Ramazan Günlüğüm-3: Rahmet Ayıdır Ramazan

YAZI DEFTERİ | | 13 Ağustos, 2010 | 2.641 kere okundu

Rahmet Ayıdır Ramazan

Bu ayda Allah’ın rahmeti inananların kalbine oluk oluk akar. Katı kalpler yumuşar. Gönüller iyliğe, hayra ve güzelliklere yönelir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) bu ayda şeytanların bağlandığını haber veriyor. Gerçekten de ramazan ayında yakın çevremizde hatta genel olarak yurdumuzun dört bir yanında nsanların daha fazla iyilik yapma eğilimi ve kötülüklerden uzak durma çabası hemen anlaşılıyor. Mahallenin alkolikleri dahi içmiyor “Evladım, Ramazan” diyor; hiçbir terapiye cevap vermeyen alkol bağımlıları Ramazan ayı karşısında hicabından kırmızı kesiliyor.

Ramazanın güzelliği ve bereketiyle nicelerimiz namaza başlıyor. Nicelerimiz yaptığı yanlışlara tevbe ederek Allah’a yaklaşmanın huzurunu yaşıyor.

En önemlisi insanlık gerçek mutluğa giden yoldan daha fazla haberdar oluyor daha çok namaz kılarak.

Camiye girmemiş kimseler bir Ramazan akşamı tanışıyor o kutsal mabetle. Ve bir ramazan gecesi teravihle her şeyi yaratan Rabbi’nin huzuruna ermenin, Allah’a en yakın hal olan secdeye varmanın mutluluğunu hissediyor bütün bedeninde.

Orucu, teravihi, iftarı, sahuru, mukabelesiyle gecesi-gündüzü baştan sona rahmettir ramazanın. Bilemediğimiz türlü rahmetl vesileleriyle her hayrı kuşatandır Ramazan…

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın