Polen Alerjisinden 9 Adımda Korunun

PRATİK SAĞLIK | | 23 Mart, 2010 | 3.590 kere okundu

Baharın gelişi ile baraber havadaki değişmelerle birlikte bitki polenleri bahar aylarını hapşırarak geçirmemize neden olabilir.

Polen alerjisi, saman nezlesi olarak bilinen bu rahatsızlığa karşı tedbir alınmazsa bir çok hastalığa davetiye çıkarabiliyor. Polen alerjisinden kurtulmak için etkili dokuz adım:

1. Polene karşı alerjiniz varsa, bünyenizde özellikle alerjik etki yapan bitkilerden ve ortamlarda uzak durun. Bu sebeple piknik, tatil gibi aktivitelerde daha çok deniz kenarları tercih edin.

2. Dışarıya mutlaka güneş gözlüğünüzü takarak çıkın.

3. Polen mevsiminde kapalı alanlarda spor yapmayı tercih edin.

4. Polenin en çok olduğu aylarda özellikle (Nisan, Mayıs, Haziran) ev ve arabanızın pencerelerini kapalı tutmaya çalışın. Evinizin ve arabanızın klimalarında polen filtresi kullanın.

5. Sabahleyin 05:00-10:00 arasında, sıcak ve rüzgarlı akşamlada dışarı çıkmamaya çalışın. Eğer dışarı çıkmanız gerekiyorsa ağzınızı ve burnunuzu maskeyle kapatın.

6. Banyo yapma sıklığınızı artırın. Özellikle her gün saçlarınızı yıkamaya çalışın. Çünkü havadaki polenler saçlara kolaylıkla yapışırlar. Saçlarınızı günlük kullanıma uygun bitkisel bir şampuan veya sabunla yıkamanızı tavsiye ederiz.

7. Günlük giydiğiniz kıyafetleri eve gelince banyoda değiştirip, elinizi yüzünüzü ve saçınızı ıslak elinizle güzelce sildikten sonra ev kıyafetlerinizi giyinin.

8. Polenlerin açık havada çamaşırlarınıza yapışma ihtimali olduğu için çamaşırlarınızı sık değiştirin. Ayrıca açık havada çamaşırlarınızı kurutmayın.

9. Evinizde, işinizde günde üç defa abdest almaya çalışın. Çünkü abdestte vücudumuzun dışarıyla en çek temas eden kısımları temizlenir. Ayrıca dinçlik ve zindelik verir.

Kaynak:www.ailedanismanim.com

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın