Örnek Davranış Paylaşımı

EVLİLİK ve İLETİŞİM | | 21 Nisan, 2014 | 8.712 kere okundu

Değerli okurlarımız,

“Mutluluklar paylaşıldıkça çoğalır”, sloganıyla yeni bir uygulama başlatıyoruz.

Evliliğinizde uygulayıp da sizi/eşinizi mutlu kılan davranışları paylaşarak, mutluluğunuzun başka ailelere de örnek olmasını ister misiniz?

Cevabınız ‘evet’ ise aile@ailedanismanim.com adresine e-mail atmanız yeterli. Lütfen, mailde ‘bilgi’ kısmına “Örnek Davranışlar” yazmayı da unutmayın.

Gönderilen e-mailler editörlerimiz tarafından incelenip redakte edildikten sonra, “Örnek Davranışlar” kategorisinde yayınlanacaktır.

İsminin yayınlanmasını istemeyen dostlarımız takma isim kullanabilirler.

İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Site Yönetimi

Paylaşmak Güzeldir

6 Yorum

 1. Sibel diyor ki:

  Kasabada klyorm gucum kalmadi bosanmk istyorm 2 kizim var vaz gecmyrm ne yapcm bilmyrm git diyr yeminlr ediyr seni zere sevmyrm sendn nefrt ediyrm konsmaya clsiyrm bos konsma siktrol git gozmn onnden diyr nasl dvranacgmi bilmyrm sizofren diyorm artk pskratiye gorun diyrm baban gornsn diyr disarda onu kiskanyrm cok seviliyr ogrencilrni cok seviyr bu arada rahabiltsyn zihnsl ogretmni

 2. Dost diyor ki:

  Sibel Hanım, kritik bir eşiktesiniz. Mutlaka bir aile danışmanı uzmanından yardım almanızı tavsiye ederim. Aksi durumda ruh sağlığınızdan olabilirsiniz. Durumunuzun detaylı olarak ele alınması gerekir. Eşinizin de ciddi bir şekilde destek alması gerekiyor.

 3. Sibel diyor ki:

  Mrb 4 yilik evliyim ve hic mutlu degilm esimle dansmadn once evlenip bosanmisti halsinn kiziyla 1 yil sonra biz tanstik ben cok sevdm halada seviyorm 4 yildr siddet goruyrm etmdigi kufrlr kalmdi yani annem karisi olms sorunumuz bn seni vuracm sen sus bn kufr edecm sen sus ve 2 kizimz var ve delirmk uzereyim herseyde problm hosgeldn dedigmde surat asark sanane der gucm kalmadi sehirden geldm kasabaya evden hic ckmm cikarmaz bnden utanyr biyere gidrkn uzak duruyr aksne bakimli bi bayanm ve girisknm eski esine inat evlndi diye bazen dusunuyrm kendisi ogretmn ama keske coban olsaydi cnmi cok yakiyr gozlrimin icine bakarak senden nefret ediyrm diyr neden peki diyrm bana cevp veriyrsn diyr yaklasik 2 aydr konsmyrz ne yapmaliyim yardmci olun 4 yildr daha seni seviyrm demdi ilgisz dusmn gozuyle bakyr cildiracm kalsam canm yanack gitsm hayatm lutfn yardmci oln

 4. Irmak diyor ki:

  Merhabalar,
  Aradan uzunca bir süre geçmiş. Şu an ne durumda olduğunuzu bilmiyorum HURIYE hanım. Ama umarım bu yazıyı yazdıgınız zamandaki psikolojiniz düzelmiştir. Kendinizi suçluyor olabilirsiniz. Yapmayın. OLayları dışardan görmek gerçekten bazen çok zordur. Siz de bulundugunuz durumu iyi degerlendirecek bir konumda degildiniz. Eğer barışmışsanız lütfen bu yazının devamını okumayın. Gerek yok. Ama eğer hala aranızdaki bu gerginlik devam ediyorsa, güçlü olun. İnsanlar ısrarcı olundukca, sizi muhtaç gördükçe daha çok üstünüze geleceklerdir. Bu her zaman böyledir. Siz çocugunuza ve en önemlisi kendinize sahip çıkın. Onun yapmadığını yapın ve hem oglunuzu hem kendinizi kucaklayın. Hayatta her zaman yapacaklarınız ve yapmayacaklarınız konusunda sınırlarınız olsun ve kim olursa olsun bunu esnetmeyin. Çünkü bu sizi siz yapan degerlerin oluşturdugu bir güvencedir. Duvarlarınızı mesafenizi esnetmeyin. Her seyden önce eşinizin yapısı buysa budur. Kabul edin. ve onun için yapacaklarınızdan çok ben bu durumda kendim için ne yapabilirimi düşünün. Siz güçlü ve kararlı olursanız, sağlam durursanız gerisi hiç önemli olmaz. İleriye umutla bakarsınız. “Sana karşı bir şey hissetmiyorum”, “Beni bırakın”, “Arkadaşlarımla aramı açtın” bu sözler kabul etmesi güç olsa da artık size ve ailesine karşı ilgisini yitirmiş birinin sözleri. Mücadele vermek bazen gerçekten her şeyi değiştirebilir. Ama kim için ve ne için mücadele vermeniz gerektiğini iyi tartmalısınız. Yarınını kimse bilmiyor. Hepimiz bugün için yaşıyoruz. Bu anda yaşıyoruz. Yazık degil mi gözyaşlarınıza? Lütfen. Sağlam bir şekilde ayakalrınızın üstünde durun. Kimseye minnet etmeyin, kimseden şefkat beklemeyin. Önce kendinizi koruyun.

