Susuyorum…

YAZI DEFTERİ | | 03 Ağustos, 2010 | 8.060 kere okundu

Duvarlar üstüme üstüme geliyor ve bastırıyor ruhumun en zayıf yerine. Saniyelerin her vuruşunda akrep batırıyor yüreğime kamçısını. Boşaltıyor kalemime zehrini!

Soruyorum…

Aklıma gelen her şeyi evirip çevirip yine o akla soruyorum ve alamıyorum çoğu zaman cevapları. Düşünmeye başlayınca, zihnimde kırık parçalardan yaptığım sandal, limandan limana sürükleniyor ve uyandığımda anlıyorum ki beni ben yapan limanlardan uzaklaşalı çok olmuş.

Ve…

Vuslatın tek yolunun sessizlikte olduğunu anlıyorum.

Vuruyor dalgalar içimdeki sese ve tokat gibi iniyor benliğime. Ben durgun ırmaklar gibi olamadım hiçbir zaman, yetmedi bana verilen sınırlar. Kayalara çarpan dalgalar gibi taştım. Sel oldum çoğu zaman.

Ben kendi dalgamda boğuldum! Bu koca ummandan çok su yuttum. Bu yüzden gözlerimden geri aktı hayat; tüm gerçeğiyle, yalanıyla…

Kâğıt üzerinde kayan kalem gibi, o adamın camından dolan rüzgâr dokunuyor tenime. İkisi de titretiyor beni, üşüyorum. Rüzgârın gücü tüylerime yetiyor ama kalem sallıyor ruhumun bam telini!

Ciğerlerime ilk nefes dolduğu an tertemizdim ve boştu heybem. Acısını çekiyorum; gitmiş saflığım ve hafif heybem ile toprak altına girecek olmanın acısını çekiyorum.

Bugün lügat silinmiş beynimden ve tükenmek üzere divitin gücü. Düşüncelerimin pusulası kayıp; son bir gayretle kusmak istiyorum içimi kâğıda.

Olmuyor!

Susuyorum…

Paylaşmak Güzeldir

13 Yorum

 1. Name-i Nur diyor ki:

  SABIR; Suskunluk Değil, İşitilmeyen Bir Feryattır…!
  HER KİŞİNİN DEĞİL, ER KİŞİNİN HARCIDIR..!!! Yüreğinize sağlık …

 2. metin diyor ki:

  a.hamid, bazen en güzel şiir susmaktır mealinde bir hüküm verir…mevlana,toprak gibi sessiz hamuş olduğum an,göklerde inilder nice bin feryadım,der…yani susmak da bir çığlıktır,feryattır,en keskin bir lisandır bazen…aynı zamanda haksızlık karşısında susanın dilsiz şeytan olduğu da söylenmiştir bizlere…mesele dengeli olmak, yerini zamanını ve muhatabı iyi tesbit etmek gerekir…elinle…dilinle…kalbinle önle haksızlığı sıralaması ne güzel bir yoldur…şimdilik müsade…metin…FEM…

 3. metin diyor ki:

  emincim tebrikler…başarılar

 4. EFE diyor ki:

  Bazen susmak birine verilecek en büyük cevaptır…

 5. fadime diyor ki:

  Öncelikle ‘haddini aşan bir yazı’ düşüncesine sebebiyet verdiğim için çok özür dilerim. Asla öyle düşünmüyorum.Çok güzel bir konuya değinmişsiniz ve çok güzel yorumlara vesile oldunuz. Allah razı olsun. Düşünceleriniz bizde de yeni çağrışımlara vesile oldu. Anladığım şu oldu:Konuştuğumuzda Allah için konuşur,sustuğumuzda da Allah için susarsak problem yok. Doğru mu anlamışım.Tavsiyelerinize inşallah uyacağım.

 6. Serdar Demir diyor ki:

  “suskunluğum asaletimdendir. her lafa verecek cevabım var ama önce lafa bakarım laf mı diye, sonra söyleyene bakarım adam mı diye” hz.mevlana celaleddin-i rumi….

  fadime hanım, bu söze uymanızı tavsiye ederim… karşınızdaki adamsa cevap verin… değilse o, cevabı başka bir yerden alır.. siz de susarak asaletinizi tasdik etmiş olursunuz…

Yorum Yapın