Sigara ve Zararlı Alışkanlıklardan Çocuklarınızı Koruyun

ÇOCUK EĞİTİMİ | | 27 Mayıs, 2011 | 14.811 kere okundu

Sigara çoğunlukla zararlı alışkanlıkların ilk kademesi olmaktadır. Ülkemizde hatta dünyada sigara başta olmak üzere uyuşturucu, alkol gibi zararlı alışkanlıkların kullanım yaşı her geçen gün düşmektedir.

Gençlik/delikanlılık döneminde, kimlik arayışı içinde olan gençler çevresinde bir yer edinme uğraşı verirler. Kendilerini özelikle arkadaşlarına kabullendirmek ve onlar tarafından beğenilme duygusu kazanmak için uğraş içinde olurlar. Dolayısı ile su gibi girdiği kabın şeklini alma meyilleri arkadaşlık ortamlarında daha çok hissedilir. Bu güzel bir arkadaş çevresi olabileceği gibi kötü bir çevre de olabilir.

Mutsuzluk, depresyon, hayata karamsar bakmak, tatminsizlik, boşluk, hedefsizlik, geleceğe kaşı ümidin olmayışı, vb. gibi olumsuz psikolojiye sahip olan gençlerde zararlı alışkanlıklara başlama eğilimi daha yüksektir. Genellikle arkadaşlarına kendini ispatlamak ve onlarla birlikte kalabilmek zararlı alışkanlıklara başlama nedenleri arasındadır.

Zarlı Alışkanlıkların Önlenmesinde Anne Babaya Önerilerimiz:

1. Zararlı alışkanlıklar ve hayata etkileri konusunda bilgi birikiminizi ve bilincinizi artırın.

2. Çocuk bir anlık zevk için sağlığını tehlikeye atmaktadır. Başladığı bu alışkanlığın gelecekte ona neler kaybettireceğini ve hayatındaki olumsuzlukları düşünmesini sağlayın.

3. Sigara vb gibi kötü alışkanlıklara başlayanların çoğu ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyerek başlamaktadırlar. Bir kere dahi olsa zararlı olan maddelerden uzak durması konusunda onu bilinçlendirin. Nice kötü alışkanlık edinen kişilerin hayat hikayesini dinlediğinizde hep ilk adımın kurbanı olduklarını dile getirirler.

4. Anne baba olarak eğer çocuğunuz sigaraya başladıysa aile iletişiminizi ve ilişkilerinizi gözden geçirmelisiniz. Olumlu ve iletişimi yüksek, mutlu bir aile tablosu için daha çok çaba sarf etmelisiniz. Bunu başarırsanız sorunları erken teşhis edebilir ve kökleşmeden hal çaresine bakarsınız.

5. Ailenizin maneviyatını artırma gayretinde olun. İbadetlerinizi, sohbetlerinizi ailecek yapmaya çalışın. Yemeği tüm ile fertleri ile birlikte yemeğe özen gösterin.

6. Çocuğunuzun öğretmenleri ile işbirliği içinde olmalısınız. Bu önemli bir adımdır. Çünkü evlatlarımız günün büyük bir bölümünde okulda bulunurlar. Çocuğunuz okulda da kendisi ile ilgilendiğinizin farkına varsın.

7. Anne baba olarak tepkinizi belli edin. Üzüntünüzü dile getirin. Fakat şiddete, kabalığa asla başvurmayın. Tatlı dil, her zaman işe yarar. Kabalık ise işleri çıkmaza sokar.

8. Bir çok zararlı alışkanlık, kötü çevre ve arkadaş sebebiyle çocukta nükseder. Bu sebeple anne babanın çocuğun arkadaş çevresini tanıması hatta arkadaşlarının ailesi ile tanışması önemlidir. Ayrıca anne babanın gencin girdiği sosyal ortamları, takip ettiği internet sitelerini ve yayınları bilmesi onu yönlendirmede etkili sonuçlar almayı sağlar.

9. Eğer anne baba çocuğundan şüpheleniyorsa dışarıda da onu gözlemlenmesi gerekebilir. Çevresindeki iyi arkadaşlarından yardım alınabilir. Dolaylı olarak bunu yapmanız işinizi kolaylaştırır. Bu gözlemde takip imajı verecek davranışlardan kaçınmak önemlidir.

10. Çocuğunuzun dünyasına girmeye çalışın. Onun dünyasına girmek ve onu anlamak için önce iyi bir dinleyici olun. Çocuğunuzu dinlerken yorum yapmayın, ona nasihat etmeye çalışmayın, sadece onu dinleyin. Jest ve mimiklerinizle onu gerçekten dinlediğinizi onun hissetmesini sağlayın.

11. Şefkatinizi, sevginizi ona her durumda hissettirin. Ayrıca çocuğunuzun bunu hissetmesini sağlayın. Evladınız çözümü sizde aramalı başka yerlerde değil. ‘Ben çocuğumu uyurken, arkasından severim’ anlayışı doru değildir.

12. Çocuğunuz ile kaliteli zaman geçirmek için daha çok çaba gösterin. Zira aileler çocukları ile yeteri kadar ilgilenmediklerinden, evlatlarının kötü alışkanlık edindiğini uzun zaman sonra öğrenebiliyorlar.

13. Korkuya dayalı değil, sevgi ve saygıya dayalı bir eğitim modeli benimsemelisiniz. Sevgi ile kalıcı ve güzel davranışları ona daha kolay kazandırabilirsiniz.

14. Anne-baba alarak sizlerin de sigara vb kötü alışkanlıklardan uzak durmanız gerektiğini unutmayın. Kendisi sigara içen bir anne veya baba çocuğuna ne kadar yardımcı olabilir acaba?

15. Aile prensipleriniz hakkında zaman zaman çocuğunuzla konuşun. Özellikle zararlı alışkanlıklar konusunda hassas olduğunuzu dile getirin.

16. Çocuğunuzun zararlı alışkanlıklara başladığını duyduğunuzda bunu aile içinde konuşmamanız veya sorunu görmezlikten gelmeye çalışmanız doğru bir yaklaşım değildir. Güzel bir uslupla onunla konuşmaya çalışın. Çözüm için ve beraber karar almak için yönlendirici konumunda olmaya çalışın.

17. Bazen çocuğunuzdan hoşlanmadığınız sözler ve cevaplar duyabilirsiniz. Onun çocuk ve delikanlı olduğunu unutmayın. Sinirlenmeyin. Doğru söyleyiş tarzını ona güzellikle hatırlatın.

18. Anne baba olarak sabırlı, hoşgörülü, anlayışlı, tutarlı ve prensip sahibi olduğu izlenimini çocuğun zihninde her zaman canlı tutmaya çalışın.

19. Anne baba olarak çocuğunuzu bu kötü alışkanlıktan ‘nasıl kurtarabiliriz’ in çarelerini aramalısınız. Ebeveynlerin birlikte hareket etmesi, tutum birliği içinde olması çok önemlidir. Bu sebeple anne veya baba çocuğu hakkında kötü bir şey duyduğunda bunu birbirinden saklamamalıdır. Birlikte bir çözüm bulmaya çalışmalıdırlar.

20. Gerektiğinde uzman desteği almayı da ihmal etmeyin.

Kaynak:ailedanismanim.com

Paylaşmak Güzeldir

3 Yorum

  1. serdar çakırgöz diyor ki:

    Peki birşey soracağım hep anne-baba üzerine çözümler oluşturmuşsunuz soruyorum peki anne – baba ayrı ve bu kişi dedesi ve annanesinin yanında kalıyor ve gerekli ortam sağlanamıyorsa ne yapılması lazım

  2. *Eyyüp Beyhan diyor ki:

    Gül bahçesinin bakımı yapılmazsa gün gelir orayı yabani otlar istila eder. Bu sebeple sahip olduğumuz güllerin bakımını güzel yapalım. Ya yabani otlar sarmışsa, o zaman daha fazla geyret gerekir. Yabani otları o bahçeden bir an önce temeizlemek için çok çabalamak gerekir. Her iki durumda da bakıma ihtiyacı var gül bahçemizin. Teşbihte hata olmaz. :)

  3. melek diyor ki:

    çok güzel herkesin okuması ve bilinçlenmesi gerekir.herkes dediysem özellikle siğara alkol ve uyuşturucu kullananlara dedim.

Yorum Yapın