 5. aile diyor ki:

  Eşinizin kadınlarla olan samimi dostluğu gerçekten yanlış. Ben bir erkek olarak başka bir erkeğin eşimle samimi olmasından çok rahatsız olurum. Hatta samimi olan kişiye haddini de bildiririm.

  Hiçbir erkek eşi, annesi ve kardeşleri dışında başka bayanlarla samimi dostluklar kurmamalı. İşi kadar ilgilenmeli ve seviyeli bir duruşu olmalı. Nice yuvalar bu yüzden yıkılıyor. Ateşle barut misali bir dinamit gibi aileleri patlatıyor bu tarz tutumlar. Gözü yaşlı evlatlara ve annelere yazık. Bunun sorumluluğu ve günahı büyük.

  Hanımlar ve beyler artık bunun farkına varmalı. Gönlünü verdiği eşinden başka kimseye gönlünü açmamalı. Başkasıyla samimi dostluklar kurmamalı.

  Huriye hanım, sizi çok iyi anlıyorum. Eşinizin empati yapmaya ve kadın psikolojisini bilmeye çok ihtiyacı var. Başta tavrınızı net koymadığınız için iç bu noktalara gelmiş. Ama ümidinizi kırmayın. Eşinizin yaşadığı hal kısa zamanda inşaallah geçer. Bunun için şu adımları takip edin:

  1. Eşinizle birlikte manevi değerlere önem veren uzman bir aile danışmanından destek alınız.
  2. Kendini duygularınızı suçlamadan eşinizle paylaşın.
  3. Sizi rahatsız eden durumları yenmesi için eşinizle birlikte çözüm yolları üretin.
  4. Eşinize olan desteklerinizi şimdilik dile getirmeyin. Bir olduğunuzu her şeyi birlikte başarabileceğinizi ona hissettirin.
  5. Samimi olmadıktan sonra iş icabı olan tutumlarının normal olduğunu dile getirin.
  6. Güvendiğiniz ve eşinizin de sevdiği aile dostlarından ailenizi kurtarma adına yardım isteyebilirsiniz.

  İnşaallah en kısa zamanda yeniden ailenizde mutluluğu yakalarsınız.

 6. HURİYE diyor ki:

  Göz yaşlarım sel oldu.Allah rızası için yardımcı olun.Ben 21 yıldır evliyim.14 yaşında bir çocuğumuz var. Bundan 4 sene önce eşimin bayan arkaşlarıyla fazla samimi konuşmalarını bilgisayarda gördüm. Ve bunu yıllarca yapmış. Biraz fazla rahat biriymiş meğer eşim. Yaptıklarını haklı görüp hoşuma gidiyor onlarla arkadaşlık dedi bana. Ben çok üzüldüm.O bayanlara telefonla konuşup bağırdım çünkü deprasyona girmiştim o dönem . 2 yıl eşime kimle gezdin niye yaptın diye hergün ağlaya ağlaya sordum.Evde kavga tartışmalar sürdü. Hergün Allahıma yalvardım dua ettim. Şükür iyleştim. Tabii eşim başlangıçta iyiydi. Bu sefer arkadaşlarıyla arası açıldı. Beni suçladı. 1 yıldır benimle odasını ayırdı. Çok soğuk. Oğluma da soğuk. Ne yaptımsa düzelmiyor. Nisan ayında taşınıcaö başka eve diyor. Oğlumla yalvardık. Ağladık. Nafile. Seni sevmiyorum yapışma bana diyor. Ben bizi rezil oldum arkadaşlarıma diyen eşi, başka kadınlarla arkadaşlıktan hoşlanıyorum diyen eşi defol diye kapının önüne koyacağıma , ona bu yuvayı yıkma. Yapma diye yalvarıp ağlamaktan helak oldum. Haa şunu sorarsanız eşiniz niye başka kadınlara arkadaşlığına siz mi ittiniz diye. Ben de niye diye ona sordum . Ben arkadaşlığı seviyorum dedi. Benim huyum bu dedi. Ben artım zaten ona sormuuorum nerdesin naptın diye. Bunu ona da söyledim. Ama o bana seni istemiyorum. Sana karşı bişey hissetmiyorum. Ben bu hayatı yaşamak istemiyorum . Bırakın gidicem. Diyor. Tek suçum erkeğin kadın arkadaşı olamaz yani samimi olamaz bu yanlıştır düşüncesini ona anlatmaktı. Ama anlamıyor beni sevmiyor. Oysa ben onunla tanıştığımda o işsizdi. Ben master yapıyordum. Onun üniversite okumasında,kamuda işe girmesinde ve işinde yükselmesinde nekadar çok emeğimin olduğunu yüce Rabbim şahit. O bütün bunları nasıl unutup beni, ailemizi bir kalemde silebiliyor

Yorum Yapın