Ramazan Günlüğüm-1

YAZI DEFTERİ | | 02 Ağustos, 2011 | 4.363 kere okundu


Evlerimizde Ramazan coşkusu daha Ramazan gelmeden hissedilirdi. Annelerimiz, on bir ayın sultanı dedikleri o mübarek ayı, gerçekten de bir sultan edasıyla karşılamak ve ağırlamak isterdi. Bu düşünce ile günler öncesinden evin her yanı dip köşe temizlenir eşyalar güzelleştirilir, yerleri değiştirilir veya bakımı yapılır; eğer imkan dahilinde ise yenisi ile değiştirildi.

Evlerde özel günlerde serilmek üzere bekleyen halılar da bulunurdu. On bir ayın sultanı hoş gelişler ile gelir ve bu halılar, kırmızı olmasa da, kırk gün kadar onun ayaklarına serilirdi.Mübarek Ramazan’ın yolcu edilmesinin hürmetine Bayramlarda ve özel misafirler geldiğinde yine özel halılar serilir, birkaç gün sonra hemen kaldırılırdı.  Velhâsıl hazırlıklar herkesin bütçesine göre fakat elden geldiğince sultanı karşılayacak güzellikte ve incelikteydi.

Şimdi çocukluğumuzun ramazanları diyip, iç geçiriyoruz. Çünkü o zamanlar çocuklarda da ramazan telaşı vardı. Ufaklıkların arasında ramazan sohbetleri, bir ay öncesinden başlardı. Kimi annesine; bak anne şimdiden anlaşalım, bu yıl ben artık büyüdüm, orucumu tam tutmak istiyorum, der. Kimi de babasıyla oruç pazarlığına tutuşurdu. Ama Ramazan ayı bir başka olurdu çocuklar için ve büyükler için…

Paylaşmak Güzeldir

1 Yorum

  1. feyza diyor ki:

    eski ramazanları yaşatmak için bizlerede görev düşüyor.rabbim bu görevi hakkıyla yerine getirenlerden eylesin bizi ve gelecek nesillerimizi inşaallah..

Yorum Yapın