sevginle her zaman kolu kanadı ol

EVLİLİK ve İLETİŞİM | | 17 Mart, 2020 | 11.387 kere okundu


Torunu o gece sabaha kadar dilinde “kelime-i tevhid” dedesinin başında bekledi.  72 yıllık hayat arkadaşı Havva Nine ise eşini hiç yalnız bırakmadı. Sürekli elini tutuyordu. İshak dedenin durumu gittikçe ağırlaşıyordu. Sessizdi. Hep aynı noktaya bakıyordu. Bir ara dudakları kımıldadı. Derin bir nefes aldı ve verdi. Aldığı son nefesti. İshak dede rahmana kavuşmuştu. Torunu okuduğu Yasin Sûresini bitirmişti.

“Allah rahmet eylesin, başımız sağ olsun, babamı kaybettik” dedi oğlu. Ambülans çağrıldı. Ama nafile. İshak Dede yüzünde tebessüm kımıldamadan duruyordu. 72 yıllık hayat arkadaşı Havva Ninene gözlerinde yaş:

-  İshak’ım! Hani söz vermiştik. Beraber gidecektik,  beni kime bırakıp gittin, sensiz neylerim buralarda, diye söyleniyordu.

Havva Nine’ye :

Başımız sağ olsun, Allah sabr-ı cemil versin, mekanı cennet olsun, diyerek taziyede bulundum. Ninenin gözlerinden boncuk boncuk yaşlar dökülüyordu. Bir yandan İshak Dede’nin şapkasını kokluyordu. Bir yandan da aynı şapkayla gözlerini siliyordu.

Havva Nine sürekli şöyle dua ediyordu:

- “Allah’ım! İshakım bir gün olsun bana kötü söz söylemedi. Beni incitmedi. Dövmedi. Bana darlık göstermedi. Kusurlarımı örtü. İsteklerimi yerine getirmek için çok çabaladı. Kendisini bize adadı.

-  Ya Rabbi! Sen de ona kötü muamelede bulunma. Güzel karşıla, ona rahmet et, onun yerini genişlet, sıkma onu. Ben ondan çok razıyım, sen de ondan razı ol.”

Duası bitince bana döndü. Gözleri yaşlıydı:

- Oğlum! Bak dünya üç beş günlük. Sakın ola sen de hayat arkadaşını dövme, ona kötü söz söyleme, onu azarlama. Sevginle her zaman onun kolu kanadı ol.

Havva Nine bütün bunları 72 yıllık hayat arkadaşı -üzeri bir çarşafla örtülü- İshak Dede’nin cansız bedeninin başında söylüyordu. Belki söylenecek çok söz var. Ama Havva Nine’nin söyledikleri  kafi.

İfadeler o kadar samimi ve içtendi ki. Tüylerim diken diken oldu.

Titredim.

Düşündüm.

Düşündüm.

Düşündüm.

Paylaşmak Güzeldir

4 Yorum

 1. Sebahat Ünsal-Yalçıntaş diyor ki:

  Yıl oldu 15.08.2022 ve babacığım senden 52 gün sonra 15.12.2011’de annem Hakkın rahmetine kavuştu.
  Sizlerden 9 sene sonra 5.10.2020’de çok sevdiğim eşimi çok sevdiğiniz oğlunuz Ferhat Yalçıntaş’ı yanınıza aldınız.
  Herkes tek tek yanınıza geliyor.
  Gelenlerle cennette Peygamber Efendimiz (sav) ile beraber olun İnşaAllah.
  Rabbim sizleri bir arada haşreylesin. Bizleride sizlere kavuştursun.
  Sizleri çok seviyorum.
  Sebahat Ünsal-Yalçıntaş

 2. Örnek diyor ki:

  Çok duygulandım. Aile hayatında tüm gençlere örnek olması dileklerimle. Allah makanlarını cennet eylesin.

 3. Sebahat Ünsal Yalcintas diyor ki:

  Selamün Aleyküm Eyyüp bey,
  yazdiklarin bizleri cok duygulandirdi.
  Cok örnek insanlardi ikiside… tesekkür ederiz sana.

  Babam ve anneme:
  Allah’im ikinizide cennetine almistir insaallah. Siz ikiniz bizim icin ne kadar degerliydiniz, onu Allah biliyor… Dualarimiz her zaman sizlerle… Sizler ve anilariniz aklimizda tap taze. Canim BABACIGIM ve ANNECIGIM…

  Sebahat ve Ferhat Yalcintas

 4. Betül Köse diyor ki:

  aşkın gözyaşları bu olsa gerek…ağlarken ağlatır, titretir, düşündürür…yeni nesillere örnek olması temennisi ile havva nineye ve ailesine sabırlar, ishak dedeye allahtan rahmetler dileriz

Yorum Yapın