Oğlumla İletişimi Kaybettim

ANNE-BABA OKULU, SORU BANKASI | | 21 Haziran, 2017 | 2.138 kere okundu

sorun-payla-al-m-resmi

Bir Soru:

Merhaba, 20 yaşındaki oğlumla iletişimi kaybettim. Son 1,5 senedir gücüm yettiğince her isteğini yaptım ve artık yapamayacağımı anlatamıyorum. Çevremdeki herkes beni suçluyor ama bu olayı çözmek için vermeyi kes diyorlar. tamam dün kestim ve telefonunu sattı tatile gitti. bunun sonu neye varacak. ona ulaşmanın yollarını arıyorum. Yine dün komşum ile gayet efendi efendi konuşmuş beni bu hale annem getirdi demiş. bunları ve gücümün bittiğini biliyorsa neden böyle. hep tehdit, bağırma dün polis çağırma noktasına geldi. Babasını 4 yaşında kaybetmişti, abisi de ona çok sert ve anlaşamıyorlar sürekli bir kıskançlık. Dayısı bu sana evde zarar verir diyor ama bir kez bile karşısına alıp konuşmadı, konuşmam, o bana gelsin diyor. Zarar vereceğini nasıl düşünüp te karşısına alıp konuşmaz anlayamıyorum. Etrafımda ona aile büyüğü gibi ulaşacak kimse yok. Erkek figürü yok. oğlumu nasıl geri kazanırım. sanki vicdan yok ne yapabilirim.

 

Bir Cevap:

Fahriye Hanım,

Maalesef günümüzde çocuk yetiştirmek oldukça zor hele ki tek başına, bir yandan çalışıp bir yandan da çocuklara hem anne olmak hem de babanın yokluğunu hissettirmeden bakmak daha da zor. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla siz imkânlarınız ölçüsünde her istediğini yapmışsınız ve onu doyumsuz hale getirmiş ve sanki bunları yapmak zorunda olduğunuz algısını maalesef ona hissettirmişsiniz. Tabii bu durum hiçbir insan evladının ila nihaye devam ettirebileceği bir şey değildir.

Bence de öncelikle her istediğini yapmaktan vazgeçin sonuçta küçük çocuk değil 20 yaşında bir delikanlı normal şartlarda çalışıp kazanıp size bakması gereken bir çağda ya da size yük olmayacak veya en azından okuyorsa okul masraflarını çıkarabilecek şekilde az da olsa çalışıp bir şeyler kazanabilecek yaşlarda. Öncelikle bu alışkanlığından vazgeçirmelisiniz. O hazıra alışmış ve sizin bu durumunuzdan faydalanıyor. Ancak hazıra dağ dayanmaz. Mutlaka ayakları üzerinde durmayı öğrenmeli.

Onunla oturup sakin bir şekilde durumunuzu anlatın, kendinizin de belli bir gücünüzün olduğunu ila nihaye sonsuza kadar bu şekilde devam edemeyeceğinizi, eğer okulunu bitirmişse mutlaka çalışması gerektiğini eğer bitirmemişse en azından harcama noktasında daha dikkatli olmasını ve mümkünse yarı zamanlı işlerde çalışarak eve destek olması gerektiğini anlatın.

Bu konuda sizi hiçbir şekilde dikkate almıyorsa mutlaka onun değer verdiği bir yakınınızdan yardım alın. Dayısı aslında bu konuda daha etkili olabilir onu bir şekilde ikna etmeye çalışın eğer dayısı olmazsa mutlaka bir başka yakınınız, iyi görüştüğünüz ve oğlunuzun itibar edebileceği komşularınızdan da yardım alabilirsiniz.

Bu konuda abisini de devreye sokun. Eğer abisi anlayışlı ve size değer veriyorsa önce onunla konuşun kardeşini yönlendirmesi, akıl vermesi ve kendini toparlaması konusunda ağabeylik yapması isteyin. Sonuçta siz bir ailesiniz, bu zamana kadar her türlü zorluğa birlikte göğüs gerdiniz, destek oldunuz ve olmaya da devam etmelisiniz.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın