Ramazan Günlüğüm-6:Allah’ım Senin Rızan İçin…

YAZI DEFTERİ | | 26 Ağustos, 2010 | 8.973 kere okundu

 
Yarıyıl tatili bitti. Okullar açıldı. Ramazan ayı bu yıl, okulların başlama zamanına denk gelmişti. Babamın tabiriyle büyümüş kocaman adam olmuştum. Bu yıl orucumu tam gün tutacaktım. Bu sebeple çok mutluydum.

Orucun birinci, okulumun üçüncü günüydü. Sınıfta benden başka, biraz şişman olan Selim diye bir arkadaşım daha vardı oruç tutan. Zil çaldı teneffüse çıktık. Bütün sınıf kantine koştu. Arkadaşım Selim’le biz oruçlu olduğumuz için bahçede geziniyorduk. Bir ara Selim’e:

-  Niçin oruç tutuyorsun? Deyince Selim;

- Zayıflamak için annem oruç tutmamı istiyor, dedi.

Selimin verdiği cevap bana biraz garip geldi. Çünkü annem bana; ‘niyet ettim Allah rızası için yarınki orucumu tutmaya’ diye niyet etmeyi öğretmişti. Selim’e annesi; ‘niyet ettim, zayıflamak için yarınki orucumu tutmaya’ diye mi niyet ettirmiş acaba? Bu düşüncelerle eve gittiğimde daha önlüğümü çıkarmadan anneme;

-  Anne biz orucu niçin tutuyoruz’ diye sordum. Annem;

- Tabii ki Allah’ın rızasını ve sevgisini kazanmak için, diye cevap verdi. Arkasından;

-  Bir kimse zayıflamak ve perhiz yapmak için oruç tutabilir mi? Diye sordum. Annem;

- Hayır, zayıflamak için oruç tutulmaz yavrum. Oruç, yalnızca Allah’ın rızasını kazanmak için tutulur. Başka bir amaç ve gaye ile tutulan orucun Allah katında hiçbir değeri yoktur. Bu orucun sevabı da olmaz.

- Anneme teşekkür ettim, odama çıktım. Kendi kendime; ‘Orucu Allah emrettiyse, tabii ki onun rızasını kazanmak için tutmalıyız,’ dedim.

Ayrıca orucun sevabını azaltan şeylerden de uzak durmam gerektiğini bugün annemden öğrendim. Yalan, arkadaşlarımıza kötü söz söylemek, öfkeli davranmak, günah olan davranışları işlemek orucun sevabını azaltıyormuş. Hatta kimi oruç tutan kişilerin ellerine açlık ve susuzluktan başka hiç bir şey geçmeyeceğini bir sözlerinde sevgili Peygamberimiz bize bildirmiş.

Allahım! Senin rızan için oruç tutuyorum. Orucumu eksiksiz olarak kabul et. Orucumun sevabını artır.

Paylaşmak Güzeldir

1 Yorum

  1. Serkan diyor ki:

    İnşallah bizim de niyetimiz güzel olur, orucumuz kabul olunur..

Yorum Yapın