Çocuğumu Kötü Arkadaşlarından Nasıl Koruyabilirim

ÇOCUK EĞİTİMİ, SORU BANKASI | | 21 Eylül, 2017 | 9.285 kere okundu

Oğlumu Kötü Arkadaşlarından Nasıl Koruyabilirim

Oğlum çok ağır başlıydı, içine kapanıktı, birdenbire kötü arkadaşlar edindi. Satanist arkadaşları bile var. Beni hiç konuşturmuyor. İntrnete çok düşkün, telefonu elinden bırakamıyo, birden bire evden çıkıp gidiyor, dolaşıyorum diye, iyi yere gittiğine inanmıyorum. Bizimle iletişimi de kopardı odasına çekilip sürekli telefonla oynuyor, gece bile uyumadan telefonla oynuyor çok endişeleniyorum. Sizce ne yapmalıyım? / ebru

 

CEVAP

Ebru Hanım,

Soru sorarken aslında çözümü de sunmuşsunuz. Yani oğlunuzun kötü arkadaşlar edinmesine sebep olanları bir bir sıralamışsınız. Öncelikle işe bunları kontrol altına almakla başlayabilirsiniz. Belirtmemişsiniz ama çocuğunuz sanırım henüz lise çağlarında.

Günümüz gençliğinin en büyük problemlerinden biri a sosyal olarak yetişmeleridir, bunda da en büyük etkenlerden biri internet bağımlılığıdır. Kontrolsüz internet başa beladır. Belki evladımız evde, odasında güvende zannediyoruz ama aslında çok daha tehlikeli ortamlarla iletişim halinde olabiliyor, internetin artık bilgisayarlardan cep telefonlarına terfi etmesiyle ebeveynlerin işleri ve kontrolleri daha da zorlaştı. İnternet üzerinden ne anlama geldiğini bilmediği satanistlerle arkadaşlık da kurabiliyor veya facebook, twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde her türlü karanlık ilişkilerin içine de sürüklenebiliyor.

Öncelikle oğlunuzla güzelce konuşun önce onu dinleyin, anlamaya çalışın sonrada siz endişelerinizden ve korkularınızdan bahsedin. İnternet kullanımına mutlaka bir sınırlama getirin ve internete bir filtreleme programı kurun. Cep telefonunda internet kullanımını kapatın veya limitli ve kontrol altında olsun. Eğer bu durumu sağlamada anne olarak güç yetiremezseniz mümkünse babanın otoritesinden faydalanın.

Arkadaşlarını tanımaya çalışın, eğer problemli arkadaşları varsa onlardan uzak durmasını sağlayın bu konuda öğretmenlerinden ve rehber öğretmeninden de yardım isteyin. Gerekirse o arkadaşların aileleriyle görüşün ve endişelendiğiniz durumlardan bahsedin eğer onlarda aynı kaygıları paylaşıyorlarsa birlikte hareket edin. Oğlunuza iyi örnek olabilecek arkadaşlar edinmesini sağlayın, dini ve ahlâki sohbet ortamlarına katılmasına imkân tanıyarak da iyi arkadaşlar edinmesini sağlayabilirsiniz.

Kafasına göre rastgele izinsiz evden çıkmasına izin vermeyin, izin verseniz de nereye gittiğini, kimlerle görüşeceğini mutlaka sorun, takip edin, dışarı çıktığında mutlaka dönüş saatini birlikte belirleyin ve mazeretsiz geç geldiğinde bir daha tek başına dışarı çıkmasına izin verilmeyeceğini söyleyin, döndüğünde de sorgular şekilde değil ama mutlaka konuşun sohbet edin. Dışarı çıkmak için bir şeyleri bahane ettiğinde eğer müsaitseniz birlikte dışarı çıkmayı teklif edebilirsiniz.

Eğer büyük abisi veya bilinçli genç akrabalarınız varsa oğlunuzun kimlerle arkadaşlık ettiğini veya nerelere gittiği konusunda araştırma yapmalarını sağlayabilir böylece gerekli tedbirleri alabilirsiniz. Satanist olan veya bu tür akımlara kapılanların çoğu içine kapanık, toplumda belli yer edinememiş, dikkat ve ilgi çekmeye çalışan gençler olmaktadır. O nedenle oğlunuzun sıkıntılarını ve düşüncelerini güzelce paylaşabileceği aile ortamları oluşturmaya çalışın. Kendini ifade edebileceği etkinliklere katılımını sağlayın.

Eğer aldığınız tüm tedbirlere rağmen çözüm bulamazsanız mutlaka bir uzman desteği alınız hem sizinle hem de bizzat çocuğunuzla görüşen uzman size çözüme giden en doğru ve kestirme yolu gösterecektir.

 

Paylaşmak Güzeldir
Anahtar Kelimeler: , , ,

Yorum Yapın