daha etkili olacaktır.

Nezaket Hanım, oğlunuzun değer verdiği birisini bulun, onunla konuşun, o da sonrasında oğlunuzla konuşsun. Bu şekilde daha hızlı çözüme ulaşabilirsiniz. Eğer mümkünse babanın da sınır koyucu olarak, otorite olarak devreye girmesinde fayda var. Çünkü bir genç en azından babasından çekinirse  bu kadar rahat hareket edemez. Akşama kadar evde boş boş oturamaz.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın