Saldırganlığa Dur Deyin

ÇOCUK EĞİTİMİ | | 30 Aralık, 2014 | 3.313 kere okundu

öfkelik

Çocukların yaramazlıklarının temelinde genelde ailenin davranışlarının tutarsız olması yatar. Çocuğa istenilmeyen bir davranış yaptığında kızılır, fakat bunun çocuğun karakterinden dolayı olduğu düşünülür. Aslında çocuğun karakterinin oluşmasında ailenin çok büyük önemi vardır. O nedenle ailenin tutumu yanlış olduğunda doğal olarak çocukta istenmeyen davranışlar görülmesi muhtemeldir.

Anne baba ve çocuk arasında güvensizlik sorunu, çocuğun saldırgan davranmasına yol açabilir. Çocuk küçükken, anne ve babayla güvenli bir bağlanma yaşayamamışsa bu sorun gelişim dönemlerinde ilerleyerek görülür. Kırıp dökme, vurma, itme gibi davranışlar, çocuğun dışarıya yönelttiği saldırganlıklardır.

Anne baba olarak yaramazlık olarak tabir ettiğimiz bazı davranışlar aslında çocukların yaşlarının gereği gibi davranmalarından kaynaklanır. Onlar sürekli bir şeyleri keşfetmeye çalışırlar. Bu süreçte istemeden de olsa yaptıkları kırıp dökmeler aslında belirli yaş dönemleri için normaldir. Çocuklar 4-6 yaş arası toplumsal kuralları öğrenir ve davranışlarına çeki düzen verirler. Okulla beraber bize olumsuz gibi gelen bu tutumlar hızlı bir değişim geçirir.

Çocuk okula başladığı halde yaramazlıklara devam ediyorsa hatta bunun artık saldırganlık düzeyinde olduğu görülüyorsa ve en önemlisi bunu yalnızca okulda yapıyorsa bunun altında yatan sebepleri iyi analiz etmek gerekir.

Saldırganlığın temelinde yatan sebepler:

1-   Saldırgan davranışların büyükler tarafından ödüllendirilmesi. Kültürümüzde erkek çocuğun saldırganlığının teşvik edilmesi (Mesela parkta iki çocuk birbirini döver. Biri daha çok dayak yerse, annesinin çocuğunun kendisini savunamadığı düşüncesiyle üzülmesi sende daha fazla vursaydın ya demesi gibi),

2-   Çocuğun yetişkinlerden çok sert, katı ceza, anlayışsızlık ve yetersiz sevgi ve ilgi görmesi,

3-   Babanın uzun süreli yokluğunda (zorlu çalışma koşullarında çocuğun babasını neredeyse hiç görememesi) annenin sürekli çocuğun etrafında olmasıyla ortaya çıkan feministik (kadın baskın) ortamı,

4-   Televizyon, İnternet vb. kitle iletişimi araçlarının olumsuz etkisi (Mesela Kurtlar Vadisi dizisi gibi),

5-   Ana-baba tutumlarının yanlışlığı, çocukla aralarındaki iletişimin sağlıklı olmaması,

6-   Çocuğun ana-babasından fiziksel şiddet görmesi,

7-   Beyin zarı iltihabı, beyin zedelenmesi gibi ciddi sağlık sorunları vb.

Çocuğun Saldırgan Tavırlarını Önlemek İçin…

1-   Her şeyden önce asla çocuğunuza saldırganlık örneği göstermeyin, asabi olduğunuzu belirtmişsiniz sizin asabiyetiniz ister istemez çocuğunuza da geçebilir sizi örnek alabilir olabildiğince çocuklarınız yanında sakin olmaya çalışın, (Evde dayak yiyen bir çocuk varsa kardeşini döver yoksa okulda en ufak bir sorunda arkadaşına vurur. Ya da hayvanlara eziyet eder.)

2-   Çok fazla saldırgan davranışlara müsamaha göstermeyin, (Çocuğun istekleri bu tip davranışlar yapınca yerine getiriliyorsa, çocuk isteklerini yaptırmada saldırganlığı araç olarak görmeye başlar. Saldırgan davranışlar ödüllendirilmemeli ve onun bu davranışının istenmeyen bir davranış olduğu hemen gösterilmelidir.)

3-   Saldırgan davranışlarını kesinlikle dayakla cezalandırmayın, (Saldırgan davranışlar ortaya çıktığında, yetişkinler sakin davranmalı, anormal duygusal tepkiler yerine ben dilini kullanabilirsiniz mesela “Böyle davrandığın için hepimiz çok üzüldük” gibi)

4-   Çocuğunuz gergin ve sinirliyken onunla tartışmamalı, sakinleşmesini beklemeli ve daha sonra davranışı ile ilgili konuşmalısınız,

5-   Çocuğunuza saldırgan davranışının olumsuzluklarını gösterin, (Saldırgan davranışları ile isteklerini elde edemeyeceğini, istediği şeyleri kaybettiğini görmeli ve yaşamalıdır.)

6-   Olumlu davranışlarını okulda öğretmenleri de sizde pekiştirin,

7-   Çocuğunuz oldukça dürtüsel davranıyorsa ve bu yönünü kontrol etmede güçlük çekiyorsa; çocuğunuza başkalarına vuracağı zaman, kendi kendini engelleyici cümleler söylemesini öğretebilirsiniz. Mesela: 10′na kadar say ve ona vurma gibi,

8-   Çocuğunuzu saldırgan modellerle karşı karşıya getirmemeye çalışın, (Televizyon, İnternet vb. kitle iletişimi araçlarında şiddet içeren programları seyretmesi engellenmelidir. Eğer kesinlikle engel olunamıyorsa, birlikte seyrederek şiddetin sonuçlarını tartışabilir ayrıca bu şiddet filmlerinin gerçek yaşamın örneği değil, kurmaca olduğunu çocuğunuza anlatılabilirsiniz.)

9-   Kızgınlık anında sinirini atabileceği alternatifler hazırlayabilirsiniz. Yumruklanabilen kum torbası kızgınlık duygularını kontrol altına almayı sağlayabilir,

10-  Çocuğunuza karşı anne-baba varsa diğer büyüklerle birlikte ortak hareket edin,

11-  Okulunda sınıf öğretmeni ve rehber öğretmeninden de görüşler alın onların tavsiyelerini mutlaka dikkate alın,

12-  Her şeye rağmen bir gelişme sağlayamıyorsanız mutlaka ertelemeden bir uzman desteği ve yardımı alınız.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın