Sütün Memeye Dönme İhtimali Yoksa…

MANEVİ GELİŞİM | | 04 Nisan, 2011 | 3.822 kere okundu

 

Tövbe-i nasuh (samimi tövbe) nedir diye sorulduğunda Peygamberimiz (s.a.v) şöyle cevap vermiştir:
“Kulun yapmış olduğu günaha öyle pişmanlık duyması, Allah’a özrünü öyle arz etmesidir ki, sütün memeye tekrar dönme ihtimali olmadığı gibi, kişinin o günaha tekrar dönmemesidir. (Hadis-i Şerif)

Düşünme sırası bizde. Aile ilişkilerimizde ve sosyal hayatta yaptığımız hatalar sebebiyle çok kez özür dilemek zorunda kalıyoruz. Özür dileyebiliyorsak ne ala. Ya benliğe ve kibre bürünerek özür dilemekten bile aciz kalıyorsak… O zaman vay halimize! Kimler ağlasın bize…

Soruyorum size; kuldan özür dilemesini bilmeyen biri, Allah Teâlâ’dan samimi bir şekilde özür dileyebilir mi? Önce benlik basamağını aşması lazım. İlk basamağı -insanı- yani.

Kalbini kırdığımız isandan özür dileyip, gönlünü alabiliyorsak ve aynı hatayı tekrarlamıyorsak ne mutlu bize. İşte o zaman Rabbimize de samimi bir şekilde yönelebilir ve O’nun engin affının muhatabı olan bahtiyar insanlardan oluruz. İnşaallah.

Sonuç olarak, sütün memeye tekrar dönme ihtimali olmadığı gibi, kişinin özür dilemek zorunda kalacağı hataya tekrar dönmeme gayreti içinde olması, hedef olarak konmuş önümüze.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın