Öyleyse Zamanla Yarışmalı İnsan

BİREYSEL DANIŞMANLIK | | 01 Temmuz, 2010 | 4.610 kere okundu

Güzel bir söz vardır, ‘ zaman çoğalmaz, uzamaz, durmaz, geri dönmez; daima ilerler.’ Aldırmaz hiçbir şeye zaman. Her şey onun sürekli devam etmesi ile şekilden şekle bürünür. Allah’ın yeryüzüne koyduğu bir kanundur bu.

Birçok kimse, ‘daha dün gibi hatırlıyorum’ der, çocukluk ve gençlik yıllarındaki hatıraları için. Su gibi akıp geçmiştir.

Telafi edilmesi de mümkün olmayan tek şeydir zaman. Bir saatini, dakikasını hatta bir anı bile geri döndürülemez insan.

Kimileri için zaman en büyük pişmanlık kaynağıdır. Kimileri içinse en güzel övünç kaynağı. Kullanana göre değişiyor neticesi.

Zaman, insanın sıkıntılı durumlarında geçmek bilmezken, sevinçli anlarında elden kayı verir sanki. Ama zaman aynı zamandır. Zira insandır ona vücut giydiren.

Oysa birçok insan kendisine verilen bu çok önemli hazinesini tabir yerinde ise hınzırın önüne seriyor. Ne kendisine, ne de bir başkasına fayda dokunacak hiçbir şey yapamıyor. Her anında boşluk yaşıyor zaman israfçısı. Kendi bindiği dalı kesiyor ama bilinci kapalı maalesef. Ne bu dünyada yüzü gülüyor ne de ahirette.

İmam Gazâli (rah.) çok beğendiğim bir sözü var: ‘Çıkan her nefesin geri gelmesi mümkün değildir. Nefesler sayılıdır. Azalmaktadır. O halde gününü istikamet üzere kullanmamaktan daha büyük zarar olur mu? O halde bu günün bir anını bile boşa geçirme. Zira her nefes, paha biçilemeyen bir nimettir.’

Bu söz üzerine söylenecek tek şey var: Öyleyse zamanla yarışmalı insan.

Paylaşmak Güzeldir

1 Yorum

  1. RUHİ FEDAKE diyor ki:

    Benim de İmam-ı Şafii (rah) hazretlerinin çok hoşuma giden bir sözü var:”Sufilerden çok değerli birşey öğrendim.Zaman bir kılıç gibidir.Sen onu kesmezsen o seni keser.”Evet zaman elimize verilen bir sermaye..Ama güneşte elimize verilen bir buz kalıbı gibi…Gezdikçe eriyen dökülen…Döküldükçe de geri gelmeyen..İnşallah içinde bulunduğu an neyi gerektiriyorsa onu yapanlardan oluruz. Allah’ım sen hepimize bu konuda gayret, güç ve kuvvet ver! Çünkü geçen zaman ömürdendir…

Yorum Yapın