Ramazan Günlüğüm-5:Kur’an Ayıdır Ramazan

YAZI DEFTERİ | | 18 Ağustos, 2010 | 7.343 kere okundu

Kur’an Ayıdır Ramazan

Yüce kitabımız, Kur’an-ı Kerim, Ramazan ayında Sevgili Peygamberimiz’e (s.a.v) ayet ayet inmeye başladı. Kur’an’ın ışığı/nuru, insanları cahillik ve şirk karanlığından hidayetin aydınlığına bu ayda ulaştırmaya başladı. Kıyamete kadar ilahi bir hidayet rehberi oldu.

Bu sebeple Ramazan’a Kur’an ayı der büyüklerimiz. Ayrıca Yüce kitabımızın en çok okunduğu ay ünvanına sahiptir Ramazan. Ayların en kıymetlisi ve en değerlisi olması bundandır elbet.

Kur’an-ı Hatmetmek adet haline gelmiştir Ramazan’da. Annelerimiz, komşularıyla bir araya gelir, mukabeleye katılırlardı. Dedelerimiz de camideki mukabelelerden geri kalmazlardı. Kur’an okumayı bilmeyenler de olurdu mukabelelerde. Onlar da bir Kur’an alır, okumayı bilmeseler de Kur’an-ı dinlemenin ve ona bakmanın huzurunu yaşarlardı.

Ramazan ayında yüce kitabımız Kur’an-ı yeteri kadar okuyup okumadığımı sorguluyorum. Ya on bir ayın sultanı geçtikten sonra…Yine sorgulayacağım kendimi.
Ya siz?…

Paylaşmak Güzeldir

4 Yorum

 1. *Eyyüp Beyhan diyor ki:

  İbadetler içerisinde fazilet bakımından üstün bir yere sahip olan Kur’ân tilaveti, hayır ve sevap bakımından kazancı en fazla olan ibadetlerden biridir hiç şüphesiz. Allah Rasûlü’nün (s.a.v): “Kim Kur’ân-ı Kerîm’den bir harf okursa, onun için bir iyilik sevabı vardır. Her bir iyiliğin karşılığı da on sevaptır.” müjdesi yüce kelamın insan için eşsiz bir hayır kapısı olduğunu ortaya koyuyor. Her daim okuma duasıyla…

 2. RUHİ FEDAKE diyor ki:

  Evet Ramazan gelince hemen hatim geliyor aklımıza…Kur’anları elimize alıyoruz.Büyük bir şevkle Kadir gecesine hatmi bitirmeye çalışıyoruz. Bu da güzel,çok güzel amma sadece Kuran okumak Ramazan ayına has olmamalı. Ramazan da artmalı. Ayrıca sadece hatmi yetiştirmek değil bu ayda inmesi hürmetine farklı bir iştiyakla okumalıyız diye düşünüyorum. Bu ayda Peygamber Efendimiz (s.a.v) okurmuş, Cebrail (a.s) dinlermiş;Cebrail(a.s) okur,Rasulullah (s.a.v) dinlermiş. Karşılıklı mukabele yaparlarmış.

 3. *Eyyüp Beyhan diyor ki:

  İşin sırrı gerçekten istemekte. Zira isteyini boş çevirmez Rabb’imiz. Allah’ın veli kulları normal zamanlarda hergün bir cüz okumayı vird haline getirmişler. Ramazan ayında ise Kur’an’la olan meşguliyetleri zirveye ulaşıyor.

  Dostlarının duası olsun inş.

 4. Ahmet Sami IŞIK diyor ki:

  “Ey insanlar! İşte size, Rabbinizden bir öğüt, gönüllerdeki dertlere bir şifa, müminlere doğru yolu gösteren bir hidayet ve rahmet geldi.” (Yûnus 10/57)

  Bu müjdelerden nasipdar olmak için bende sorgulayacağım.

  Aslında her gün bir cüz okumaya niyetleniyorum ama aksatıyorum yine de. Dua edin inşaallah azda olsa her gün okuyanlardan olalım…

Yorum Yapın