Oğlumla İletişim Sorunumuz Var (Soru)

SORU BANKASI | | 24 Kasım, 2010 | 3.952 kere okundu


Soru:
oğlumla iletişim sorunumuz var 16 yaşında hiperaktifdikkat eksikliği problemi var.4 yıl tedavi gördü. okulla ilğili büyük sorun yaşıyoruz.. şimdiden 10 gün gitmedi. birşey anlamadığını söylüyor. ona okuması gerektiğini en güzel dille anlatmaya çalışıyoruz. ama yinede söz veriyor ama yine gitmemek için direniyor.
ben okuması için nasıl bir çaba yaklaşım ilgi göstermeliyim. nasıl nasıl yardım etmeliyim. babaya karşı nefret besliyor gibi aralarındaki iletişim bozuk babada hatalar yapıyor. sözlü tehdit ediyor ben oğluma nasıl yardımcı olabilirim. çünkü mutsuz hırçın yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. (Nurcan Hanım)
 

Cevap:
16 yaşındaki biri artık çocuk değil ergendir. Ergenlik döneminin özellikleri arasında kurallara karşı olma, genel bir tembellik, sakarlık, aileden uzaklaşma vardır. Ergenle anne-babanın kuracağı iletişim genelde pek sonuç vermez. Baba bir akşam genci dışarı çıkıp onunla yemek yiyip sakin bir şekilde bu konu üzerine konuşabilir. Çünkü baba evde otoritedir. Eğer baba ile de ilişkiler kötüyse o zaman gencin sevdiği bir abi, öğretmen, rehberlik uzmanı, amca, dayı gibi kişiler devreye sokulmalıdır.
 
Kısacası gençle olan sorunu siz çözmeye çalışmayın. Onun değer verdiği birisini bulun, onunla konuşun, o sonrasında gençle konuşsun. Bu şekilde daha faydalı olacaktır. Dediğim gibi babanın da sınır koyucu olarak devreye girmesinde fayda var. Çünkü bir genç en azından babasından çekinirse  rahat rahat 10 gün devamsızlık yapamaz.  
 
Mehmet Teber
Uzman Pedagog&Psikolojik Danışman
www.ahenkpde.com

Kaynak: www.ailedanismanim.com

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın